Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Български и румънски медицински сестри застрашават британските пациенти

26 коментара
Български и румънски медицински сестри застрашават британските пациенти

Медицински сестри от Източна Европа излагат пациентите на опасност, защото не говорят добре английски, предупреди водещ британски лекар, цитиран от в. “Дейли мейл“.

Лорд Уинстън е особено притеснен от сестрите от Румъния и България, които, по думите му, имат ограничени умения за комуникация "дори на собствения си език".

Той заяви пред Камарата на лордовете, че те са били обучени по "съвсем различен начин" от британските медицински сестри и не са свикнали да говорят с лекарите и пациентите.

Лорд Уинстън, който е професор в “Импириъл колидж" (Imperial College) в Лондон и се занимава с въпросите на фертилитета, предупреди, че тези лоши комуникативни умения стават широко разпространени сред сестрите и положението може да се влоши, ако не се вземат мерки.

Законодателството на ЕС обаче забранява медицинските сестрите от страни членки да бъдат изпитвани за езиковите или клиничните им умения. Такива тестове се считат за ограничаване на свободното движение.

В някои страни, включително във Франция, правилата се заобикалят и сестрите биват тествани от местните здравни служби. Тъй като тестовете не са на национално ниво, те не се считат за нарушение на правилата.

Възгледите на лорд Уинстън са били подкрепени и от хирурга лорд Какър. Той е споделил, че ситуацията е “непоносима“ и не е правилно останалите практикуващи да са принудени да работят с “тези хора“.

"Но най-вече не е редно за гражданите на страната ни, които като пациенти трябва да бъдат абсолютно сигурни, че практикуващите са компетентни и отговарят на стандартите", посочва той.

При изслушване в Камарата на лордовете относно свободното движение на медицински работници, лордове са заявили, че пациенти са били изложени на риск от некомпетентни лекари и медицински сестри, които не могат да говорят английски език или не разбират основни медицински термини като "nil by mouth", използван за пациенти, които не могат да приемат нищо през устата.

Броят на медицинските сестри от Европа, регистрирани на работа във Великобритания, се е удвоил след отпадането на проверките за тяхната езикова и професионална компетентност миналия октомври.

Около десет на сто или 22 060 лекари, лицензирани да работят във Великобритания, са от Европейското икономическо пространство, в това число1 862 от Румъния и 722 – от България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    нема страшно българи.англиа е пълна с африкански кадри знаят езика/но акцента им е ужасен/а са мързеливи на косми4еско ниво.англииските доктори не оби4ат сестрите да знаят пове4е от тех,а наще и румънките знаят и не си траят.утре 6те се обяснявам с една англииска докторица,какъв е той калции за дъв4вне в 21 4аса когато бабите ве4е са заспали.пак няма да ме харесат.

  2. Elitsia
    #25

    Tova sa absolutni gluposti.I zashto otnovo se napadat Bulgaria i Rumunia.Kak moje da se postaviat vsichi pod edna cherta,kak e vuzmojno vsichki individualno sestri do edna da sa ednakvo tupi(i bulgarski i rumunski) v komplekt i da ne govoriat angliiski.Ami kakvo togava da kajem za indiiskite i paki doktori,deto v kabinetite si preglejdat s prevodachi,zashtoto ne govoriat izobshto angliiski.Sega e red na nasheto pravitelstvo da ni zashtiti i da zaeme po-seriozni pozicii,zashtoto qvno i "spiapo i sakato" zpochna da si pozvoliava da plue po nas-BULGARITE.

  3. Анонимен
    #24

    Скъпи форумци,
    Проблемът е "ограничените умения за комуникация" , а не езиковите знания.
    Българите нямат такива умения. Започнете с продавачката,която Ви гледа с ужас само защото сте и казали добър ден и извинете. Колко шьофора на автобус отвръщат на поздрава Ви ако се качите от предната врата и поздравите.
    А за мед. сестри- Какво искаш ма/бе - не е умение, а обида.
    Липсата на думичките извинете и моля, добър ден , довиждане... С какво да Ви помогна и т.н.
    Това е характерно за комуникационните умения

  4. Анонимен
    #23

    Такова чудо като английска медицинска сестра не е било виждано от средата на 70те години. Сега в Англия има само африкански и азиатски сестри. Както и в Америка където аз съм лекар. А когато на лордО му се наложи медицинска помощ, ще го лекува някой индиец. А индийските доктори лекуват всичко с клизми и ректал екзминейшънс.

  5. Анонимен
    #22

    Моля ви предайте на "водещия лекър", че след като нашите сестри, според него, не знаят добре английски, то нека той да бъде така добър да научи български. Българският език е равноправен език в ЕС, толкова колкото и английския. Освен това има един много важен момент, лекърите и мед.сестрите от цял свят "разговарят" на латински. Или г-н "водещият " е толкова зле езиково подготвен, че и професионалния си екик не владее. Моля да предадете на "водещия", че искам публично да се извини на медицинските сестри и за това, че е добавил на името ми на нацията - български.

  6. Анонимен
    #21

    До # 19: "Момичетата", които бяха медицински сестри преди 10-и ноември, полагаха изпит по английски или френски език, като задължителна трябваше да знаят всички основни и повечето спомагателни термини от медицината, особено в медицинската област, в която работеха: хирургия, урология, дантизъм, вътрешни болести и т.н. По този начин се гарантираше,че няма да умориш някой болен по време на своето дежурство. Сега повечето завършили средно образование знаят английски език (много рядко френски и немски),

  7. Анонимен
    #20

    Хайде сега глупости! Преди 10-и ноември 89-а година ако тръгнеш на работа в чужбина, вкл. в Близкия изток и Африка, беше задължителнао да знаеш английски или френски език и се провеждаше изпит за степента на знаенето му, като на него присъстваше и лице от посолството на съответната страна. Сега тези хубавци от ЕС са забравили , че при отговорна работа, каквато е тази на лекарите и медицинските сестри, познаването на съответиня език и прецизвното владеене на същия в областта, където ще работиш, е

  8. Анонимен
    #19

    Едно момиче, което знае английски още от средното си образование, би завършила някакво висше и не би станала мед. сестра. Съвсем нормално си е, нашите медсестри да не говорят чужди езици. Ако говореха, една не би останала тука.

  9. Анонимен
    #18

    Komar Тия английски лордове- мангали що не вземат да се скрият с вечното си празнодумство, злословене и дискриминация спрямо източноевропейците. За това Великобритания е на това дередже-омразта се счита за градивна и е основен опорен стълб на обществото от мързелива скудоумна сган, считаща се за помазана.

  10. Анонимен
    #17

    Аз съм консултант в британска унив. болница и мога да заявя, че или превода е сбъркан или тези колеги просто подкрепят местните си сестри, защото нашите работят на най-ниските ставки. Полякини и местни сестри не се хвашщат за подобни пари. Освен това много малко от местните британци говорят граматичен английски,естествено е да ги разбираш трудно и те да не те разбират.Истината според мен е малко по-друга. Както повече от нашите политици /както Б.Б./ така и управляващите здравеопазването ни са зле

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.