Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите най-нещастни и неудовлетворени в ЕС

74 коментара

Само 39 на сто от българите се смятат за щастливи и само 31 процента са доволни от жизнения си стандарт, сочи проучване на Европейската комисия (ЕК), разпространено в понеделник.

Проучването показва, че двете нови страни членки на ЕС Румъния и България са съвсем различни една от друга, пише в доклада на социологическата служба на ЕК.

"Социалните реалности на румънците в много пунктове приличат на тези на гражданите на другите страни членки, докато животът в България изглежда категорично е по-различен. Хората в България оценяват повечето аспекти на живота чувствително по-малко позитивно. Едва 39% от българите казват, че са щастливи. За сравнение - 87% от гражданите на ЕС като цяло казват, че са щастливи", се казва в изводите на доклада, цитиран от Портал Европа.

На въпроса "Щастливи ли сте?" средно 87% от европейците отговарят положително: с най-много "да" - 97% са гражданите на Дания, следвани от тези в Холандия, Белгия, Ирландия и Швеция (съответно 95-94%).

В дъното на таблицата е Унгария - с 68%, като други от присъединилите се с предишната вълна държави като Полша и Чехия имат по-голям процент (съответно 86% и 87%).  България е на дъното - едва 39 процента от сънародниците ни казват, че са щастливи. За Румъния този процент е 60 на сто.

Като цяло "Евробарометър" отчита, че гражданите на "Европа на петнайсетте" са най-щастливи", следвани от "Европа на десетте" (приетите през 2004 г.) - процентите са 28 спрямо 17.

Осемдесет и три на сто от запитаните са доволни от жизнения си стандарт, като най-доволни са народите в северните страни и в Бенелюкс - над 90 процента.

И по този показател българите чувствително изостават  - едва 31 процента от тях са доволни от жизнения си стандарт.

Основно безпокойство за европейците е безработицата (36 на сто), следвана от скъпотията (35 на сто) и ниските пенсии (30 на сто). Но и в това отношение има чувствителна разлика между Севера и Юга.

Българите най-много се тревожат за здравеопазването (57%). Следват цените (51%), безработицата (36%) и пенсиите - 34%. Една трета от българите смятат, животът им през следващите 12 месеца ще се вложи. Същото мнение споделят едва 16% от румънците: там мнозинството (44%) вярват, че ще вървят към подобрение. Същият процент българи (44%) са на мнение, че за една година нещата няма да се променят.

Докато в Дания и Холандия от безработицата се безпокоят съответно 3 и 5 процента от анкетираните, в Гърция те са 58 на сто, в Полша - 53 на сто, а в Португалия - 52 на сто.

Само 25 процента от германците, 29 процента от унгарците и 32 процента от французите проявяват доверие към пенсионните системи в своите страни, срещу 74 процента от датчаните и 67 процента от холандците.

92% от европейците заявяват, че смятат своята къща или апартамент като задоволителни. Много по-слаба е удовлетвореността по отношение на усещането за собствена сигурност (70% от гражданите на ЕС като цяло).

46% от българите и 45% от литовците не се чувстват сигурни да ходят сами пеша по тъмно. Най-сигурни са в Холандия - 88%, Дания - 85% и Швеция - 83 на сто.

Сред най-важните неща в живота на европейците са здравето, семейството и приятелите. За най-маловажна е смятана политиката. Свободното време изпреварва като приоритет работата, а религията изпреварва политиката.

За повечето от европейците усещането за подпомагане на другите или  полагането на доброволен труд е важно. Това разбиране се споделя най-слабо в Латвия (65%), Ирландия и Румъния (63%) и едва 62% в България - на дъното.

Във втората част на изследването се разглеждат задълбочено възприятията за семейство, семейни задължения, деца и работно място и трудови навици. 70% от българите казват, че работата им е твърде трудна и стресираща, докато средното ниво за ЕС е 41%. До средното ниво е близо Румъния - 47%.

По недоверие към институциите България е изпреварена от Чехия. Твърдението “Нямам доверие в нито една институция" се споделя от 74% от чехите и 72% от българите.

Кои са важните неща за напредък в ЕС? В Унгария и Гърция гражданите смятат, че да работиш здраво е по-важно, отколкото да получиш добро образование. И образованието, и работата, са еднакво важни според испанците. "Евробарометър" отбелязва, че според чехите, българите, словаците и холандците, да имаш късмет е по-важно, отколкото да работиш здраво.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

74 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Незнайко
    #75

    Името е подходящолГлупак

  2. дядо Йоцо
    #74

    Дядо попе ... забравих да ти напомня още едно нещо ... полето не иска молитва...полето иска мотика :-)

  3. n5h1
    #73

    татко Сталин умря и тато си отиде, Партията маика се спомина и съвсем осиротяхме ...как да сме щастливи????

  4. Врач
    #72

    продължават да мерят оная работа на България с оная работа на Швейцария, както и оная работа на мамка Русия с оня работа на Чичо Сам. Що за нелепости?

  5. Дядо
    #70

    Голямо БРАВО.

  6. -
    #69

    Искаме социална държава - държава на реда и справедливостта, такава , каквито са Швейцария, Швеция, Холандия, Белгия. Искаме кометентност, ум и интелект у лидерите, искаме те да са национално отговорни, а не лумпени и хулигани. Искаме достойно заплащане, искаме службите да са под контрола на гражданското общество, искаме срещу базите САЩ да дадат парите, които ни дължат за това, искаме ЕС да покаже, че е вече тук! Искаме, и ако не получим, ще си го вземе насила, но тогава някои ще ги заболи. Насила, както става тук вече 127 години, в това дивашко общество на бивши цървули и затворници. Писна ни!

  7. Дядо
    #68

    Не е лошо това, дето си го написал - "теории на относителното". Само си забравил да пишеш, че Дания е населена от датчани, а България от робското, мързеливо, хленчещо по цигански племе - българи. Българи, които са свикнали да газят калта и изобщо не им прави впечатление колко е мръсно в блатото. Стигат им първака и чалгата за да са на кеф. А това, накрая, за смешка ли си ни го дал?

  8. Щастливец
    #67

    От къде се взеха толкова много щастливци в ограбена и поругана България?

  9. Рони
    #66

    продължителност на живота мъже:Год. Русия US България1965 64,49 66,8 67.81984 61,75 71,1 68.22003 58,50 74,8 68.7http://www.demoscope.ru/acrobat/ps90_91.pdfза България:http://www.nchi.government.bg/statistika/A_4.pdf

  10. до форума
    #65

    Обръщам внимание, че от анализа на постингите тук бъка от Костовистки ник-ове и платени МАНИПУЛАТОРИ -nik,kalchomaniq, reakzioner,изтърсак, изумен! - и др.Господ е казал- ПО ДЕЛАТА ЩЕ ГИ ПОЗНАЕТЕ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.