Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите - песимистите на Балканите

0 коментара

По-малко от 20 процента от българите смятат, че страната им в момента върви по правилен път. Малко по-висока е тази стойност сред твърде сродното като маниер на реагиране македонско население. В Румъния 33 процента гледат с надежда към бъдещето, а в Сърбия това е всеки втори гражданин. Това показва анализа на Андреас Кайзер върху данни от проучване на общественото мнение в страните от Югоизточна Европа, финансирано от външното министерство на Норвегия, съобщи Радио Дойче веле.

Българите да най-големи песимисти, косоварите - най-големи оптимисти

Как се преценява личната икономическа ситуация в сравнение с предходната година? Близо 60 процента от анкетираните българи заявяват, че сега живеят по-лошо от преди. Едва 5 процента намират, че положението им се е подобрило. От македонците подобно схващане изразяват над 10 процента от анкетираните, в Румъния - 20 на сто, в Сърбия - даже 35 процента.

Допитването беше проведено в девет балкански региона. Никъде картината по този въпрос не е така отрицателна, както в България, и никъде не е по-положителна, отколкото в Косово. Резултатите за преценката на личното икономическо положение не са изненадващи. От тях е видно, че над 80 на сто от българите са крайно недоволни от личното си икономическо състояние. Сред румънците, македонците и сърбите делът на недоволните е малко под 60 на сто. За отбелязване е фактът, че в тези страни над 20 процента от допитаните вече изразяват задоволство от личните си постижения в тази сфера. В България обаче техният дял е под 5 процента.

Сърбите гледат с най-голяма вяра в бъдещето

Анкетираните лица са били запитани още как предвиждат икономическото си състояние през следващата година. И на този въпрос българите отговарят скептично. Само 10 процента разчитат на подобрение, а 35 на сто очакват влошаване. В Румъния и Македония оптимизмът и песимизмът са балансирани, а в Сърбия над 50 на сто от анкетираните гледат с вяра в бъдещето.

Картината се променя, когато перспективите за бъдещето се разширят за срок от 5 години. Тогава и в България започват да преобладават положителните очаквания. Над 20 процента от хората разчитат на това животът им да се подобри. В Румъния те са над 35, в Македония - 45 на сто, а в Сърбия близо 70 процента от допитаните имат подобна нагласа.

Бедност, безработица и корупция тормозят всички на Балканите

Кои са според вас най-спешните проблеми на страната? Тук българите посочват като основни безработицата, бедността и престъпността. В Сърбия класацията се води от безработицата, следвана от корупцията и бедността. Румънците оценяват корупцията като най-съществен проблем за страната. След нея се нареждат бедността и безработицата. Класацията на македонците е подобна на българската, с единствената разлика, че на третото място е посочена не престъпността, а корупцията.

Сред зададените въпроси в югоизточноевропейските страни е и този за най-големите страхове на населението. Тук българите посочват същите три проблема, както в предната класация, а именно безработица, бедност и престъпност. В Румъния и Сърбия към тези фактори се добавя още един - страхът от държавни кризи и вътрешнополитически размирици. Същото е положението в Македония, където по разбираеми причини страхът от война и въоръжени конфликти се посочва преди страха от бедността и безработицата.

Църквата с най-голямо доверие в Румъния, с най-малко у нас

Сред националните институции, ползващи се с най-голямо уважение в Югоизточна Европа, като цяло са църквата, армията и университетите. Между отделните страни обаче съществуват значителни различия. В Румъния църквата се ползва с над 90 процента доверие, в Сърбия - с над 60 на сто, а в България и Македония - само с 50 процента. На армията в Румъния се доверяват 80 процента от гражданите, докато в Македония, Сърбия и България тя получава подкрепа от едва половината на населението. При университетите отличията между отделните страни стават още по-големи. Само една четвърт от българите имат доверие в университетите като институция. Затова пък в Румъния този процент е 60 на сто, в Сърбия - 45, и 40 на сто - в Македония. В България с най-голямо уважение се ползва президентът, а неправителствените организации - с най-ниско. В Румъния на двата полюса са църквата и неправителствените организации, в Сърбия - армията и местните органи на управление, а в Македония - армията и правителството.

Путин се радва на най-голямо одобрение в България

От международните институции с най-голямо доверие в страните от Югоизточна Европа се ползват ЕС, ООН, Световната банка и НАТО. Като цяло обаче изброените институции получават по-голямо доверие от румънците и по-малко - от българите.

Същото се отнася до личности на световната политика като Кофи Анан, Джордж Робъртсън, Джордж Буш и Романо Проди. Руският президент Владимир Путин получава от българите значително по-голямо одобрение в сравнение с македонци, румънци и сърби.

И накрая да хвърлим поглед на сравнение към средствата за масова информация. Доверието към тях е най-високо в Румъния - 70 на сто. В България общо 55 процента от анкетираните имат доверие в средствата за масова информация, в Македония и Сърбия обаче едва всеки четвърти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.