Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Баку и ЕК се разбраха за удвояване на азерския газов внос в Европа

Още догодина те може да се вдигнат с 4 млрд. куб. м

14 коментара
Урсула фонд дер Лайен и Илхам Алиев след подписването на меморандума, сн. ЕК

Азербайджан и Европейската комисия подписаха в понеделник меморандум за разбирателство в газовата сфера, който предвижда удвояване на доставките на азерски газ за Европа по Южния газов коридор от сегашните 10 млрд. куб. м на 20 млрд. до 2027 г. Още от следващата година очакванията са вносът на каспийски газ за Европа да се вдигне от сегашните 8 млрд. куб. м на 12 млрд. куб. м. Ще се работи за използване на офшорния потенциал на Азербайджан за производство на електроенергия от възобновяеми източници, а Баку ще се включи към Глобалното обещание за намаляване на метановите емисии.

Парафирането на документа стана по време на посещение на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Баку, където се срещна с азерския президент Илхам Алиев.

В момента по Южния газов коридор, тръгващ от азерското находище в Каспийско море "Шах Дениз ІІ", през територията на Грузия, Турция, Гърция и Албания до Италия се транспортират общо 16 млрд. куб. м годишно. От тях 6 млрд. куб. м остават в Турция, по 1 млрд. куб са за Гърция и България, а 8 млрд. куб. м стигат до Италия и са предназначени за европейския пазар. Отделните сегменти на съоръжението са Южнокавказкият тръбопровод, Трансанадолският газопровод (ТАНАП) и Трансадриатическият газопровод (ТАП). Плановете още при въвеждането в експлоатация на Южния газов коридор бяха за вдигане на капацитета му до 31 млрд. куб. м, което сега идва на дневен ред заради проблемите на Европа с руските газови доставки на фона на войната в Украйна и решението на Брюксел за тяхната постепенна замяна с други източници.

"ЕС се обръща към енергийни доставчици, на които може да се има доверие. Азербайджан е един от тях", каза фон дер Лайен в Баку. Според нея в момента, в който се достигнат 12 млрд. куб. м азерски доставки годишно, ще се прекрати зависимостта от Русия.

"С днешния меморандум за разбирателство се ангажираме да разширим Южния газов коридор, да удвоим доставките от Азербайджан за ЕС. Това е добра новина за нашите доставки тази зима и след нея", каза фон дер Лайен.

Тя посочи, че ЕС има интерес за изграждане на газови връзки нататък в Азия, както и че домакините ѝ имат "изключителен потенциал за възобновяема енергия". Днес се ангажираме за ново партньорство в тази сфера и намаляване на емисиите от метан по цялата верига за доставки на газ, допълни тя.

Друга тема на меморандума са възобновяемите енергийни източници. Азербайджан има огромен потенциал в областта на възобновяемата енергия – по-специално в офшорната вятърна енергия и зеления водород, заяви фон дер Лайен. По думите ѝ сега се полага основата за солидно сътрудничество в тази област и така постепенно Азербайджан ще се развие от доставчик на изкопаеми горива до много надежден и важен партньор за възобновяема енергия на Европейския съюз.

"Нашият меморандум за разбирателство определя ангажименти за намаляване на емисиите на метан по цялата верига за доставка на газ", заяви още председателката на ЕК.

С Алиев са били обсъдени и търговските взаимоотношения на Брюксел и Баку. По думите на фон дер Лайен ЕК инвестира 60 милиона евро от еврофондовете в Азербайджан до 2024 г. "Икономическият и инвестиционен план има потенциала да мобилизира до 2 милиарда евро допълнителни инвестиции. Той вече работи, като подкрепя около 25 000 азербайджански малки и средни компании и превръща пристанището на Баку в устойчив транспортен център", посочва фон дер Лайен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #14
    Отговор на коментар #11

    Кави топки бе човек? Футболист ли си?

  2. Борис Б
    #13
    Отговор на коментар #12

    Много добре казано. ДОйде време да си "платим за гяволъка", че толкова дълго се правехме на луди, че Русия ще става Европейска. И един извод за Европа: да пускаш плевели да растат в градината ти, рано или късно, ще те превземат.

  3. Milenca
    #12

    Да припомня, след Октомврийската война от 1973г. Б.И. спря петрола за ЕО (сегашния ЕС), при това само за 2-3 години. Западнягите се метнаха на велосипедите, и само за няколко години се извърши техническа революция. Появиха се супер икономичните Рено 5 и симпатични спортни фиатчета с ДВГ под 1л, и разход по 5-6 л на 100 км. Появиха се и първите дизели по 1,6 л с роторни помпи, нови, много по-икономични огромни камиони и ново поколение пътнически самолети, с 2 пъти по-малък разход от Ту 154. И сега ще започне нова революция, ДВГ-то си отива, а самолетите на къси разстояния масово ще се заместят от нови влакове. Ще ни изненадат нови самолети (водородни), камиони и кораби. Само до 2-3 години!

  4. Гьорче Петров Н
    #11
    Отговор на коментар #9

    А ти прочете ли, че казвам "почти", и това беше информативно, а не с цел да те поправям или надцаквам, успокой малко топката, все трябва да си отгоре, даге.

  5. Kiril Kovatchev
    #10

    Елементарно Уотсън! Автократите на Казахстан и Азърбайджан правят бизнес и държавите им се развиват. Автократа на Путинистан прави войни и джамахирията му продължава да изостава.

  6. ABV
    #9
    Отговор на коментар #8

    Прочете ли, че говоря за 1943?

  7. Гьорче Петров Н
    #8
    Отговор на коментар #4

    Ами почти така е било, даже мисля са минути или часове когато преминава последната товарна композиция ако не се лъжа с Никел и други метали от СССР за Германия и първата записана германска атака срещу съветски граничен пункт.

  8. Гьорче Петров Н
    #7

    Баку и ЕК, добре, а Боку?

  9. ирис
    #6
    Отговор на коментар #3

    хайде успокой се малко,разбраха го,малко късно за съжаление

  10. Коментарът е изтрит в 18:55 на 18 юли 2022 от автора.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.