Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арабската среща в Бейрут - подмяна на темата

0 коментара

Дългоочакваният саудитски мирен план стартира колебливо на арабската среща на върха в Бейрут. За да успокои твърдолинейните правителства, включително и Палестинската власт, саудитският престолонаследник принц Абдула бе принуден да разводни предложението си, предвиждащо арабските държави да предложат на Израел пълно нормализиране на отношенията в замяна на изтегляне от Западния бряг и Газа.

Саудитската инициатива сега призовава само за ограничено дипломатическо признаване, посочва, че "всички" окупирани територии трябва да бъдат предадени и прибавя искането Израел да приеме палестинските бежанци. Накратко- смятаната за смела идея на принц Абдула се превърна в ортодоксално повторение на дългогодишните арабски позиции, които веднага могат да бъдат разпознати като неприемливи за Израел от всеки, познаващ близкоизточната дипломация. При все това дори тази декларация спечели само частична подкрепа на форума; едва половината от държавните ръководители на арабските държави си направиха труда да дойдат и неколцина други имаха напълно различни идеи.

Сирийският президент Башар Асад например подсказа, че арабските държави, които сега поддържат отношения с Израел, трябва да ги прекъснат, за да се даде тласък на инициативата.

Принц Абдула все пак има заслугите за едно голямо постижение - смяната на темата. От 11 септември американците задават въпроса защо 15 от 19-те самолетни терористи бяха саудитски граждани и защо голяма част от лидерите и последователите на Ал Каида и други екстремисти ислямски организации идват от страни, които номинално са съюзници на Америка, например от Египет. Училищата и държавните медии, които открито насаждат омраза срещу САЩ и американските ценности бяха поставени под внимателно наблюдение. Същото важи и за автократичните правителства, които отказват на своите народи основни политически и икономически свободи, но ги насърчават да водят джихад в чужди държави.

Египетското и саудитското правителства отговориха на тези обезпокоителни въпроси с твърденията, че са жертви на конспирация, дирижирана от Израел и американските евреи; никоя от тези страни не бе склонна да обсъди сериозно реформите, необходими, за да се подходи към корените на тероризма.

Сега, благодарение на мирното предложение и непрестанното влошаване на израелско-палестинския конфликт, саудитци, египтяни и други арабски държави отново започнаха да говорят на САЩ на тяхната любима тема за отвличане на вниманието.

Администрацията на Буш е под толкова силен натиск в закъснелите си усилия да предотврати пълномащабна израелско-палестинска война, че се хвърли на саудитската инициатива въпреки недосатъците ѝ. Това на свой ред даде възможност на арабите да изоставят почти напълно темата за тероризма. Заплахата, която представляват Ал Каида и други антизападни екстремистки организации, не бе спомената в Бейрут.

Сирийският и ливанският президенти повдигнаха темата за тероризма, но само с цел да отстояват нова дефиниция: самоубийствените атентати, извършвани от палестинците, като например нападението в израелски хотел, при което в сряда загинаха 20 души, празнуващи Пасха, не са тероризъм, а "съпротива", каза Асад; междувременно Израел е "живото олицетворение на тероризма". Никой не изрази различно мнение.

Принц Абдула наистина призна, че това е "размирен въпрос в историята" и тези думи бяха най-близките до въпроса за терористичните нападения от 11 септември; Той обаче обяви: "въпреки всичко, което се случи, и това, което може да се случи в бъдеще, основният въпрос в сърцата и умовете на всички хора от арабската и ислямската нация е възстановяването на легитимните права в Палестина, Сирия и Ливан." Ако е така, то това е неестествено и противно на интересите на САЩ.

Въпреки че трябва да се стремим към уреждане на израелско-палестинския конфликт, темата на разговора със Саудитска Арабия, Египет и други арабски държави трябва отново да се върне към ключовите въпроси за модернизирането и свободата, които тези режими отбягват от твърде дълго време. Генералният секретар на ООН Кофи Анан, който направи обръщение при откриването на арабската среща на върха, постави добро начало; той предложи доста различно описание на състоянието на сърцата и умовете на обикновените араби. "Вашите народи копнеят за свободни и отворени общества, в които има добро управление, зачитат се човешките права, свободата на мисълта и върховенството на закона," каза той. Само по този начин бедността, неграмотността и екстремизмът могат да бъдат заместени от мира, стабилността и просперитета." Анан е прав; и войната срещу тероризма няма да бъде спечелена, докато неговите идеи не изместят Израел от фокуса на арабските срещи на върха.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.