Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бъдещето на здравната каса под въпрос

16 коментара
Бъдещето на здравната каса под въпрос

Бъдещето на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е поставено пред множество въпросителни, породени както от решенията на управляващата коалиция в Катарино, така и от натрупаните проблеми, стана ясно от думите на директора ѝ д-р Румяна Тодорова. В петък в Хисаря тя изрази отново притесненията си от това, че касата се в изключително тежък период на много натрупани отговорности пред неизвестността ,какво се случва със здравното осигуряване.

"Проектобюджетът на НЗОК има дълъг период за изготвяне, а до момента ние не знаем с какви пари ще разполагаме. Единственото ясно е, че вноската ще бъде 8%”, оплака се тя.

Партньори лъжат безогледно касата

Освен неразбирателство с управляващите, касата има и сериозни проблеми със своите партньори. 2538 нарушения във всички видове медицинска помощ са констатирали проверки на регионалните здравноосигурителни каси (РЗОК) за първите три месеца на годината, съобщи д-р Галя Йорданова, директор на Дирекция "Контрол в извънболничната помощ” към НЗОК. Наложени са санкции за 1 197 975 лв. Най-честите констатирани нарушения са несъответствие между договорената по обем и вид медицинска помощ и реално извършената, както и липсата на сертификати от лаборатории в страната.

За да работи една лаборатория, тя трябва да отговаря на определени стандарти, но има такива, които са сключили договори с НЗОК без необходимия сертификат. Във всеки регион на страната има по един-два такива случая. НЗОК е сключила договори с около 600 лаборатории. Някои от тях имат сертификат само за част от изследванията, които правят. Други превъзлагат дейността на сертифицирани лаборатории, за да получат финансиране от касата. Последната лаборатория, с която касата е прекратила договора си, е от Варненска област. Предстои прекратяване на договори по определени клинични пътеки и с други лаборатории, ако не представят необходимия сертификат.

Електронното отчитане

Проблем пред НЗОК е и скорошното приключване на изграждането на информационната система на касата, а стоматолозите са притеснени от електронния отчет, който трябва да правят. До края на октомври денталните специалисти ще могат да се отчитат на хартия, но от 1 януари догодина, няма да си получават парите от касата, ако не се отчетат електронно.

В момента над 90% от лекарите вече имат електронен подпис. Сега медиците се отчитат чрез е-носители, но се предвижда след време те да имат достъп до електронната система на НЗОК и сами да въвеждат отчетите си, а не администратор от касата.

Без клинични пътеки за еднодневна хирургия и частни болници

НЗОК има идея да изведе от клиничните пътеки еднодневната хирургия и изобщо еднодневните медицински дейности, защото това е рисково за здравето на пациента, който няма да бъде наблюдаван от специалист в постоперативния период. В момента се обмисля възможността медицинските сестри в болниците да получават възнаграждения от стойността на клиничните пътеки. Тодорова съобщи още, че 37 нови лечебни заведения или медицински структури чакат за подписване на договори с НЗОК през тази година, но то е отложено за месец септември.

В същото време здравният министър Евгений Желев заяви в Пловдив, че искането на синдикатите и шефове на здравни заведения за 20–30 % увеличение на цените на клиничните пътеки е резонно и го подкрепя. Желев добави, че не е необходимо здравната каса да бъде задължавана да сключва договор за финансиране по клинични пътеки с всяко ново частно заведение. Според него сегашната ситуация води до пилеене на пари и ощетени пациенти.

Според него трябва да бъде затегнат либералният режим, съществуващ в момента за акредитацията на новопоявилите се болници. Здравният министър даде куриозен пример, че в България съществуват многопрофилни болници без легла или само с две легла, което е абсурдно и го няма никъде по света. Според него частните болници трябва да разчитат само на средства от пациентите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. холандка
    #17

    Защо ще се преоткрива колелото? Защо не се копира холандската система?

  2. Лекар-реалист
    #15

    Еднодневната хирургия е високоефективна дейност, възприета отскоро у нас, но с дългогодишни традиции в нормалните страни. Интересно на какво е основана преценката за риска на "специалистите" от НЗОК. Риска от вътреболнична инфекция със всичките последици а здравето на пациента и бюджета на болницата е в пъти по-висок от риска от липсата на наблюдение от болничен лекар в следоперативния период. Никой хирург няма да изпише пациент след еднодневна хирургия при съмнение за усложнение - достатъчно е

  3. situation
    #14

    da prodalji da krade dokato moje

  4. dedov
    #13

    или да ги закрият най добре заедно с инспектората по здравеопазване в общините и да почнат да лекуват хората ане да ги разиграват ката маймуни както си беше едно време

  5. nina
    #12

    Но защо в здравната каса липсват лекари-компетентни и специалисти?Тезисегашните не могат и да се засрамят от некмпетентността си,точно защото не разбиратдори какви небивалици говорят.Кога методоло-гията ще влезе в ръцете на научната медицина,аадминистраторите само да се съобразяват с нея ?!

  6. българин
    #11

    госпожо, в българия всичко е под вэпрос.

  7. тодоров
    #10

    ама, че министър! този призовава да се нарушава закона! да не се сключва договор с частни ЛЗ, което е грубо нарушение на Закона за Лечебните заведения където пише че: лечебните заведения са равнопоставени независимо от формата им на собственост! Колкото пъти БСП дойде на власт всичко в държавата се смарангясва! правило без изключения.

  8. анонимен
    #9

    според мен са съобразени със сегашните финасови и правни условия в България. Специалистите са на високо ниво, но те трябва да имат най-модерната медицинска техника, за да извършват с по-малко риск еднодневна хирургия; при недостиг на средства от НЗОК за държавните болници, вкл. общински и университетски, защо да се прикачат и частните? В Англия е така, но NHS имат повече пари. Не може да пренасяме английската организация в медицината без промени в България. Моля Медияпул да цитира в-к Дейли телеграф

  9. Васко
    #8

    Няколко въпроса :1.Защо въобще НЗОК се занимава със стоматолозите, след като процента от зъболечението, който покрива клони към "0" ?2. Да сте виждали стоматолог, който взима по-малко от 10 лв, за да ви покани да си отворите устата ?3. Да сте виждали стоматолог, кйто издава касова бележка ?4. Колко всъщност харчат годишно пациентите за зъболечение и какви са доходите на стоматолозите и зъботехницете ? Дали плащат някакви данъци ?5. Да сте чули някой стоматолог или зъботехник да се оплаква, освен сега от тази непосилна тегоба за електронно отчитане ?5

  10. лекар
    #7

    Защо никой не поставя въпроса докога при тази главоломна инфлация един лекарски преглед към Здр. каза ще се заплаща 12.50- вече 2 год. това е цената на лек. труд!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.