Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българин в центъра на шпионско-приватизационен скандал в Румъния

22 коментара
Българин в центъра на шпионско-приватизационен скандал в Румъния

Българинът Стамен Тодоров Станчев е разследван от румънските правоохранителни органи за организиране на канал за износ на информация за държавни фирми, набелязани за приватизация към чужди консултанти, предадоха в четвъртък румънските медии. Те се позоваха на съобщение на Дирекцията за разследване на действията на организираната престъпност и тероризма в Букурещ.

Разследващите прокурори са наредили да започне наказателно преследване срещу българина, още няколко чужденци и висши служители от изпълнителната власт, свързани с приватизацията в Румъния. Обвиненията са тежки - шпионаж и продаване на държавни интереси.

Според румънските медии прокурорите са започнали разследване срещу високопоставени държавни служители с компетенции в сферата на приватизацията, заподозрени във връзки с “група за организирана престъпност и предателство, сформирана около българския гражданин Стамен Станчев”.

Проверките са започнали през юни т.г., когато Дирекцията за разследване на действията на организираната престъпност и тероризма била сезирана от спецслужбите по националната сигурност за съществуването и действията на тази група.

Според съобщение на пресслужбата на прокуратурата към Върховния касационен съд “целта на групата била да получава данни и документи от естество, което застрашава сигурността на държавата”.

Кой е Стамен Станчев?

Справка показва, че през деветдесетте години Станчев е бил съдружник във фирмата за търговия с петролни продукти “Арес”, част от Мултигруп. В същите години във фирмата работи и Димитър Иванов, който в началото на 1990-те е и вицепрезидент на Мултигруп. В момента Иванов е издател на вестник “Земя” и още няколко издания.

За Mediapool Димитър Иванов обясни, че никога не е работил заедно със Станчев, поне до февруари 1996 г., когато напуска “Арес”. Той обаче много добре си спомни за него.  

Според Иванов Станчев работел самостоятелно, като търгувал с петролни продукти. Бил от Ловеч, имал средно сержантско образование, но бил предприемчив, научил английски, и в годините на прехода пробвал с променлив успех различни схеми за бизнес, най-вече с петрол и петролни продукти. Успял да влезе във връзка със швейцарския магнат Марк Рич и да работи с компанията му “Гленкор”, която в различни години имаше силно присъствие в България. Фирми на Рич бяха основни вносители на петрол за бургаската рафинерия “Нефтохим”, а името на “Гленкор” бе замесено и в крупен зърнен скандал през деветдесетте години.

Според Димитър Иванов Станчев по някое време имал “известни неприятности” с тогавашната силова групировка СИК и затова побързал да се изнесе от България.

За Станчев си спомни и общинският съветник в София и инвестиционен и финансов консултант Владимир Каролев. Той каза пред Mediapool, че сред консултантските среди името на Станчев се знае, но няма добра репутация. Станчев имал контакти с известната в света инвестиционна банка “Креди Сюис фърс Бостън”, която е консултант по много инвестиционни и приватизационни проекти в Централна и Източна Европа, включително и в България. Банката е специализирана и в инвестиционните проекти в енергетиката.

Така например “Креди Сюис” е била консултант по сделката за продажбата на Булбанк, както и за приватизацията на ТЕЦ “Русе”. В последно време компанията изрази готовност да участва във финансирането на строежа на АЕЦ “Белене”.

В Румъния “Креди Сюис” е инвестиционен консултант по продажбата на държавния дял на румънския мобилен оператор “Ромтелеком”, една от най-крупните сделки за продажба на държавен дял в Румъния в последните месеци. Ту е консултирала и предизвикващата много спорове сделка за “Петром”.      

Скандалът в Румъния

Прокуратурата в Румъния смята, въз основа на събрани материали, че висши служители в Букурещ са подавали чрез Станчев информация за държавни фирми именно към “Креди сюис фърс Бостън”.

В сряда вечерта Станчев е бил разпитан от прокуратурата и му е било забранено да напуска Букурещ без разрешение на румънските власти. За това е било уведомено и българското посолство. Заедно със Станчев са били разпитани още няколко чужденци, свързани с “Креди Сюис”. Това са руснакът Вадим Бенятов, вицепрезидент в “Креди Сюис”, и турският гражданин Орал Мустафа. И на тях е забранено да напускат Букурещ.

