Аутсайдерът Коста Рика надви и Италия и прати Англия у дома

Уругвай се изравни с италианците, Колумбия би Кот д‘Ивоар, Япония и Гърция - със скучно реми

Смятаният за абсолютен аутсайдер в група "D" отбор на Коста Рика сътвори нова сензация след победата си с 3:1 над Уругвай, надвивайки с 1:0 и тима на Италия в петък.

По този начин момчетата на Хорхе Луис Пинто окончателно изпратиха Англия у дома, след като "Трите лъва" допуснаха загуба с 1:2 от Уругвай преди ден и останаха на последното място с нулев актив.

Коста Рика успя да победи "Скуадра адзура" с гол на капитана си Браян Руис с глава в 44-тата минута, изравнявайки най-доброто постижение в своята история – осминафинал на Мондиал 1990.

Така Италия остана с три точки от победата си срещу Англия с 2:1, колкото има и отбора на Уругвай. Двата тима ще се изправят един срещу друг в последния мач от групата. За да се класират напред италианците имат нужда само от равен, тъй като са с по-добра голова разлика от южноамериканците. Костариканците пък са почти сигурни първенци в групата, в която всички им отреждаха последното място преди началото на турнира.

Предната вечер звездата на Уругвай Луис Суарес посече надеждите на Англия за първи точки, отбелязвайки два красиви гола след фрапантни грешки на съперниковата защита. За англичаните точен бе Уейн Руни, който се разписа за пръв път на Световно първенство.

По-рано в четвъртък Колумбия победи Кот д‘Ивоар с 2:1 и e на крачка от класиране за фазата на директните елиминации. Колумбия поведе с гол на Родригес в 65-ата минута, а само пет минути по-късно Кинтеро удвои преднината. Нападателят на Рома Жервиньо върна интригата в двубоя с попадение в 75-ата минута, но африканците не успяха да стигнат до нещо повече.

В късния мач от 1.00 часа Япония и Гърция направиха скучно 0:0. Южните ни съседи останаха с човек по-малко в 38-ата минута, когато капитанът Константинос Кацуранис получи втори жълт картон и напусна играта. Японците владееха топката в 2/3 от игровото време, но така и не стигнаха до някакво чисто положение пред вратата на Карнезис.

Така двата тима спечелиха първите си точки на Мондиал 2014. Гърция загуби с 0:3 от Колумбия на старта, а Япония допусна обрат от 1:0 до 1:2 срещу Кот д'Ивоар. В последните си мачове на 24 юни двата тима трябва да постигнат задължителни победи, ако искат да продължат напред, където със сигурност продължава отборът на Колумбия, който по-рано през деня постигна втори успех в група "С".