Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арктическата мегасделка – “ЕксънМобил“ разби руския лед

4 коментара
Арктическата мегасделка – “ЕксънМобил“ разби руския лед

“ЕксънМобил“ отмъкна от конкурентите си крупна сделка с “Роснефт“. Шефът на BP Боб Дъдли, който претърпя фиаско в същите преговори, с право се проклина заради лошия си късмет в Русия, пишат издания, цитирани от Инопреса в сряда. “Роснефт“ пък се уреди със сътрудничеството на компания, която е способна да сондира дълбините на Арктика, а също така получава достъп до енергийни проекти в САЩ.

“Ексън“ постигна безпрецедентен контракт за усвояване на Арктика и на свой ред предоставя достъп на Русия до находища в САЩ, пише “Уолстрийт Джърнъл“. “Ексън“ отива в страна, където инвестициите в нефт и газ са съпроводени с политически рискове и се съгласи да вложи 2.2 млрд. долара в проучване и добив на потенциални гигантски нефтени находища в покритото с лед Карско море, които ще се извършват съвместно с “Роснефт“. Сключена е и сделка, в чиито рамки ще бъдат похарчени 1 млрд. долара за търсене на нефт в Черно море. В замяна “Роснефт“ може да придобие акции от някои проекти на “Ексън“ в САЩ, включително в кладенци във водите на Мексиканския залив и на сушата в Тексас“, продължава изданието.

Сделката е голяма победа за “Ексън“, доколкото конкуренцията за неусвоените петролни находища става все по-остра. Тя също така е унижение за ВР, продължават авторите на статията, напомняйки за провала на същата сделка с ВР заради съдебни претенции на консорциума AAR, с когото британската нефтена компания е съакционер в ТНК-ВР. По думите на официалния представител на “Роснефт“ Рустам Кажаров преговорите с “Ексън“ са започнали веднага след провала на сделката с ВР през май и подписаното във вторник споразумение е било изготвено за рекордните три месеца.

Новината е сериозен удар по “Бритиш петролеуъм“, пише испанският “Ел Паис“. В същото време подписаното споразумение е победа за премиера Владимир Путин, който искаше да привлече голяма нефтена компания с опит и технологии за разработка на находищата в Карско море, допълва вестникът.

Коментирайки постигнатата договорка между “Ексън“ и “Роснефт“, онлайн изданието на германския “Шпигел“ цитира думите на Путин, в чието присъствие бе подписано споразумението, че “това събитие ще бъде прието позитивно от световните пазари, тъй като се появяват нови хоризонти с влизането на “Ексън“ в Арктическия шелф“. “Преките инвестиции ще са 200-300 млрд. долара, а ако се говори и за инфраструктура, те може да стигнат 500 млрд. долара“, посочи Путин.

Независимо от големите разходи по арктическите проекти, нито един регион в света не е така привлекателен за нефтените компании. Най-голямото преимущество на Арктика пред арабските държави е, че достъпът до природните ресурси не е свързан с политическа нестабилност, пише още немското издание.

Сделката на “Роснефт“ едва ли ще отвори пътя на прозрачността, пише от своя страна “Гардиън“. В страните с богати залежи на нефт и газ корупцията е неизбежна, “особено ако страната не е успяла да изгради здрава бизнес среда и съдебна система“, допълва вестникът.

“Индипендънт“ отбелязва, че “Роснефт“ не трябва да бъде укорявана за това, че се е прехвърлила към “Ексън“, след като руската компания вложи много усилия и едва не изкупи дела на AAR в ТНК-ВР, за да се осъществи сделката с ВР. Но на “Роснефт“ ѝ трябва западен партньор с опит в дълбоководното сондиране, а и “Ексън“ ѝ предложи участие в апетитни проекти, пише изданието

В същото време отношенията между ВP и AAR още по-силно се влошават. Бедата е в това, бе на Боб Дъдли му е нужна Русия, допълва авторът на статията, подчертавайки, че за компанията руските проекти имат ключова роля.

“Ексън“ разби мечтите на ВР за Арктика“, пише по темата “Файненшъл Таймс“. Боб Дъдли с право се проклина за лошия си късмет в Русия. ВР смяташе, че има особен коз – готовността за размяна на акции с “Роснефт“, но шефът на “ЕксънМобил“ Рекс Тилерсън предложи акции в печеливши сондажи в Мексиканския залив, посочва вестникът.

ВП се опитва да се фокусира върху ръста си в други региони, във вторник например компанията сключи сделка в Индия с Reliance. Но акциите на британската компания се котират доста ниско, а инвеститорите ѝ все по-често са недоволни, продължава статията.

“Ексън“ върви по прокаран от ВР път, но с по-уверена походка“, пише “Файненшъл Таймс“ в друга статия. “ЕксънМобил“ има много достойнства, но бързината не е сред тях, коментира авторът ѝ. Той припомня, че компанията например не е бързала да е първата разработила находище на шистов газ или дълбоководните региони на Мексиканския залив. Сред нефтовиците обаче има поговорка: “ВР прави всичко преди всички, а “Ексън“ - по-добре от всички“ и в случая със сделката с “Роснефт“ тази поговорка отново се оправдава, продължава изданието.

Според него благодарение на споразумението “Ексън“ получава достъп до нови ресурси, които ще стигнат за десетки години. Анализаторът определя сделката като блестяща крачка и за “Ексън“ и “Роснефт“, което рязко контрастира на претърпяното от ВР фиаско.

Споразумението също така е знак за подобряване на отношенията на администрацията на Барка Обама с Москва. За “Ексън“ сделката е особено сладка, след като заради спор с “Газпром“, започнал през 2006 г., на практика се оказа, че компанията изобщо не може да работи в Русия, пише още изданието.

Най-полезното от това, че “Роснефт“ ще получи достъп до други проекти на “Ексън“ е опознаването на методите на работата ѝ в трудни условия. Инвеститорите трябва да се успокоят, че западните нефтени компании могат да предложат на партньорите си нещо ценно. Само че сумата на сделката е еквивалентна на по-малко от процент от капитализацията на “Ексън“, а добивът на нефт в Карско море, ако там действително се открие петрол, може да започне не по-рано от следващото десетилетие, допълва вестникът.

"Хладен мир“ с Путин. “Ексън“ ще проучва Арктика, пише италианският вестник “Куриере де ле Сера“. “ЕксънМобил“ в буквалния смисъл разби леда: американска компания подписа многомилиарден договор за стратегическо партньорство“ с руската “Роснефт“, продължава изданието. То обаче посочва, че след новината за алианса с контролираната от руската държава компания “Ексън“ е загубила 0.9 процента на Уолстрийт“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Неграмотни сте на всички езици: Не се обвинява "за" а "В" Бившият хърватски премиер Иво Санадер бе обвинен за корупция". Защо пренасяте механично американското произношение на български, при това пак погрешно?: не се произнася Ексон, а "Екзон".

  2. Анонимен
    #3

    dano tva USA-Russia prijatelstvo ne izleze za smetka na isto4na evropa, ako sadhja po doistvijata na poslannik Worlik sam pesimist...

  3. Анонимен
    #2

    Година или две след пускането на новото находище Exon ще бъде обвинена във всички земни грехове, правата и отнети и ще бъде изгонена от Русия както вече се случи Shell.

  4. Анонимен
    #1

    Браво на янките - издухаха европейците за едното чудо, а и сега американският бизнес ще бъде силно заинтересуван от мира с Русия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.