Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Архитекти обявиха, че санирането може да е ключ за изход от икономическата криза

10 коментара
Архитекти обявиха, че санирането може да е ключ за изход от икономическата криза

Подобряването на сградния фонд може да се превърне в ключ за извеждане на страната от кризата, заявиха в понеделник от Камарата на архитектите в България по повод Световния ден на архитектурата, отбелязван на 6 октомври.

"В деня след изборите е важно да се намери широк консенсус от всички политически партии. Една от темите за това съгласие е качеството на средата, която ни заобикаля. Подобряването на сградния фонд може да се превърне в ключ за извеждане на България от кризата в решаване на социалните и екологични проблеми и да стимулира българската икономика. Обновяването на сградния фонд ще създаде работни места и може да подкрепи малките фирми. Ще повиши конкурентоспособността на българските производители и ще намали зависимостта на страната от внос на петролни продукти", се посочва в изявлението на камарата.

Според архитектите енергийната ефективност трябва да се превърне в стратегически приоритет и да бъде тема с ранг на национална сигурност.

В предизборната програма на спечелилата парламентарните избори партия ГЕРБ, която обаче не разполага с достатъчно гласове за самостоятелно правителство и ще опитва да на прави такова на малцинството, е заложено безвъзмездно подпомагане на гражданите за санирането на панелките с 2 млрд. лв. от държавния бюджет. Така ще се повиши енергийната ефективност на сградите, ще се осигури работа на редица строителни и обследващи фирми и ще се намалят сметките за ток, което пък ще намали социалното напрежение заради необходимостта от повишаване на цената на електроенергията за стабилизиране на отрасъла.

Камарата на архитектите призовава всички заинтересовани страни да обединят усилия за изграждане на нова, по-добра България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #10

    Почти нищо от това "....Обновяването на сградния фонд ще създаде работни места и може да подкрепи малките фирми. Ще повиши конкурентоспособността на българските производители и ще намали зависимостта на страната от внос на петролни продукти....." Това което правят "малките фирми" в случая е прост труд с ниска прибавена стойност, материалите фибран, други са вносни, "прираст" в конкурентноспособността "нулева", "зависимостта" също няма да се намали, щото жилищата се отопляват основно с ток, брикети, дърва които са български, а петролните продукти отиват за колите и транспорта и очевадно потреблението няма да намалее от усилията на "малките" фирми...

  2. Аслан Юриев
    #9

    Първо към админите: защо допускате никове като на 8??? Второ към 8: Явно и Вие сте платен от строителната олигархия. Защо мисля така? 1. От къде решихте че се очертават "твърде високи цени на т.н. саниране"? Действителността е точно обратната: има много малки фирми които изпилват до минимум цените, за да вземат даден обект. 2. Няма как да има законодателни промени които да задължат собствениците да си санират апартамента без промени в конституцията. 3. Защо не се осъзнаете поне мъничко? Защо не се откажете от жалките стотинки които Ви плащат за сметка на което малко ще си прочистите съвестта?

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #8
  4. Аслан Юриев
    #7

    1. Санирането на жилищния фонд ще създаде хиляди работни места за стотици МАЛКИ БЪЛГАРСКИ фирми, които и сега се занимават с това. Хиляди работни места, зашото тази дейност е предимно ръчна. Отделно от това БЪЛГАРСКИ фирми които произвеждат материалите също ще спечелят.
    Небългарските проекти ще създадат малко работни места (изкопите и полагането на тръбите е машинно) за кратко време и ще напълнят джобовете само на 2-3 наши фирми (една от тях задължително Главболгарстрой).
    2. Санирането на жилищния

  5. antana7
    #6

    Кой е това "твоя", Боряна Бонева? Какво значи твоя? Да сте чували за Закон за етажна собственост или и в него съзирате апетити? Блоковете се разпадат, отделно грозотата им, като във Великия СССР

  6. Boriana Boneva
    #5
  7. antana7
    #4

    Все отнякъде трябва да се тръгне за да се подобри санирането н сградите, подобряване на външния вид на сивите и ронещи се застрашително соцсгради, които са натоварени с опасността от падане, убиване, мухлясване, навлажняване на апартаменти, и изобщо нездравословен начин на живот. Има все още хора, които се боят от санирането, защото в него виждат само апетити за крадене на пари, "банково заробване", за "празни приказки".

  8. Boriana Boneva
    #3

    Явно строителната мафия е решила, че след намаляване на интензитета на строителство и изтъняване на портфейлите на предприемачи, архитекти и строители са открили как да захлебят. За сметка на ЕС, за сметка на собствениците, за сметка на държавата , разбирай приятелите във властта. Голяма каца с мед са напипали. Но да внимават тези които им играят по музиката да не си прехапат езика.

  9. Анонимент
    #2

    До 1 - и ти си прав, но като си направихме сами санирането ни излезе по 30-40 лв на квадрат ако не се лъжа, а при санирането с тези помощи излиза почти десет пъти повече, така че и архитектите са прави, че искат да си спретнат далаверата - както е казал Настрадин Ходжа - всичките сте прави, а я сега някой да плати сметката - е пак ние. Въпреки че симпатидирам до някъде на Плевнелиев - почва да се олива с толкова нагло крадене, което иска да си нагласи - моне да сме прости, но не берем доматите с колците както може би е при неговите съселяни

  10. dimitardi100
    #1

    Прави са архитектите! Вместо да се плащат 25 млрд. на Русия и после още неясно колко, тези пари могат да се предоставят на български фирми и да се санира сградния фонд с държавна помощ. В Австрия го направиха и си спестиха строителството на 3 средно големи електроцентрали! Отпада опасноста от ядрена катастрофа, опазва се природата, спестяват се разходи за отопленияе и климатизация,повишава се комфортът на обитаване, създават се работни места в България, българинът става по-богат с 25 000 000 000 . Е някои другари ще трябва да се простят с тлъсти комисионни, но за това пък България и народът ще профитират!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.