Българските гимнастички взеха 4 златни медала от европейското (обобщение)

Стилияна Николова и ансамбълът са №1 в многобоя, Боряна Калейн спечели титлата на обръч

4 коментара
Българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели злато в многобоя на европейското в Будапеща. Сн. ЕПА/БГНЕС

Българските гимнастички спечелиха общо 4 златни медала от Европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща. В първия ден от надпреварата, когато бяха състезанията в многобоя индивидуално и ансамбли, както и отборното състезание, българките взеха и трите възможни първи места.

От надпреварата на отделните уреди във втория ден на първенството, българските гимнастички спечелиха един златен, един сребърен и два бронзови медала. Всички те са от индивидуалната надпревара на отделните уреди. Към това се добавят и отличия при девойките.

След златото в многобоя на Стилияна Николова и четвъртото място в Боряна Калейн, ансамбълът на България също спечели титла в многобоя в събота вечерта.

Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева бяха безапелационни и в двете си изигравания. Момичетата получиха 39.150 за композицията си с пет обръча.

На три ленти и две топки българките също играха страхотно и бяха оценени с 34.850 точки. Така те събраха общо 74.000 точки и взеха златните отличия от Европейското първенство за втора поредна година.

Българският ансамбъл по художествена гимнастика спечели европейска титла в многобоя в Будапеща. Сн. ЕПА/БГНЕС

Третият златен медал от първия ден на първенството България спечели в отборната надпревара. Тимът в състав Боряна Калейн, Стилияна Николова, Елвира Краснобаева и ансамбъл жени защити отборната си титла с с 343.150 точки. На второ място е Италия с 338.550, а на трето Израел с 334.500 точки.

Стилияна Николова по време на съчетанието си топка от Европейското първенство в Будапеща. Сн. ЕПА/БГНЕС

Към трите златни се добавят и отличията при девойките - сребро на лента за Дара Малинова и бронз на топка за Магдалена Вълкова от финалите на отделните уреди.

Боряна Калейн по време на съчетанието си с обръч по време на първия ден от Европейското първенство по художествена гимнастика в Будапеща. Сн. ЕПА/БГНЕС

В последния ден на Европейското първенство бяха раздадени още шест комплекта медали - на финалите на отделните уреди при жените и при ансамблите.

Боряна Калейн взе златото на финала на обръч. Тя получи 35.250 точки. На второ място остана Стилияна Николова с 34.950 точки.

Боряна Калейн има бронзов медал и от надпреварата на бухалки. Третата българска гимнастичка в индивидуалното състезание - Елвира Краснобаева, се класира трета на финала на лента.

Въпреки че беше сред фаворитите, ансамбълът на България не успя да спечели медал от състезанието на отделните уреди. На финала на три ленти и две топки българските гимнастички останаха осми, след като допуснаха сериозни грешки (излизане на две топки извън терена). Така те получиха 28.600 точки, което им отреди последната позиция.

Златен медал на ленти и топки завоюва Испания с резултат от 34.700 точки. На второ място е Израел с 34.500, а на трето Украйна с 33.900 точки.

На финала на пет обръча българският ансамбъл се класира на четвърто място. Европейски шампион на обръчи стана Италия с 39.350 точки, пред Испания с 38.750 и Израел с 38.650 точки.