Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите подкрепят промени в Конституцията заради съдебната реформа

0 коментара

Българите подкрепят промени на Конституцията, като най-необходимата според тях е свързана със съдебната власт. Това показва проучване на агенция "Алфа рисърч", по съвемстен проект с американския Национален демократичен институт за международни отношения.

Най-необходимите конституционни промени според анкетираните са в областта на съдебната власт - 67 на сто. По равен дял - 34 %, смятат, че са наложителни изменения в основния закон във връзка с проблемите на местното самоуправление и с отношенията между институциите и техните правомощия. Малък дял - 12 процента, са на мнение, че са необходими промени във връзка с формата на управление на страната, коментира Станислав Стоянов от "Алфа рисърч", цитиран от БТА.

Според 76 на сто от българите е нормално да има промени в Конституцията, когато това е необходимо, само за 16 % основният закон е неприкосновен и не бива да се променя.

Според 63 % от анкетираните, проблемите в съдебната система не могат да се решат само с персонални промени, а с изменения в основния закон, които да подобрят работата на съдебната система. 25 % определят системата като добра и виждат проблема в отделните служители. 3 процента са на мнение, че няма проблеми в съдебната система и не са необходими нито персонални, нито конституционни промени.

44 на сто оценяват работата на съдебната система твърдо отрицателно, а 28 на сто - по-скоро отрицателно. Положителна оценка дават само 3%, а по-скоро положително е мнението за съдебната система на 9 процента от анкетираните.

65 % от анкетираните се обявяват за въвеждане на мандатност за висшите магистрати, а 69 на сто - за ограничаване имунитета на съдиите. 43 процента подкрепят идеята прокуратурата и следствието да излязат от съдебната власт.

Изследването констатира желание на гражданите за широк обществен дебат за промените в Конституцията с участието и на обществото. 63 % се обявяват за участието на гражданите в дискусията. 62 % смятат, че в дебата трябва да се включат експерти, а според 50 % - и депутатите. 8 на сто са на мнение, че такъв дебат не е необходим извън Народното събрание.

89 % от българите подкрепят идеята с промяна в Конституцията да се намали броят на депутатите в парламента, 77 % застават зад предложението народните представители да нямат имунитет.

68 % са съгласни да бъдат разширени правомощията на областните съвети и те да могат да определят местните данъци и такси, а 80 % подкрепят предложението областните съвети да се избират пряко от населението.

Социолозите констатират, че въпреки критичното отношение към работата на депутатите, българите виждат в Народното събрание сериозен гарант за отстояване на националните интереси. Тезата си те подкрепят с данните, че анкетираните не одобряват идеята правителството, а не Народното събрание, да разрешава преминаването на съюзнически войски на територията на България.

Българите не приемат и идеята президентът да назначава кабинета, отбеляза Станислав Стоянов.

57 % от анкетираните одобряват въвеждането на мажоритарни избори за една част от депутатите и запазване на пропорционална система за останалите. 29 на сто са съгласни министрите да остават народни представители, докато 49 процента са против.

Според 67 % трябва да се даде право на гражданите да подават индивидуални жалби до Конституционния съд, а 21 на сто са на мнение, че трябва да остане сегашното статукво.

51 % смятат, че е необходимо с промени в основния закон да се увеличат правомощията на президента, според 31 % е по-добре да останат същите, а 2 процента са на мнение, че те трябва да се намалят.

Станислав Стоянов отбеляза, че в обществото има консервативно мнозинство от около две трети от българите, което подкрепя присъединяването на България към ЕС и НАТО, но не приема задълженията, свързани с това членство. Социолозите подкрепят тезата си с данни от изследването, според които 63 % от анкетираните са против да се даде възможност на чужди граждани да придобиват право на собственост върху земеделска земя в България, както и че 61 % са против европейските институции да упражняват компетенции, които в момента са само на български институции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.