Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Българска археология 2020" представя 350 експоната от Праисторията до Средновековието

Пътната агенция ще инвестира 5 млн. лв. в археологически разкопки през 2021 г.

0 коментара
"Българска археология 2020" представя 350 експоната от Праисторията до Средновековието

Четиринадесетата национална изложба "Българска археология 2020" представя най-интересните находки и богат илюстративен материал от теренната работа на българските археолози през изминалата година. Тя се организира традиционно по повод празника на археолога - 14 февруари.

"Въпреки сериозните затруднения, причинени от разпространението на коронавируса в България, 2020 година бе много важна и успешна за българската археология. Работата ни обхвана мащабни спасителни разкопки и множество планирани проучвания в цялата страна. Получихме финансиране за повече от 100 проекта", каза директорът на НАИМ при БАН доц. д-р Христо Попов.

Изложбата представя над 350 експоната от 27 обекта, различни като вид и хронология - от Праисторията до Средновековието.

Сред тях са продължаващите проучвания на праисторическите селищни могили Провадия, Порой и Козарева могила, къснобронзовият некропол при Балей, гръцката колония Аполония Понтика, Созопол, римските градове Филипопол, Рациария, Ескус, Сексагинта Приста, Алмус, средновековните столици Плиска и Велико Търново. Голяма част от тези проучвания са финансирани от Министерство на културата.

Праисторически фигури

Сред най-впечатляващите находки са праисторически антропоморфни фигурки и съдове от Провадия и Ковачевец. Керамични фигурки на животни са най-вероятно бикове. Те имат дупка за окачване. Датирани са от късния неолит - втората половина на VІ хил. пр.Хр.

Открити са в ямното поле разположено в западната част на платовидното възвишение Поповски височини. Предполага се, че то представлява място, използвано от праисторическите общности за извършване на ритуали чрез изкопаване на ями и целенасочено полагане в тях на разнородни материали.

До момента са проучени около 120 ями от късния неолит (5300 - 5000 г. пр.Хр.). Те съдържат останки от развалини на опожарени постройки и специално избрани, символно натоварени предметикато керамични съдове, каменни мелници и хавани, рога от домашни и диви животни, миниатюрни керамични фигури, инструменти от камък, рог и кост. До този момент такива почти не са проучвани, или поне не са били разпознати,на север от Стара планина.

Предмет с врязани знаци

Като ценна находка археолозите отличават и керамичен предмет с врязани знаци от края на VІ - начало на V хил. пр.Хр. Той е открит в селище от прехода късен неолит -ранен халколит в местността "Върбишки дол", край село Бъта, община Панагюрище.

Праисторическият обект представлява обширно разпръснато селище от финала на късния неолит и началото на халколитната епоха - около 5100 - 4800 г. пр.Хр. Разположено е от двете страни на малка река, приток на река Банска Луда Яна. През 2020 г. е проучена площта от обекта, попадаща в трасето на "Преносен газопровод до Панагюрище и Пирдоп". Находките от проучването са над 1500.

Особено впечатление правят разнообразните антропоморфни фигурки. Открити са и два керамични предмета с врязани знаци. Възможно е да са свързани с вярванията и обредните практики на древните хора, както и със съвсем начална знакова система - "прото-писменост" (подобно на известния "Карановски печат" и "плочката от Градешница").

Колективна находка от съдове и сечива от късния неолит, втора половина на V хил. пр.Хр., е открита в местността "Скритата могила" край село Порой, община Поморие. Селищната могила се намира на около 12 км от черноморския бряг. Повърхността ѝ е осеяна с множество иманярски изкопи. През 2020 г. продължава проучването на две сгради. Жилищата имат колово-плетена конструкция, обмазана с глина. Животът в тях приключва с опожаряването им. Върху пода на едната сграда са открити 21 различни по форма, размер и украса съда, колективна находка от 13 силно фрагментирани кремъчни пластини, три костени оръдия, кремъчна пластина с дължина 18.6 см и цял зооморфен съд.

Находката от 593 сребърни монети

През 2020 г. в римския Филипопол, днешен Пловдив при спасителни археологически разкопки на ул."Леонардо да Винчи" 13, частично е разкрита двуетажна перистилна сграда, построена в края на второто - началото на третото десетилетие на III в. В североизточния ъгъл на двора, между керемидите, се разкри частично запазен скелет на възрастен индивид в неестествена позиция на тялото, а на разстояние 1.25 м от него - 593 сребърни и две бронзови монети, както и бронзови гривна и обеца. Предметите са били поставена в кожена торба. Монетите са емисии на императорите от Антонин Пий (138–161) до Филип Араб (244–249).

Богато украсен съд с формата на птица

Интересен е и керамичен съд с форма на птица от късната бронзова епоха от втора половина на ІІ хилядолетие пр.Хр. Той е откирт в некропол край село Балей, Видинско. Общият брой на проучените досега гробни и поменални комплекси на некропола го превръща в най-големия известен некропол в Долнодунавския басейн.Проучването му очертава картината на ранната история на траките и въпроса за прехода от бронзовата към желязната епоха в северните Балкани.Две от структурите, разкрити през 2020 г., впечатляват с количеството и представителността на находките. Особено впечатление прави изящно изработен съд във форма на птица, с богата инкрустирана украса.

Пътната агенция инвестира 5 млн. лева в археология

Агенция "Пътна инфраструктура" е един от големите инвеститори в българската археология с около 5 млн. лв. годишно. Представени са и обекти от спасителните археологически разкопки по трасето на магистрала "Хемус", скоростния път Видин - София, както и от жп линията Пловдив -Бургас.

При проучването на некропол в района на село Слана бара, по трасето на пътя Видин - Монтана, са намерени бронзови и сребърни пръстени, а от друг археологически обект край село Синаговци, на територията на античния римски град Рациария, са открити сребърни монети. Една от тях е с изображението на Марк Антоний, а на друга е император Хадриан (117-138).

Накити от късния халколит, втората половина на V хил. пр. Хр., са намерени в некропол край село Градище в област Шумен. Той е проучен при строителството на участък от магистрала "Хемус"".

Желязна брадва от XI - VI в. пр. Хр е открита при разкопките в района на Угърчин.

Четиринадесетата изложба "Българска археология 2020" е плод на съвместната работа и партньорството с 16 исторически и археологически музеи в цялата страна, които предоставят находки от своите фондове. Това са Националният исторически музей, регионалните археологически музеи във Варна и Пловдив, регионалните исторически музеи във Велико Търново, Видин, Плевен, Русе, София и Шумен, археологическите музеи "Старинен Несебър", "Марица Изток"  и Раднево, както и историческите музеи в Лом, Панагюрище, Полски Тръмбеш, Попово и Провадия.

"Българска археология 2020" ще бъде отворена за посетители от 12 февруари до 2 май 2021 г. в Централна зала на НАИМ на площад "Атанас Буров" № 1 в София.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.