Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите отглеждат децата си в лишения, харчат средно 290 лв. месечно

Най-много отиват за храна и учебници, най-малко за здравето и хобито на детето

20 коментара
Снимка: БГНЕС

Българите търпят най-големи лишения, за да могат да отделят средства за отглеждането на децата си. Това сочат резултатите от телефонно проучване на “Профи Кредит” проведено в България, Чехия, Полша и Словакия.

Близо 90% от родителите у нас са заявили, че се лишават, за да могат да инвестират в децата си. Този процент е значително по-висок, отколкото в Чехия (74%), Словакия (79%) и Полша (82%).

В същото време българите отделят най-малко средства за детето си – средно около 290 лв. (148 евро) на месец. В Чехия и Полша се дават почти еднакви суми – средно 278 евро, а в Словакия – 257 евро.

Най-много пари за храна

Българските родители дават най-много средства за храна на детето. Приблизително 56% от разходите за децата са за осигуряването на препитание.

Този процент е най-нисък в Словакия и Полша – около 36%, а в Чехия е около 44%”, коментира Светломира Янкова, маркетинг директор на българския офис на “Профи Кредит”.

На второ място като процент разходи са тези за училище. 18% от общата сума за децата българите отделят за закупуването на пособия, за да обезпечат тяхното образование.

Около 12% от средствата родителите харчат за купуване на дрехи и обувки.

Най-малко разходи за хобито

За хобито на детето си българите инвестират най-малко – около 2%. Средно около 9 лева на месец отиват за спорт или уроци по някакъв музикален инструмент.

За сравнение словаците отделят за същото средно около 43 лева, а поляци и чехи – сума, равняваща се на близо 31 лева.

Българите сме последни и по заделени средства за играчки на детето, като за това най-много пари харчат словаците.

“Разликата между България и останалите три страни е близо три пъти по-малко, като причината е в нивото на доходите”, коментира Светломира Янкова. “Дори и при това положение обаче българите поставят на първо място децата си и са склонни да се лишават в името на това да им осигурят всичко необходимо за тяхното израстване и по-добро бъдеще“, допълни тя.

Над половината от децата имат мобилен телефон

За здравето на децата месечно разходите са около 4%. Пак толкова даваме, за да платим сметките за мобилен телефон и интернет.

Близо 57% от българските деца имат собствен мобилен телефон, а тези, които имат собствен компютър и интернет връзка, са 44%. Близо до нас са словачетата, като половината от тях имат компютър с интернет, а мобилен - около 65% от децата.

Най-технични са в Полша, където 73% от децата имат мобилни телефони, а 85% компютър с интернет. В Чехия 56% от децата имат компютър, а 70% мобилен телефон.

Родителите в четирите страни смятат, че мобилният телефон е необходимост за детето им и не го определят като моден аксесоар.

Анкетираните в България, Словакия и Полша остават оптимисти за бъдещето и смятат, че положението ще бъде по-добро от това, което е в момента. Единствено чехите се оказват песимисти и са на мнение, че икономическото положение ще бъде по-лошо от сегашното.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    На децата не трябва да се дават собствени мобилни телефони, Не трябва да се позволява да използват мобилния телефон на възрастните за игри и забавление. На Децата не трябва да се дават безжични лаптопи, таблети, преносими компютри или устройства за четене, които да изполават всекидневно (постоянно). Ако някой от тях трябва да се използват от време на време, те трябва да бъдат защитени и задължително с кабел за Интернет (изкючен WiFi). Телефонa в дома трябва да бъде стационарен (с кабел).Всики те излъват микровълнови елетромагнитни полета и водят до РАК.

  2. Анонимен
    #19

    Елеклтромагнитно замърсяване /Електро смог/- Коварен и невидим замърсител. Биологични ефекти при въздействие с микровълнови елетромагнитни полета /300Mhz-500Ghz/

    Основните изкуствени източници на замърсяване с микровълново електромагнитно поле са WiFi –рутери и GSM антени. Те работят в микровълновия честотен диапазон 800Mhz-1800Mhz.

    Фиг.1 Безжичен рутер-WiFi


    Фиг.2 GSM Антена/ Клетка на Базова станция

    Днес трудно можем да си представим нашето ежедневие без безжичен интернет и мобилната

  3. Анонимен
    #18

    Сполуката е голяма!

  4. Анонимен
    #17

    Лумпен 9, През ВСВ Чехия и Полша са били мачкани както от Хитлеристка Германия, така и от СССР. Русия също - в обратен ред: от СССР и от Хитлер. Но... в обратен ред: Русия победи Хитлер през 1945 и СССР през 1991. Чехия имаше своята достойна "Пражка пролет" през 1968. Полша имаше своя Полска Солидарност. А Хамерика? Без помощта на Америка през ВСВ щеше сега да грухтиш "Я вол!" на дойче шпрахе или само ти си знаеш как 9 Е да де Полша и Чехия, понеже са хамерикански п.о.д.л.о.г.и и след падането на стената намазаха конюктурно!

  5. Анонимен
    #16

    1 юни

    "Българите отглеждат децата си в лишения,
    харчат средно 290 лв. месечно"

    "Поход и младежки събор в памет на тракийските бежанци"

    Кърджали. Областният управител на Кърджали Иванка Таушанова участва в Националния младежки събор „Илиева нива", отбелязван и като Ден на тракийското дете. Тази година той се посвещава на 100-годишнината от Балканските войни и разорението на тракийските българи през 1913 г.

    Таушанова се включи в третия масов етап от похода под надслов „По стъпките на спасението"

  6. Анонимен
    #15

    Мили деца,
    днес, вие имате празник, но много от "големите" по света не са чували до сега за това събитие и хабер си немат какво значат деца. Тук се изкушавам да кажа, че и животинските деца, които на вас са толкова милички и пух кавички - също са деца, докато не пораснат и не станат големи зверове.
    Не е много правилно да бъдете плашени със зверове, именно на празника си, но пък и да живеете в розово-лилавите облачета на барби-принцеските също няма да е подходящо за вас и живота ви, защото когато

  7. Анонимен
    #14

    България, страната с КОНТРОЛИРАНА МИЗЕРИЯ!!!

  8. Анонимен
    #13

    На кои Управници чакате бре.... Трябва да се извоюват правата и достойнството!! Орешарски и групировките около него на това разчитат.... ДА Чакате... докато ТЕ си осигурят къщи и капитал, а децата им учат в Австрия и САЩ, а това което вие харчите за вашите деца за 3 години, милите им рожби го харчат за един самолетен билет....

  9. Анонимен
    #12

    Харчат,ако има откъде да ги вземат,иначе харченето е мираж.Слушах внимателно снощи лекаря от бърза помощ в репортажа от Панорама.Човекът е напълно прав и аз го подкрепям.В България доходите са много ниски и политиците се подиграват с хората.Ниското заплащане и гладът държат българите в подчинение,но и не правят нищо България да се съвземе и да тръгне по пътя на оправянето.Господа управници,ако в една кола не слагате гориво,тя няма да тръгне.Парите са горивото на икономиката.набийте си го в тъпите глави!

  10. Анонимен
    #11

    Дай Боже да се върне стария ред и свещения съюз с вярата която от нашите земи се наложи и благодарение на която светът е това което е! Пък после ще говорим за успеха на моравската мисия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.