Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският анклав в Сърбия тихо замира

17 коментара
Българският анклав в Сърбия тихо замира

Все по-трудно е да видиш млади хора по улиците на малкия градец Босилеград на границата с България.

Повечето жители сега са възрастни хора, тъй като младите напускат града след завършване на средно образование.

"Момичетата използват всяка възможност да избягат и да се омъжат в други градове и ни останаха само ергени", оплаква се Иван Николов, президент на Културно-информационния център на българското малцинство (КИЦ).

На теория Босилеград има много предимства. Власина, най-голямото изкуствено езеро в Сърбия, е само на няколко километра от там, а околните пътища минават през някои от най-забележителните местности в Сърбия.

Във всяка друга страна това място щеше да е най-вероятно под егидата на държавата или превърнато в национален парк.

В Сърбия властите проявяват единствено пренебрежение към общината, която в момента е сред най-слабо развитите общности в страната.

Градските улици рязко контрастират с пищната зеленина извън града. Гледките на стари порутени къщи подменят красотата на природата при навлизане в града.

През Босилеград минава малка река, чиито брегове приличат на сметище и са използвани най-вече от бездомни кучета и изоставени котки, вместо от играещи деца.

Усещането за апатия, навявано от разпадащата се инфраструктура, личи и по политиката в града. Макар че етническите българи съставляват 90 процента от населението на Босилеград , където живеят само двадесетина сръбски семейства, местната администрация е доминирана от десни сръбски партии.

При последните две гласувания за местна власт повечето гласове бяха спечелени от Демократичната партия на Сърбия начело с премиера на Сърбия Воислав Кощуница, заедно с крайната националистическа Сръбска радикална партия (СРС), чийто председател Воислав Шешел в момента е подсъдим в Хага за военни престъпления.

За разлика от тях, Демократическата партия на българите в Югославия (ДПБЮ) замря в средата на деветдесетте поради недостиг на поддръжници.

Според анализатори главният проблем на града е хроничната икономическа изостаналост.

Всички важни местни "институции" се побират на дългата стотина метра главна улица - магазините, кафенетата, здравният център, полицейското управление, културният център и Културно-информационният център на българските малцинства, Цариброд.

Според статистиката Босилеград е една от най-малките общини в Сърбия и има около 9800 жители. Още по-драматичното е, че почти 85% от пригодните да работят са безработни.

Единственотo производство е малка частна текстилна работилница за чорапи, в която работят 39 души. По-големите работодатели като големи текстилни и фармацевтични фабрики са отдавна закрити.

Транспортната фирма Автотранспорт, която свързва региона с останалата част от страната, е обществено притежание и се очаква всеки момент да обяви фалит.

"Вече дори нямаме много автобуси", казва един от шофьорите, - "Полицията ни глобява постоянно, защото превозните средства не отговарят на изискванията. Само онези, които трябва да пътуват са на наша страна."

Шофьорът не е получавал заплата от месеци, но няма друг избор, освен да продължава да работи там. "Не мога да напусна Автотранспорт, защото няма къде другаде да си намеря работа", - казва той.

Според председателя на КИЦ Иван Николов само държавните чиновници в полицията, съдопроизводството, здравеопазването и училищата получават редовно заплати, но те са едва 15 процента от населението в активна възраст.

С толкова много свободно време на местното население, кафенетата и ресторантите имат много работа.

"Фабриките са затворени, нищо не работи, останаха само възрастни хора", - въздиша собственикът на фото-магазинче Георги Чипер, -"младите заминаха в чужбина за по-добър живот".

Тези, които са останали, се оправят с живота както могат. Аленка Любовна всеки ден носи мляко от село Божич, на десет километра от града. "С мъжа ми живеем от двете ни крави", казва тя, -"Насадили сме зеленчуци в двора, за да не трябва да ги купуваме".

