Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската съдебна система е с ниска производителност

8 коментара

Удвояването на разходите за поддържането на съдебната система през последните седем години не е довело до увеличаване на производителността на труда в магистратурата, се казва в доклад на Световната банка за отчетността на българската съдебна система.

От международната институция сочат, че допълнителните средства се изразходват основно за увеличаване и поддържане на заплатите като изостават инвестиционните разходи в системата. Една от основните препоръки е изпълнителната власт да ускори модернизацията на съдилищата с цел подобряване и ускоряване на работата им.

През 2008 година като процент от БВП българската съдебна система получава повече от съдебните системи в Румъния, Словакия и Чехия. В България съотношението на съдиите на глава от населението е по-високо в сравнение с това в пет други нови страни-членки на ЕС.

За сметка на това в периода 2004-2006 година средният брой на приключените дела на съдия годишно е намалял от 292 на 272 дела. Това се случва дори и при намаляваща натовареност, която е спаднала от 372 дела през 2004 година до 343 дела през 2006 година. Според статистиката на Световната банка българите най-активно търсят услугите на съда в сравнение всички нови страни-членки на ЕС.

Пречка пред нормалното функциониране на системата продължава да бъде голямата диспропорция в натовареността между различните съдилища. От Световната банка препоръчват на Висшия съдебен съвет да обвърже финансирането на различните съдилища спрямо свършената работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо
    #9

    Ами докато тези, от "системата", чакат да им се обаждат по телефона от ЦК - как точно да решават делата? "Партията" съди, "системата" обира негативите!Всъщност тези, от ЦК на БКП (днес май не са вече БКП, но нейсе, нали пак са те...) в "Позитано" я спъват съдебната система. Ама "системата" има ли толкова смелост да се оплаче от по-висшестоящи. А и на кого? Освен на др. Путин (с извинение), разбира се!?!

  2. Robinson
    #7

    busterds

  3. 343 дела
    #6

    Авторът изглежда се чуди ... защо намалява броя на приключените дела при положение, че намалява натовареността. Уж по-малко дела за разглеждане, пък по-малко приключени. По-чудно е защо лошата ни съдебна система е най-търсена в сравнение с всички нови страни-членки на ЕС, в които би следвало натовареността да е в пъти по-малка щом съдиите са приблизително равни като брой спрямо населението, но то не ги търси толкова активно.Те са по-малко натоварени от бгсъдиите и приключват по-малко дела . Понеже

  4. ANA
    #5

    Никаква

  5. magistrat
    #4

    davaite da po4vame na KILO da rabotime - vinoven , nevinen - nqma zna4enie

  6. Кларк Кент
    #3

    Х-м-м-м,много интересно... Значи средна натовареност от 343 дела според въпросните "експерти" е нещо нормално? В календарната година има около 180 работни дни. Това прави коло 2 дела на ден! В тези дела има човешки съдби, съществени материални интереси и др.А съдиите, освен да гледат дела се занимават и с много канцеларска работа.Защото в т.нар. "бели" държави, всеки съдия има ок. 10 души сътрудници.За разлика от BG, където това далеч не е така.А това с осредняването- за броя на делата и сравняването

  7. Кларк Кент
    #2

    Любопитно ми е каква е "средната" натовареност на съдия в Германия или Франция, например и как се измерва там "производителноста" на труда на един магистрат.Като ни критикуват, нали е редно да знаем "къде сме ние" в сравнение с тях? А проблема у нас с ефективността на правораздавателната ни система, в по-голябата му част, е проблем на законодателя, който всички ние си избираме по време на парламентарните избори.Та в този смисъл- всеки народ си заслужава и правораздаването...

  8. Юрист
    #1

    Това е един повърхностно и зле написан доклад.Явно сведенията ги е дал някой чиновник,който не е влизал в съд и представа си няма от реалните проблеми на хората,които работят в българската съдебна система.Или пък са ги събрали на някой коктейл в приятен разговор с политици на чашка уиски.Не е вярно,че за последните години намалявали делата.Напротив увеличават се и то значително-имам предвид натовареността в Софийския районен съд от където са ми впечатленията.Там положението е просто окаяно.В момента

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.