Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Астрономи заснеха черна дупка за първи път

5 коментара
Астрономи заснеха черна дупка за първи път

Астрономи успяха да направят първата снимка на черна дупка. Обектът е разположен в отдалечената галактика Месие 87 и има диаметър от 40 милиарда километра, което е три милиона пъти повече от размера на Земята. Масата е много по-впечатляваща.

Черните дупки са най-масивните обекти, познати на науката. Те се образуват при колапса на материята в гигантските масивни звезди. Те произвеждат енергия чрез термоядрен синтез първо от водорода, след това хелия, преминават през термоядрен синтез и на по-тежки елементи, които са се образували по време на живота им.

Най-масивните звезди стигат до термоядрени реакции с желязо, но след това стават фатално нестабилни. Външните им слоеве избухват като свръхнови звезди, а вътрешността им колапсира под въздействието на огромната гравитация, която свива веществото до точка с нулев обем и безкрайна плътност, наречена сингулярност.

Заснетата черната дупка в Месие 87 има масата на 6.5 милиарда звезди като нашето Слънце.

Масата на черните дупки се изчислява по гравитационното им влияние върху околните обекти. Те са идеално черно тяло заради огромната им гравитация, от която не може да избяга дори и светлината.

Астрономите определят заснетия обект като "чудовище".

Заснетата черна дупка

Черната дупка се намира на 53 милиона светлинни години от нашата планета. Тя е фотографирана чрез свързването на осем големи телескопа по целия свят. Детайлите от изследването бяха публикувани в сряда от "Астрофизически журнал".

Проф. Хейно Фалке от Холандия е човекът, който е предложил експерименталното свързване на телескопите в система с цел да бъде заснета черната дупка от галактиката Месие 87, намираща се в съзвездието Дева.

Проектът е финансиран с 14 милиона евро от ЕС и се нарича "Телескоп Хоризонт на събитията". Хоризонтът на събитията е границата, отвъд която светлината не може да избяга от гравитацията на черната дупка.

От години учените предполагат, че в тази галактика има супермасивна черна дупка заради огромни струи плазма, които се изхвърлят от центъра на М87. Сега те успяха да ѝ направят снимка.

Кръгът от светлина около черната дупка е на нагорещения до огромни температури газ, който ще бъде погълнат. Светлината от него е по-ярка от тази на всички останали звезди в галактиката взети заедно. Поради това учените са успели да направят снимката от Земята.

На учените са им били необходими шест години, докато успеят да изпълнят целта си. Проектът е разработен от проф. Хайно Фалке от университета "Радбауд" в Неймеген (Холандия), проф. Михаел Крамер от Института за радиоастрономия "Макс Планк" и проф. Лучано Рецола от университета "Гьоте" във Франкфурт.

По-късно с тях започват да работят екипи от астрофизици от целия свят, където са разположени използваните осем телескопи. Те са на труднодостъпни места с голяма надморска височина — от Сиера Невада в Испания, през вулкани на Хавайските острови и в Мексико и планини в Аризона, до чилийската пустиня Атакама и Антарктика.

В този впечатляващ международен проект участват над 200 изследователи от Европа, Северна и Южна Америка и Източна Азия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. oolegmil
    #5
    Отговор на коментар #1

    Правилно ти е отговорил Васил Митов. Говорим за физичено, а не за химично "изгаряне". По подобен начин например при производството на флуор маркирана глюкоза за изследване на ПЕТ скенер , кислородът с атомен номер 8 се сблъсква с протон и се превръща във флуор 18 (с атомен номер 9). Флуор 18 е нестабилен и претърпява бета разпад, като отделя един позитрон (положително зареден електрон), който анихилира с обикновенния електрон в околната среда и се получава два гама кванта от анихилацията.

  2. dimitardi100
    #4

    Когато човек си даде сметка за тези дименсии на пространство, време и енергия му става ясно колко е жалък със своите его-мераци и битовизми !

  3. pepe
    #3

    Отгоре на това, тази черна дупка, която не е "звездна" черна дупка, а е "свръхмасивна черна дупка", въобще не се получава чрез описания механизъм - колапс на звезда, а се предполага, че е резултат от многкратни поглъщания и сливания на по-малки черни дупки, вкл. и сливания на централно-галактически такива, в резултат на сливане на галактики - самата галактика, в центъра на която се намира - Messier 87 /М87 - име на каталога и каталожен номер/ е гигантска елиптична галактика, каквато се предполага,

  4. Васил Митов
    #2

    Разбира се, въобще не става дума за химическо изгаряне. Под "изгаряне на водорода" в случая се разбира термоядрен синтез, при който водородът (с номер 1 в Менделеевата таблица) се превръща в хелий (с номер 2) и т.н.

  5. fantom
    #1

    Това наистина е голямо постижение!!! Но трябва да се популяризира грамотно. Изгарянето е процес на свързване на даден елемент с кислорода. Водородът не може да изгори без кислород, какъвто се появява много по-късно. Ако пък "случайно" водородът изгори, ще се получи вода, чиято молекула не може да оцелее при такива високи енергии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.