Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българинът се изхвърля с харчовете през декември

1 коментар

Празничната еуфория кара българина да харчи доста над възможностите си, сочи анализ на Асоциацията на колекторските агенции в България (компании за събиране на дългове).

Според статистиката на организацията януари и февруари традиционно попадат сред месеците, в които се появява синдромът на сезонната задлъжнялост.

Покрай празниците в края на годината хората се втурват да пазаруват, без да направят ясна равносметка за възможностите си. В еуфорията много българи забравят, че декемврийската заплата е възнаграждение като всяко предходно (особено при липсата на бонуси и 13-а заплата в период на криза), което трябва да бъде предвидливо разпределено. Това често води до невъзможност за покриване на текущите разходи за сметки след отминаването на празничните дни.

"Периодът между двата празника е добър за планиране на текущите разходи през януари. Определянето на необходимия минимум за погасяване на сметките ще спести сътресения на потребителите", коментира Райна Миткова-Тодорова, председател на АКАБГ, цитирана от БГНЕС.

"Домакинствата трябва да помислят за сметките за ток, които ще бъдат значително по-високи поради студеното време и повишената консумация в период, когато цялото семейство е у дома, а жените традиционно са активни в кухнята. Следват сметките за кабелна телевизия, мобилни телефони и парно. Последните две също се очаква да бъдат по-високи заради поздравителните съобщения и обаждания и по-ниските температури", добавя Миткова-Тодорова.

Тежестта на масовото пазаруване се засилва от повишения риск от заболявания през януари. Дори в случаите, в които се използва безплатна медицинска помощ, разходите за лекарства утежняват бюджета на семейството и влияят негативно върху платежоспособността. Според АКАБГ типовете услуги, по които българските граждани имат забавени плащания са ипотечен кредит – 10%, ток – 15%; потребителски кредит – 20%, кредитна карта – 20%, лизинг на автомобила – 20%, стоков кредит – 25%, мобилен телефон – 30%, кешов кредит – 50%, вода – 55%, парно – 60%, кабелна телевизия – 65%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    по-голяма глупост не бях чел че българина бил се изхвърлял изобщо някога със пазаруване... Българите от страх от кризата спестяваха като ненормални ( рекорднo ниво на депозити в kризата имаме днес !!!!) и си нарrавиха криза основно поради свитото потребление.... глупости , глупости от родни журналисти, които не знаят на кой свят живеят... българина харчел ... много...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.