Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев: Държавата реално разполага с малко над 2 млрд. лева

13 коментара
Асен Василев: Държавата реално разполага с малко над 2 млрд. лева

Държавата има малко над 8 млрд. лв. в своите сметки, но около 6 млрд. лв. от тях са неприкосновени, защото са резерви на различни фондове. Реално министерството на финансите, към днешна дата, разполага с малко над 2 млрд. лв. свободни пари.

Това каза служебният министър на финансите Асен Василев пред бТВ.

"Изпълняваме бюджета така, както е заложен. (…) Проблемите, които имаме в разходната част е, че когато имаме непредвидени разходи, а такива е имало доста до май месец, те се правят за сметка на съкращаването на други разходи", каза той.

"Още първия ден казах, че е била необходима актуализация на бюджета. Г-н Борисов от доста време управлява, но гражданите не са експерти по финанси. Бюджетът на България има разходна част, приходна част и дефицит, като всеки от тези три параметъра е ограничен. Ако има допълнителни разходи, ние можем да преструктурираме разходната част, но нямаме право да увеличим разходите. Нуждата от актуализация не идва от това, че балансът между приходите и разходите е нарушен, нуждата от актуализация идва от това, че до март месец са заложени разходите за пенсии и мерки, за април и май тези разходи не бяха заложени, а бяха направени", каза финансовият министър и подчерта, че актуализацията не може да бъде извършена от това правителство, защото за целта е нужен парламент.

По думите му фондът на фондовете и Българската банка за развитие са на загуба, като Министерството на финансите ги е субсидирало.

"Има един разход от 22 млн. лв. от Фонда на фондовете, който за мен е силно притеснително, тъй като той е под шапката на Министерството на финансите. Този държавен фонд, който трябва да управлява парите, които се дават по гаранционни схеми, управлява малко над 1 млрд. лв. обществен ресурс, основно от европейските оперативни програми. Тази седмица ще направим детайлен преглед какво се случва там, тъй като Фондът, за мое голямо учудване, е на загуба и има нужда МФ да го субсидира", заяви Василев. Българската банка за развитие за миналата година е отчела загуби в размер на 120 млн. лв.

През седмицата Василев съобщи, че Националната агенция по приходите е отписала за 3 г. около 10 млрд. лв. като несъбираеми дългове. Днес той допълни, че наказателните лихви и ревизионните актове са около половината от сумата, тоест чистите задължения са около 5 млрд. лв.

"Има кухи фирми и ДДС източване, където трудно ще се събере нещо, но съм щастлив да обявя, че една не малка част от фирмите на първата страница, големите длъжници, вече се обадиха и започнаха да преговарят за форма и начин на изплащане", каза Василев и даде пример с фирма "Брикел", чиито задължения са в размер на 42 млн. лв.

Според него е необяснимо как може да се стигне до натрупване на дългове от порядъка на 20-30-40 млн. лв.

Финансовият министър добави, че започва проверка на фирмите, които имат големи наличности в кеш. Става въпрос за предприятия с над 100 хил. лв. в касата, като тази с най-големи касови наличности се занимава с имоти и има в кеш над 32 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #13

    Първото, което държавата може да направи за да напълни бюджета, е да събере неплатените, просрочените задължения със съдия изпълнител или фирми за събиране на дългове. Когато се записват с камера, тези "събирания" могат да протичат нормално, и ако някой си позволи да бие, ругае, заплашва или преследва дадено служебно лице, записът на взимането може да се използва в съда като доказателство за правоприлагане. Сега тези пари отиват за почивка на островите или яхти, скъпи апартаменти и т.н.

  2. nabl
    #12

    От профила на Станислав Стоянов, ГЕРБ:
    Провокиран от интервю, което чух днес по БНР, си мисля:
    Тези хора не бяха ли само за 2-3 месеца, за да организират изборите? То проверки, стратегии, програми.... Гастрол по всички медии. Един НЕкултурен министър щял да решава десетгодишни проблеми за два месеца. Другият, все едно дошъл от 1945-та. Бивши хора, заплаха от репресии и т.н. Трети привиква на килимчето частни фирми. И става за смях естествено. Друг щял да проверява борбата с пандемията и да търси

  3. nabl
    #11

    „Не буди в мен тревога или любопитство изказаното от служебния министър на икономиката Кирил Петков във вашия ефир вчера, защото някои процеси в икономиката са естествени, като това с лихвите. Фирмите масово рефинансираха старите си заеми, които са сключени в друга обстановка, когато икономиката работеше преди пандемията, работеше с тенденция към нарастване. Тогава лихвите бяха по-високи, след това лихвите паднаха, в момента в целия свят лихвите са отрицателни, естествено, че те намаляват, коментира

  4. nabl
    #10

    Българските евродепутати от групата на ГЕРБ/СДС са изпратили писмо до всички членове на Европейския парламент и до еврокомисари, в което ги запознават със случващото се в България след като "прокремълският ни президент назначи „служебно правителство“, което започна да "изчегъртва" демокрацията в страната. Това съобщи във Фейсбук Асим Ахмед Адемов.
    Писмото е подписано от него и колегите му Андрей Ковачев, Андрей Новаков, Ева Майдел, Емил Радев и Александър Йорданов Александров.
    "Назрява моментът,

  5. Гошо мъдреца
    #9
    Отговор на коментар #8

    И в чекмеджетата на Иван Костов имаше хотелите на Балкантурист, безбройните самолети на Балкан и т.н. Дърводелецът на всички тези чекмеджета се намира на Позитано и приема нови поръчки.

  6. стефчо
    #8

    Ще рече, че се падат по 286 лв. на калпак. Само в чекмеджето на Баце (дето не било чекмедже и не било негово) има над 1000 пъти повече, отколкото Баце е "оставил" за всеки от нас...

  7. Евроатлантизъмм
    #7

    Колкото държавата е дала на 20 фирми. След ГРОБ потоп

  8. Гошо мъдреца
    #6

    Служебно ББР да бъде обявена във фалит, защото не е раздавала необезпечени банкови кредити. Настоящата и дребна касова наличност да се даде за управление на могъщото Президентство.

  9. brambar
    #5

    Най-накрая се намери един свестен министър, който да каже цялата истина. Фискът се поддържаше от Борисов изкуствено положителен чрез големи харчове, които отиваха в чекмеджето му, а дупките се попълваха от нескончаема каскада от милиардни заеми....Така на практика обществото беше години наред заблуждавано, че има финансова стабилност.

  10. Мюнхен
    #4

    Излиза, че ГЕП са гепили доста пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.