Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аржентински кораб ще спаси петимата български полярници

0 коментара

На 18 март аржентинският кораб "Ушуая" ще извози петимата български полярници, които не успяха да отпътуват от о. Ливингстон, съобщи ръководителят на експедицията доц. Христо Пимпирев пред БНР.

От 27 полярни експедиции в момента на острова са останали само българите, които са разчитали на туристическия кораб "Академик Йофе", но заради силната буря и вълнение във вторник лодките не са могли да стигнат до брега.

Българският бряг е труден за дебаркиране с лодки, обясни Йордан Йорданов, командир на българската база на Антарктида.

До 18-20 март храната, водата и горивото ще стигнат на петимата. Има предвиден запас за следващата експедиция и се взима от него. Йорданов обясни, че ползват горивото по разчет, за да не свърши, ако ситуацията стане по-критична.

На острова в момента духа силен вятър - около 60 км в час, температурите обаче са положителни. Екипът е бодър, това са хора с опит, които са на острова от четири месеца, няма паника, увери Йорданов.

Аржентинският кораб в момента се намира на 1000 километра от българската база. Той е нает да превози украинските полярници, но ще прибере и българите.

Доц. Христо Пимпирев посочи, че за първи път, при сегашната 12-та антарктическа експедиция, се случва да не може да бъдат прибрани наши изследователи.

Досега хората, които са зазимявали базата, са отплавали от континента с испанска научно-изследователски кораб, но тази година той бил в ремонт. На кораба "Лас Палмас" тази година не е имало място за нашите полярници и затова са разчитали на туристическия кораб "Академик Йофе", но той не е можел да забави туристите повече.

Пимпирев посочи, че нашата антарктическа програма се провежда без собствена логистика и винаги разчита на чужди кораби. Той отбеляза, че за в бъдеще трябва да се помисли България да има един военен научно-изследователски кораб, който да оперира в Южния океан заедно с кораби на други натовски държави и тогава подобни инциденти ще са изключени.

Реализацията на програмата с минимум ресурси е причина за случилото се, отбеляза доц. Пимпирев. Той отбеляза, че цялата антарктическа програма разполага с 200 000 лева. Единствената допълнителна судсидия миналата година от 150 хиляди лева е използвана за построена база за научна лаборатория.

Той отбеляза, че правителството и президентът Първанов били загрижени от предложили помощ и очаква след този инцидент държавните институции да подкрепят по-сериозно научните експедиции на Антарктида.

В Антарктида се прави сериозна наука, България е една от 27-те страни, които управляват този континтент и в началото на 21 век и не може нашите полярници да разчитат на случайността, посочи Пимпирев.

Тази година експедицията е била от общо 20 души, които са провеждали изследвания главно в областта на геологията и биологията. Скалите са много интересни, българската база се намира в район, част от много богатите на полезни изкопаеми, подчерта Пимпирев. На нашата база е работила и канадска биоложка, с която са провеждани съвместни изследвания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.