Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската икономика се нуждае от по-голяма гъвкавост на трудовия и стоковия си пазар

0 коментара

В излезлия наскоро доклад на Икономическата комисия на ООН за Европа за развитието на икономиките в преход през следващата година могат да се проследят някои от очакваните тенденции в стопанския живот на балканските държави.

Досега източноевропейските икономики като цяло показват известна устойчивост спрямо негативните процеси в световното стопанство след терористичните атентати срещу Съединените щати.

Предизвикателствата през следващата година за страните от Югоизточна Европа ще бъдат по-значими в сравнение с централноевропейските и балтийските държави, се посочва в анализа на експертите от Икономическата комисия на ООН за Европа.

Причина за това е изоставането на повечето балкански държави в реформите, които доведоха до изграждането на функциониращи пазарни икономики в централноевропейското пространство между Унгария на юг и Естония на север.

Освен изоставането в реформите Балканите твърде много зависят от западноевропейския пазар. Тази комбинация според икономистите на ООН много допринася за високата степен на податливост на региона спрямо външни удари. Донякъде е изненадващо, че последствията от неблагополучията на световните пазари досега не са оказали съществено влияние върху прогнозите за стопанското развитие в Източна Европа.

Скромен, но все пак позитивен годишен стопански растеж между 3,5 процента и 4,2 процента се очаква в почти всички балкански държави, получателки на помощта от "Пакта за стабилност", с изключение на Македония.

Най-осезаем според прогнозата на ООН ще бъде подемът в Югославия, където през 2002 г. се очаква увеличение на брутния вътрешен продукт с 5 процента на фона на дългогодишен спад, достигнал след бомбардировките през 1999 г. до близо 20 процента. Последиците от конфликта в Македония са причина да се очаква намаление на националния ѝ продукт с 5 процента.

За страните в преход с действащ валутен борд, сред които са България и Босна, в прогнозата на Икономическата комисия на ООН за Европа се отбелязва невъзможността да се използва собствената парична политика за смекчаване на неблагоприятните въздействия от срива на международните борси и пазари. Ето защо българската икономика се нуждае от по-голяма гъвкавост на трудовия и стоковия си пазар за разлика от централноевропейските икономики в преход.

Очакванията за скромен стопански растеж на Балканите през следващата година са свързани с трудностите, които страните в региона изпитват при привличането на задгранични инвестиции. Основните причини за петкратно по-ниското им равнище на човек от населението от седемте балкански държави в сравнение с Централна Европа и Прибалтика се дължи на лошия имидж на региона и недостатъчния капацитет на капсулираните местни икономики.

В началото на седмицата инициативата "Инвестиционна харта" на "Пакта за стабилност" обнародва плановете си за създаване на регионална кръгла маса за насърчаване на чуждестранните капиталовложения в балканските икономики. Масата се оглавява от Албания, като на ротационен принцип ръководството ще бъде последователно поемано от България, Хърватия и Румъния.

Форумът по замисъла на създателите му трябва да оздрави имиджа на Балканите пред инвеститорите като динамично развиващ се пазар с над 50 милиона консуматори, с широки възможности за общи проекти и свободен търговски обмен.

За целите на укрепването на местните агенции за задгранични инвестиции и повишаването на уменията им за по-успешно представяне на балканските държави пред международните капиталови пазари през декември с подкрепата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ще бъде издаден аналитичен справочник, който включва най-добрите практики по насърчаване на инвеститорите в региона и света.

Материалът е излъчен по радио "Дойче веле"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.