Едновременно с обвиненията към чуждите граждани, свързани с “Креди Сюис”, прокуратурата е подгонила и неколцина висши румънски служители.

Сред тях е Доринел Муча, който е водил преговорите за приватизацията на най-голямата петролна компания в Румъния "Петром". Той е зам.-началник на Службата за държавното участие и приватизацията в промишлеността (OPSPI) към Министерството на икономиката и търговията.

“Креди Сюис” бе консултант по продажбата на 51% от “Петром”. Сделката бе осъществена през 2004 г., като австрийската компания OMV плати 1,4 млрд. евро за мажоритарния пакет от “Петром”. Румънската компания след това стана мениджър на веригата бензиностанции на OMV в България, Румъния и Сърбия и Черна гора, които са близо 180.   

Съмнения за корупционни схеми и твърдения за продажба на национални интереси при сделката за “Петром” разтърсват от месеци румънското правителство.

Според медиите в Букурещ Муча е заподозрян в “извършване на престъпления, които засягат националната сигурност”.

Прокурорите са разпоредили и започване на наказателно преследване и срещу  директора на правната дирекция на OPSPI - Роберт Мариус Нягое, и срещу Михай Раду Дончу - съветник на министъра на комуникациите и информационните технологии, който отговаря за приватизацията на компаниите под шапката на министъра, вероятно във връзка и с приватизацията на държавния дял на най-големия мобилен оператор в Румъния “Ромтелеком”, мажоритарния пакет от който се държи от гръцкия телеком ОТЕ.

В четвъртък министърът на икономиката и търговията Кодруц Шереш съобщи, че Доринел Муча и Роберт Нягое ще бъдат извадени от управата на компаниите, в които са били представител на държавата. Муча участваше в общото събрание на акционерите на "Петром", а Нягое - в компания "Хидроелектрика" и "E.ON Газ Румъния".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bulgarska podkrepa
    #23

    Neka vsichki bulgari da zastanem zad nego i da go podkrepim.Toi e edin ot nas.Ne byrzaite da sydite chovek bez da go poznavate.Nima shte ostavite edin ot nas na proizvola na sydbata.Neka edin pyt bydem zadrujni

  2. realna
    #22

    Az sa6to zastavam zad nego,za6toto nikoi bulgarin ne zaslujava tova.a ako ne se zastupim 6te stane kato s drugi bulgari v 4ujbina..iskrenno se nadiavam da se opravi Stamen..Poznavam go...toi prosto e uporit i iska da osigori decata si,no mai vi e trudno da poviarvate 4e ima takuv ambiciozen i umen bulgarin??????eeeee takuv e...

  3. mavy
    #21

    Абе, тъпак, ти явно не си запознат, че Божков има от много дълго време забрана за напускане на страната. Жалкото е само, че тази забрана я въведоха за него, щото поръчки трябваше да се изпълняват, а не за тия, за които наистина трябва. Ограмоти се малко по тия въпроси, че си смешен!

  4. nik
    #20

    Как е момчето на черной - тодор батков ? Той е един от видните приватизатори в Румъния.

  5. ФАТМАКА
    #19

    На Висшия Институт за Фатмаци - ВИФ."Бил от Ловеч, имал средно сержантско образование, но бил предприемчив, научил английски, и в годините на прехода пробвал с променлив успех различни схеми за бизнес, най-вече с петрол и петролни продукти."

  6. онзи..
    #18

    вижте в-к 168 часа от преди 8-9г.ще намерите интересни неща за С.Станчев това е един от най-големите аферисти в България, но винаги е бил в сянка....

  7. Питане
    #17

    Румънците пак изпревариха България по пътя си към Европа!.Кога в България ще "закопчаят" 10-тина висши корумпирани чиновници, като им запорират и сметките и имотите?

  8. един
    #16

    Самоубиха архиваря на комунистическите досиета, последва мълчание съчетано с взрив от "битови" престъпления и съсредоточване на социалисти Далече от епицентъра - на Боровец,м Китай /Сергей/, либия /Румен/ и т.н. Агент 00Гоце още се издирва...

  9. dobrojelatel
    #15

    vie 6te si navlechete psiho problemi s temata simeon.veroiatno ste nova modificatzia na gen. Kobalt.sajeliavam vi.

  10. От ЕС
    #14

    Къде са аналоговите процеси в БГ -то?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.