Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българските емигранти предпочитат Германия

0 коментара

Германия е най-предпочитаната страна от българските емигранти, следват я САЩ, съобщи секретарят на Централната комисия по преброяването Йордан Калчев.

23 на сто от българската емиграция се насочва към Германия, а близо една пета или 19 на сто към САЩ. Останалите предпочитани страни са Гърция и Испания - 8 на сто, Великобритания и Италия - 6 на сто, Канада - 5 процента, Франция - 4 процента, сочат данните от репрезентативното изучаване на миграцията на населението, включено в програмата на преброяването през март тази година.

Обработката на 2,5 на сто извадка от преброяването показва, че 177 хил. души е салдото от външната миграция от 1992 г. насам. За периода емиграцията на населението се изчислява на приблизително 196 хил. души, като в същото време 19 хил. души са дошли в страната или са се завърнали. Външната миграция оказва влияние върху броя на населението, отбеляза Йордан Калчев.

Огромната емиграционна вълна започна през 1989 г. като в началото имаше предимно политически характер на етническа основа, а след това придоби икономически характер, добави той.

Данните от проведеното социологическо изследване показват, че за около 8 на сто от населението на възраст 15-60 години е "донякъде вероятно" и "много вероятно" да се преселят да живеят в друга държава. Те с условност могат да бъдат определени като бъдещи "преселници", отбелязаха от НСИ. Тази група заедно с потенциалните емигранти, които имат намерение да отидат да работят или учат в чужбина за повече от една година /7 на сто/, представят дългосрочната външна миграция на населението. Общо тя обхваща около 15 на сто в наблюдавания възрастов интервал.

Краткосрочна емиграция /за време по-малко от година/ планират да осъществят 5 на сто от анкетираните. Около 10 на сто смятат, че е вероятно през тази и през следващите години да заминат в чужбина за кратко време като турист или гости при близки и познати. 70 на сто от хората обаче казват, че има "много малка" и "няма вероятност" да пътуват изобщо извън страната.

Определяйки конкретната цел на заминаването си в чужбина, отделните групи мигранти я свързват с решаването на различни проблеми. За "преселниците" основната цел е да живеят и работят в условията на по-висок жизнен стандарт - 54 на сто. За всеки пети от тях емиграцията е свързана с решаването на собствени и на семейството им материални проблеми. Над 9 на сто от тях заявяват, че не желаят да живеят повече в България.

За близо половината /47 на сто/ от потенциалните трудови емигранти заминаването им в чужбина е свързано с решаването на материални проблеми. И сред двете групи получаването на желаното образование от тях или техните деца е цел за близо 5 на сто от тях. Сред краткосрочните мигранти преобладаващ е делът на тези, които свързват своето пребиваване в чужбина с решаването на материални проблеми - 42 на сто.

По отношение на реализацията на поставените цели по време на пребиваването си в чужбина, оптимизмът е най-голям сред потенциалните преселници. 74 на сто от тях са сигурни, че в чужбина ще осъществят своите цели. Този процент при "трудовите мигранти" е 63, а при краткосрочните - 60 на сто.

Основната част от бъдещите емигранти са на възраст 20-39 години. Мъжете са преобладаващата част от емиграционния поток. От потенциалните емигранти 60 на сто живеят в градовете, 28 на сто в селата и 12 на сто в столицата, информира Йордан Калчев.

От всички мигранти 18 на сто имат висше образование, среднистите съставляват 49 на сто и под средно образование са 32 на сто. Най-голям е относителният дял на висшистите в групата на краткосрочните мигранти - 21 на сто, а най-малък сред трудовите мигранти - 14 на сто, показват данните от преброяването.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.