Без перспектива за нови, по-едри инвестиции, няма признаци за подобрение на живота в този забравен край на Сърбия. Средствата, отпуснати от правителството за южна Сърбия, не са достигнали до Босилеград.

Градът е само на няколко километра от граничния пункт с България Рибарци, но няма полза от тази близост, тъй като там няма митница и граничният трафик само преминава през града на път на юг.

Окаяната икономика до голяма степен обяснява почти пълната липса на етническо напрежение в града. Хората са заети с борба за оцеляване и не им остава много енергия да се тревожат за правата на българите.

Интересът към изучаване на български език в училището е толкова минимален, че когато министерството на образованието предложи да се организират българоезични начални училища, 60 родители пратиха протестна петиция, в която казват, че нямат нищо против децата им да се образоват на сръбски език.

"Политиката и партиите нямат значение", казва Чипер, - "Важно е хората да имат какво да ядат и с какво да живеят".

"Да си намериш работа в този град е като да спечелиш от лотарията", казва 23-годишна, която живее с родителите си, - "Най-много ми се иска да се оженя и да се махна."

*Никола Лазич работи за седмичника Новине Вранске, за Балкански кризисни репортажи на IWPR, No. 565

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ...
    #18

    Ako te pipna mrusen surboman shte ti skusam... ot...!!!!!!!

  2. Patriot
    #17

    Eto takiva natzionalni predateli sa provalialo bulgarskta durjava 1400 godini, no neise i na takiva pomiari shte im doide reda!!1

  3. атакуващ
    #16

    ВЪВ ВСЕКИ БЪЛГАРСКИ ГРАД ПОД 20 000 ЧОВЕКА БЕЗРАБОТИЦАТА Е НАД 40%. ЗА КАКВО ПОДОБРЕНИЕ НА ЖИВОТА МИ ГОВОРИТЕ Г-Н ЦАР? КАКВО НАПРАВИХТЕ ЗА МАЛКИТЕ ГРАДОВЕ И ОБЩИНИ, ЗА ДА СЪЗДАДЕТЕ УСЛОВИЯ ЗА РАБОТА И РАЗВИТИЕ? НИЩО!

  4. Bumerang
    #15

    Niamam komentar za mizernoto ti i antibulgarsko izkazvane, no vse pak shte spomena che takiva kato teb dori svetetza Vasil Levski bi razstrerial bez kapka kolebanie!

  5. капитан Кънчо
    #14

    Босовете на ВМРО-БНД са сръбски агенти и бивши ДС-агенти!Каракачанов втърти от години далавери с хора от крага на Шешел!Почетният член на ВМРО-БНД от Кюстендил Валери Ненов - Шамшала (от ВИС)натрупа "първия милон" с ембаргови доставки на горива на сръбските специални служби!Едрият речен корабособственик Николай Кънчев а познайте къде изпращаше пълни с бензин и дизел шлепове по врема на ембаргото!?(Следва продължение)

  6. Четник
    #13

    Западните покрайнини трябва да се присъединят към България.

  7. шовинист
    #12

    Еми тва е, като има такива като теб само да мрънкат и акат с уста...

  8. Някой си
    #11

    С толкова много свободно време на местното население, кафенетата и ресторантите имат много работа.Ей това изречение ме убеди че става въпрос за българи. И по нашите села е същото яка мизерия - но кръчмата винаги е оборотна. То ако почетете малко стара българска класика ще видите, че то си е така от време оно. По това много си приличаме с ориенталците - и те седят по цял ден по кафетата и плюят по всичко де що е наоколо, но да си размърдат задниците и мозъците не ебават. Българи.

  9. чекаларов
    #10

    Нашата държава спи, а на 50 км от границата ни тихо се асимилира единственото ни признато национално малцинство

  10. Y
    #9

    Еничари, сърбомани забраняват на децата си да учат на български в училищата.Това не им пречи същевременно да ги изпращат да следват в България.Да търсят работа в България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.