Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Авторите на златната арка пред "Ал. Невски" искали да популяризират храма

12 коментара
Аркапа пред храма "Александър Невски" стана обект на много критични коментари, но и на много снимки, сн. Mediapool

Авторите на позлатената плексигласова инсталация от няколко арки и цветно килимче, сложена пред столичния храм "Александър Невски", искали да акцентират на свода като вход към новото пешеходно пространство на площада. Идеята е била да се рамкира през тунела от арки силуетът на катедралата в далечина и да стане интересен фотокадър към храма.

Това се посочва в позиция във Фейсбук на фондация "Колективът", която обяснява и защитава инсталацията.

Авторите казват, че преди няколко седмици са били поканени от Столична община да се включат в екип, за планиране на краткосрочни преместваеми намеси, декоративно оформление и събития в новата пешеходна зона покрай коледно-новогодишните празници.

Урбанисти, креативни директори, сценографи, както и от експерти от няколко различни звена на общината решили да се обединят около акцентиране на новото външно осветление на храм-паметника "Св. Александър Невски", който дълго време преди това бе неосветен.

"Слоганът “Светлината в нас” бе вдъхновен именно от светването на храма, както и от предстоящите светли християнски празници", обясняват авторите на проекта.

"В заложения от нас чертеж арката беше с размер 7 метра в широчина и 4.5 метра височина - мащаб, който кореспондира на мащаба на улицата, и същевременно позволява преминаването на пожарни и аварийни автомобили. Не беше триумфалната арка в Париж, но би свършила чудесна работа за целите ни", посочва се в позицията на "Колективът".

Размерите и дизайнът на арката обаче били променени два дни преди изграждането ѝ на терен с обяснението, че цената на първоначалния проект надхвърля предвидения по него бюджет.

Авторите защитават идеята си с обяснението, че "намесите от това естество в градската средата са динамични, краткосрочни, подлежат на грешки, публично обсъждане и когато не се харесат твърде от обществото винаги могат да бъдат премахнати, както се и получи".

"От друга страна, ако една такава временна намеса е високо отличена, тя следва да бъде поощрена, припозната от администрацията на града и запазена, или развита в перманентна форма както в много добри примери по света. Големият позитив, който успяхме да открием в цялата тази ситуация, е че ставаме свидетели на тенденция, в която обществото ни става все по-чувствително към средата около себе си и реагира на промените в нея. Силно се надяваме, обаче, тази обществена енергия да бъде насочвана към позитивни и съществени промени и да ражда градивни разговори", допълват създателите на оспорваната инсталация.

Те обясняват, че събралото солидни критики килимче под арките, което първо бе премахнато от инсталацията, не е било част от проекта.

"Който е посещавал първите издания на намесите ни от поредицата Реките на София 2024 е виждал не едно несъвършенство в дизайна ни. Това не попречи “Реките” да се превърнат в един от най-успешните и популярни фестивали в София, а вече и в България. Някой ден ще направим компилация само от гафовете, по време на намесите ни. Една от отличителните черти на тактическия урбанизъм е да допускаш, отчиташ и поправяш грешките в несъвършенствата си“, заявяват от "Колективът".

Организацията изрично отбелязва, че не е искала и не е получавала пари за участието си в инициативата и трудът ѝ е бил напълно безвъзмезден. "Включихме се, защото обичаме града си и се радваме на това, че това знаково пространство в София вече отвоювано като пешеходена зона! Стискаме палци за още“, заявяват от фондацията.

Тя уточнява още, че в дизайна на пространството (такъв какъвто беше финално развит и осъществен от замесените екипи) не е участвала Заря Врабчева - архитект, ключов дизайнер на едни от най-красивите и успешни сценографии в света. Нейната роля е била консултантска и касае сценографията на потенциални бъдещи музикални събития на площада.

"Надяваме се, че това, което се случи пред "Александър Невски" няма да стресне, а по-скоро ще мотивира все повече артисти, архитекти, урбанисти и като цяло хора с любов към града да бъдат двигатели на позитивната промяна в него. На хората, които взимат големите решения за нашите градски хабитати желаем мъдрост", допълват от "Колективът".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #12

    Несполучлива идея

  2. В и К
    #11
    Отговор на коментар #6

    Мнението на дудука предадено от някакъв хроничен русофил е от изключителна важност за всички нас.

  3. Bлaдo
    #10

    със същата бързина (48 часа!) трябва да бъдат вдигнати и изнесени и "арките" на мОча-та...

  4. Мазен Кумунис
    #9

    Шарлатани русофилистици. ;)

  5. Ясен от Герман Тракторист
    #8

    Когато видиш доволна свиня от храна, тогава ще видиш и доволен софиянец!

  6. Entdecken
    #7

    Много бяха готини арките - създаваха впечатлението че са прозрачни защото отразяват небето околните сгради и дървета и въобще не навеждат на чалгаджийство което обикновено е свързано с мутробарока. Не може да се угоди на все недоволните мрънкалници като формения продажен чалгар Бареков които си искат да им е като в чалгабара...

  7. т€еритория на Мики Маус
    #6

    Николай Бареков Буден Журналист
    16 ч. ·
    Спасиха София с една арка на промоция от Али Експрес за 4 000 лева и с един краден килим от джендър Колектива на Васко и Мис Бони Травестита. Сега пируват с вино и мръвки на гроба на Иван Вазов между двата храма и Светия Синод по време на пости и препикават Паметника на Незнайния войн, докато мръвката се пече на барбекютто на вечния огън върху братската могила.
    Безродници, безверници, бездарници, беделници.
    Ей това е жълтопаветният невнятен планктон.
    Сега

  8. Коментарът е изтрит в 17:14 на 10 декември 2023 от автора.
    #5
  9. BLM
    #4

    Арката е много подходяща за чалга концерти. На СофиянцЕ много ще им допадне.

  10. BLM
    #3
    Отговор на коментар #1

    Храмът си имал име - св. св. Кирил и Методи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.