Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският е-подпис ще се признава в чужбина

9 коментара
Българският е-подпис ще се признава в чужбина
Електронен подпис, издаден в България, ще се признава във всички страни членки на Европейския съюз, след приемането на промени в Закона за електронния документ и електронния подпис, които хармонизират българската нормативна уредба с изискванията на ЕС. Документът е качен на страницата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за обществено обсъждане.

С приемането на промените българският пазар ще се отвори за чужди доставчици на е-удостоверителни услуги (организациите, които издават електронен подпис), тъй като се уеднаквяват изискванията към съдържанието на електронните удостоверения. Това означава, че фирми в страни членки ще могат да издават електронен подпис на българи и обратното – на българските фирми, предоставящи удостоверителни услуги, се осигурява достъп до 500-милионния пазар на ЕС.

Очакванията са в резултат на конкурентния натиск, цените за получаване на електронен подпис да станат още по-достъпни. В момента те са между 40 и 50 лв.

У нас съществуват два вида електронен подпис – обикновен и универсален и те са валидни само в страната. По изключение универсалният подпис се признава по силата на някои международни споразумения. С приемането на промените подписите вече ще се класифицират като обикновен, усъвършенстван и квалифициран. Последният ще се признава за саморъчен по закон, а другите два при изрична договореност между страните.

Вече няма да се налага винаги да бъде потвърждавано получаването на електронно изявление – електронният документ ще се смята за доставен при постъпване в електронна поща на получателя. Така се премахва опасността от недобросъвестно отношение на търговеца – получател.

Промените в Закона за електронния документ и електронния подпис облекчават правилата за започване на дейност на организации, които искат да издават електронен подпис. Сега те задължително се регистрират в Комисията за регулиране на съобщенията. Задължителната регистрация ще отпадне, а доставчиците ще могат да се акредитират, ако желаят да повишават доверието на клиентите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. електронен
    #10

    Наистина ли България ще изнесе в ЕС недоразумението "електронен подпис" за щяло и нещяло? За банкови трансфери, плащане на данъци, попълване на дан. декларации? Горките от ЕС... край на удобните онлайн банкирания?

  2. До електронен
    #9

    ...че се хармонизира законодателството. Сега ще може с подпис, издаден ми в Германия да си подам декларацията в България или да си ползвам банкирането. Да не говорим, че цените са доста по-ниски от тези в БГ.

  3. Гласоподавател
    #8

    Няма ли най-сетне да се уреди и гласуването по Интернет с помощта на електронен подпис? Така избирателната актовност би нарастнала съществено. Особено сред младите и образовани хора, от които България има нужда.

  4. Gastaroll
    #7

    защото тези извън БГ ненавиждат ДС утрепките както и ББ като тяхна метастаза

  5. tim
    #6

    по скоро си дървен, не електронен. И то дървен философ.

  6. GD
    #5

    Електронен е прав. Никъде на запад не се използват електронни подписи за достъп до банкови сметки, кредитни карти, пазаруване по интернет и др. За идентификация е достатъчно потребителско име и парола.Електронният подпис е скъпо удоволствие, освен това е закрепостен на даден компютър, най-често - домашния.Невъзможно е например да си провериш сметката от работния компютър. И т.н. и т.н. Само не мога да разбера дали това не е известно в БГ или има много силни интереси за прокарването му - от МВР и организациите, печелещи от това.

  7. bold
    #4

    за да си провериш сметката не ти е нужен електронен подпис. Можеш да го направиш от всеки компютър само с потребителското име и паролата от он-лайн банкирането. Поне така е в банката, с която аз работя.

  8. електронен
    #2

    Да, явно тук пишат хора от бг-банките. Тези дето могат да блокират банковата карта на клиент по секретни междубанкови сигнали. Това, че клиентът може да пострада и да се окаже без достъп до парите си, нашите "банкери" не ги интересува. После чакай мин 10 дена за нова карта, която трябва да всемете от определен клон на банката лично или чрез упълномощен. Не разчитатайте на карти от БГ-банки, ако нямате достъп до клоновете им (т.е. ако сте в чужбина, напр.). Проверка на сметка наистина се прави само

  9. електронен
    #1

    И още за БГ-банките: в ЕС вложителите в банките имат насреща си контактно лице, което се грижи да съветва клиента какво е най-добре за парите му. Освен това контактното лице следи преводи на по-големи суми, познава клиента и при съмнение веднага контактува с него. Не му арестува парите, както правят БГ-банките. Всяка банкова транзакция може да бъде отменена в разумен срок, напр. за Германия е 2 седмици, доколкото помня. Таксите не ги кометирам - къде е еврозоната, къде сме ние с тези мин 15 евра за банков превод от БГ-банка в ЕС банка. За таксата от 3 лева за бюджетните плащания нямам думи. Електронният подпис е кърлеж и доходоносен бизнес с една илюзорна сигурност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.