Указът, с който президентът назначи служебното правителство, е незаконен, каза на пресконференция лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
От партията ще се обърнат към омбудсмана, който да сезира Конституционния съд.
Сидеров обясни, че според основния закон структурни промени в правителството може да прави само Народното събрание. Според него такива са създаването на пост "министър на електронното правителство" и назначаването на трима вицепремиери.
Президентът трябваше да се вмести в сегашната структура на Министерския съвет, смята Сидеров.
Според партията държавният глава е нарушил и закона за електронното управление, според който създаването на електронното правителство е в правомощията на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
От президентството обаче отговориха, че държавният глава е съставил служебното правителство в съответствие с разпоредбите на Конституцията и с практиката на Конституционния съд.
"Държавният глава, както е посочено и в Тълкувателно решение № 20 от 1992 г. на Конституционния съд, при формирането на служебното правителство е допустимо да променя и структурата на служебното правителство. Когато президентът назначава служебно правителство, не е ограничен от Конституцията да определя неговата структура, още повече, че предвид особеностите, присъщи на този кабинет, президентът може да реши да рационализира управлението или да го направи по-икономично", посочват от президентството.
В компетентността на държавния глава е да може да назначи и трима вицепремиери.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент