Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският гамбит

0 коментара

От всички балкански страни България винаги е заемала особено място във външната политика и на царска Русия, и на комунистическия Съветски съюз. Но през последните десет години, белязани с политическа нестабилност в България, ситуацията рязко се промени. Сменящите се правителства на Българската социалистическа /бивша комунистическа/ партия и дяснолибералния Съюз на демократичните сили ту приближаваха София към Москва, ту я отдалечаваха. Главният спор в обществото и сред политиците, естествено, беше за по-нататъшното икономическо развитие на страната. Именно това определяше да се подобряват отношенията ту с Русия, ту със Запада.

Идването на власт на президента социалист Георги Първанов и на премиера, бившия цар Симеон Сакскобургготски, в голяма степен отрази двойствеността на вътрешнополитическото положение в България. Борбата между привържениците на тесните отношения с Русия от една страна, и на евро-американската ориентация от друга, се оказа решена по малко необичаен начин. Стремежът към последователно осъществяване на реформите, заявен от премиера, който има добри връзки с европейските делови и политически кръгове, заинтересува както европейците, така и американците. Същевременно президентът социалист заяви, че България трябва да се стреми възможно най-бързо да се интегрира в европейските структури и НАТО, като едновременно поддържа приятелски отношения с Русия. Събитията през последната седмица и половина във външно- и вътрешнополитическо отношение имаха голямо значение за София и Москва.

Посещението в Русия на Симеон Сакскобургготски, практически отстранен от властта след референдум през 1946 година, организиран от БКП с подкрепата на СССР, означаваше, че е затворена една от най-деликатните теми в българско-руските отношения. Българският премиер, който желае неговата страна да върви към Европа, е заинтересуван Кремъл, който неведнъж е изразявал стремеж да засили движението към Европа и дори активизира отношенията с НАТО, да започне да се отнася към България като към един от европейските си партньори. Икономическата ситуация в страната е такава, че без сериозни инвестиции от чужбина, както и осигуряване на енергоносители за българската икономика, тя едва ли ще може да постигне сериозни положителни резултати.

В момента се разгърна сериозна борба за Българската телекомуникационна компания /БТК/, която е монополист в телекомуникациите. За купуване на 65% от акциите се конкурират няколко чужди компании, което позволява да се съди за привлекателността на отделните сектори на българския пазар за международния бизнес.

Икономиката в посткомунистическите страни винаги е тясно свързана с политиката. И състоялият се 45-ти конгрес на БСП доказа това. Коалиционното правителство, оглавявано от Симеон Сакскобургготски, включва и двама министри социалисти. На конгреса недоволството от икономическата политика на премиера предизвика ожесточени спорове и едва не коства председателското място на Сергей Станишев, млад и енергичен политик от реформаторски тип. И макар ораторите да не се изказваха против общия курс на България към интегриране в евроатлантическите структури, често звучаха призиви да бъдат отзовани "червените министри" от правителството. Ситуацията отчасти напомня руските колизии, но в българския вариант нещата не стигнаха до изключване на министрите представители на БСП от партията. Но самият факт, че се засилва критиката към икономическата дейност на кабинета, е показателен.

За Русия в създалото се в България политическо и икономическо положение е важно само едно: ще успее ли Кремъл да формулира не декларативно, а практически външнополитическа стратегия към балканските страни, които се опитват "да вървят към Запада", но същевременно "гледат към Изтока". По всичко личи, че българският модел ще има продължение и при други държави, които преживяват посткомунистически деформации.

В сегашните условия тяхното икономическо развитие и позиционирането им на международната сцена се оказват толкова тясно свързани, че управляващите сили, както става с България, не могат да се ориентират само към едно направление - западното или източното. Поради създалата се ситуация правителствата имат коалиционен характер и затова са обречени "да играят" едновременно на няколко маси. От развитието на българско-руските отношения зависи съдбата на руската външна политика в целия район.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.