Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите теглят бързи кредити за здраве и дома, а не за почивка

1 коментар
Българите теглят бързи кредити за здраве и дома, а не за почивка

Българите теглят бързи кредити за здраве и ремонти у дома и по-рядко за почивка. За да отидат на море 40% ще изтеглят пари от спестяванията си. Това показва проучване на британската компания за потребителски кредити "Провидент" и GfK, проведено през април 2015 г.

Една трета от участвалите в проучването българи ще пътуват в страната, 14% - в чужбина, а 26% ще си останат вкъщи. За сравнение средно около 47% от останалите европейски страни, в които "Провидент" има офиси, планират да прекарат лятната си ваканция в родната страна.

Изследването е направено сред 8040 клиенти на "Провидент" в осем държави – България, Чехия, Полша, Словакия, Унгария, Румъния, Литва и Мексико. В България, където проучването се провежда за пръв път, участниците са близо 400 души.

Почти 60% от българите казват, че техни роднини или приятели са се обръщали към тях за финансова помощ през последната половин година и това ги поставя сред първите по този показател сред осемте страни. От тях 35% биха изтеглили пари, за да помогнат на близките си.

Близо половината от анкетираните българи (44%) смятат, че е лесно да вземат заем. В останалите страни на същото мнение са средно 35% от запитаните, което поставя българите начело и по този показател. На обратния полюс са унгарците, от които само 14% смятат, че лесно се взима заем.

Българските клиенти на "Провидент" вземат заем най-често за здравеопазване (66%) и за да правят подобрения вкъщи (59%). Европейските респонденти изтъкват като най-честа причина за теглене на заем неочакваните разходи (34%), обединяване на задължения (29%) и подобрения в дома (26%).

За всички европейски респонденти способността за изплащане на взетите кредити (63%) и крайната сума за изплащане (51%) са водещите фактори, когато теглят заем.

В допълнение, когато оценяват репутацията на кредитора, българите поставят фактора "добро ниво на услугата" на първо място, което ги отличава от европейската тенденция, където основният фактор е, че е взел заем от тази компания и преди.

Българите са и по-големи оптимисти за развитието на родната икономика (32%) в сравнение с останалите участници (23%) в проучването на "Провидент и GfK. Подобна тенденция има и в показателите, отразяващи начина, по който българите виждат своето финансово състояние през следващата една година спрямо европейците.

Компанията "Провидент Файненшъл България" е част от британската International Personal Finance (IPF), която се търгува на Лондонската фондова борса и на Варшавската фондова борса.

"Провидент" развива дейността си у нас от септември 2013 г. и вече има клонове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Шумен, Велико Търново и Плевен. Компанията инвестира 4.4 млн. евро в България през 2014 г. и планира да инвестира още 4.5 млн. евро през 2015 г.

"Провидент" провежда и програма за финансова грамотност, като специално за целта пусна сайт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Филм на ВВС за причините довели до световната финансова криза показва, че една от тях е тегленето на кредити, което е лесно, бързо и рисково. Това отговаря на психологията на потребителя, който е задоволен с материални блага от първа необходимост и желае да използва всички възможности за пътуване, по-висок стандарт и повече услуги за личния просперитет. Английски професор смята, че ако хората не живееха на кредит, т.е. на червено, никога не би възникнала тази сложна финансова ситуация на взаимна

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.