Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската армия трябва да развива мобилни сили за сметка на териториалната отбрана

0 коментара

Българската армия не е адекватна нито на стратегическите заплахи, нито на реалната финансова рамка на държавата, затова трябва да се изготви нов план за развитието на нейната структура, заяви заместник - министърът на отбраната Илко Димитров по време на дискусия в София, посветена на годишнината от получаването на покана за членство в НАТО.

След 2004 г., когато приключва План 2004 за реформата на българската армия, трябва да има нов план за развитието на структурата на армията за периода 2005-2015 г, каза Димитров. Новият план трябва да се направи на базата на досегашната реформа в армията и да отчита развитието на НАТО.

По време на дискусията, организирана от Атлантическия клуб, заместник -външният министър Любомир Иванов посочи, че Алиансът все повече се превръща от дефанзивна в офанзивна организация и изнася отбранителните операции извън собствените си граници, отчитайки новите рискове.

В момента суверенитета и териториалната цялост на никоя страна членка на НАТО не е поставена под заплаха, но така наречените асиметрични глобални заплахи, като тероризма, пренареждат визиите за отбрана, посочи Иванов.

Той подчерта по-динамичното стратегическо позициониране на силите на НАТО и на САЩ. Вече става дума не само за разполагане на бази в определена страна за определен срок на действие, а за разполагане на сили в близост до рискови зони, които да се подготвят и при терористични заплахи да противодействат на съответното място. За България е важно да разбере, че мисиите в отговор на кризи извън зоната на НАТО няма да са изключение, а правило, каза още Любомир Иванов. Трябва да се смени ударението от сили за териториална отбрана към мобилни сили, които да реагират на заплахи, добави той.

Заместник-началникът на Генералния щаб на армията ген.лейтенант Атанас Запрянов каза, че до края на 2007 г. българската армия трябва да подготви участието си в силите за бързо реагиране на НАТО, които ще провеждат мисии в цял свят. Трябва да представим над 5 хиляди кадрови военнослужещи, 1300 единици бронетанкова техника, вертолети, самолети и бойни кораби, подготвени по стандартите на алианса, добави Запрянов.

Зам.външният министър Любомир Иванов посочи, че България засега се вписва в средния за страните членки на Алианса дял на сухопътни войски, разположени зад граница - в нашия случай 3,7%. Перспективата обаче е в бъдеще тези проценти да нараснат до 8 на сто за водещите държави членки и съответно за всички, които искат да бъдат адекватни като съюзници.

Като необходими сфери за по-ефективни действия на българската държава до членството ни Иванов посочи експортния контрол и недопускането на изтичане на класифицираната информация на НАТО.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.