Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският омбудсман – полу- успешен проект

9 коментара

Стефан Булакиев няма никакъв избор. Тъй като чиновниците на община Лозенец безкрайно отлагат подновяването на лиценза му за продажба на захарен памук, пуканки и играчки пред зоопарка, през февруари 69-годишният бивш инженер решава, че пролетта е твърде близо и трябва да вземе мерки, ако иска да започне сезонната си работа.

Затова в средата на април той се обръща към омбудсмана на София Ангел Стефанов.

"Нямам вяра на никого, но реших да дойда при местния омбудсман да видя какво ще стане", казва Булакиев.

Служителите приемат документите му и заявяват, че ще му се обадят до 10 дни. Почти месец по-късно той продължава да очаква отговор.

Случаят на Булакиев е типичен. В страна, където държавните служби са печално известни с неотзивчивостта си, националните и местните омбудсмани са някаква надежда за обикновените хора. Почти всеки оценява важността на работата им, но те все още се борят да намерят мястото си в обществото, а и независимостта им остава съмнителна.

"Тази институция е силна форма на граждански контрол върху държавните служби и бюрократите на общо и на локално ниво",  казва Гиньо Ганев, национален омбудсман. Той обаче си дава сметка, че за да заработи този обществен институт пълноценно, са необходими още много усилия.

От юни 2005 до март 2006 г. националният омбудсман е получил над 1100 жалби срещу държавните служби – не особено голям брой за население от 7,4 милиона. "Смятам, че [офисът] все още не е достатъчно популярен",  каза Гиньо Ганев.

Най-често жалбите – около 38 %  – са свързани с имотни спорове, включително разрешителни за строеж и реституция на земи, иззети от държавата по комунистическо време.

Много страни от Централна и Източна Европа, включително Полша, Чехия, Унгария, Сърбия и Черна гора, Румъния и Босна и Херцеговина, създадоха омбудсмани след падането на комунизма преди 16 години.

В България идеята за обществен посредник бе повдигната в началото на деветдесетте, когато се подготвяше новата демократична конституция на страната.

Но тъй като малцина разбираха концепцията, всичко остана само проект до 1998 г., когато група неправителствени организации стартираха кампания за учредяване на местни омбудсмани.

Година по-късно значителен брой започнаха работа (макар че много от тях бяха затворени впоследствие поради изчерпване на средства), а парламентът накрая създаде национален омбудсман през 2003 г. Гиньо Ганев бе избран на тази длъжност миналата година.

Същевременно осведомеността на българите за омбудсманите видимо нарастна.

Допитване, проведено от BIRN, Балканската мрежа за разследващи репортажи, в София показа, че осем от всеки 10 души знаят за тази институция. Процентът вероятно е още по-висок в малките градове.

Независимостта на обществените посредници, обаче, засега остава под въпрос.

В момента националният омбудсман е избиран от парламента с просто мнозинство.

Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията смята, че политическата безпристрастност на омбудсмана трябва да бъде защитена по-добре. Според него, въвеждането на гласуване с мнозинство от две трети би изисквало подкрепата на опозицията  - факт, който би направил избора по-консенсусен и легитимен.

Ганев, обаче, не смята така. Според него независимостта на кандидата е гарантирана от прилаганото тайно гласуване при избора му.

Местните омбудсмани също са подвластни на политически натиск, тъй като се финансират от общинските съвети и могат да бъдат отстранени с две трети от гласовете, ако общинските съвети не одобряват работата им.

Въпреки съмненията около независимостта, местните омбудсмани твърдят, че са популярни, и че хората постоянно се обръщат към тях, макар и да не са съвсем наясно какви са правомощията на омбудсмана.

"Хората смятат, че можем да контролираме администрацията [на местната управа], не ни възприемат само като наблюдатели на работата ѝ, - каза Стефанов, - Идват с всякакви жалби, които ние не можем да придвижим."

Мария Димитрова, обществен посредник за Лесичево, също има подобен опит: "Хората мислят, че властта ни е безгранична".

Ролята на омбудсманите може да не е много ясна, но няма съмнение, че българите, които се чувстват онеправдани от властите, търсят помощ от тях. Изследване на Австрийското общество за европейски политики от миналия месец сочи, че едва 9% от хората имат доверие в парламента. "Хората имат нужда от някой, който да им помогне да потърсят правата си", казва Димитър Марков.

Въпреки че още не е получил отговор от омбудсмана по повод разрешителното си, Булакиев също е "сигурен", че институцията има бъдеще в България.

Тази статия е изработена в рамките на проекта "Reporting from the Courts" на BIRN, Балканската мрежа за разследващи репортажи, подкрепен от Държавния департамент на САЩ. Мненията, изразени в статията, не отразяват непременно това на Държавния департамент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. минаващ
    #10

    Не знам на кого му е хрумнало да въвеждат такава длъжност в България! Имам три предположения: - Или някой отвън пак го налага - Или (което е по-вероятно)"видяла жабата, че подковават вола, та и тя си подала крака" - Или някой е решил, че това са допълнителни "сладки" синекурни длъжности, за тези дето вече са извън ефективната властТова както и да го обясняват наистина реално е "арменски поп". Безсмислена институция.Според мен за Бг това е напълно излишно, защото:1) всички институции са такива, така

  2. гарабед
    #9

    Както ИПИ са започнали да събират данни за щатовете и харчовете на разни институции, да попитат и за гиньовата, та да прочетем малко числа.А колкото до патрона, самият факт, че назначиха 77 годишен чиляк, отговаря на въпроЗа дали е отишъл работа да върши.

  3. aman
    #8

    На някой им звучи като безсмислена институция, но това само показва колко са си направили труда да разберат смисъла й. (http://www.euro-ombudsman.eu.int/home/en/default.htm) А у нас... е с Гиньо ще чакаме да се консултира първо с партията, коалицията и чак накрая белким отговори. Пък за действия.../

  4. Комунист
    #7

    Хем има, хем няма омбудсман - комуниста Г.Генев я свърши като кучето на нивата - нищо не направи почти 2 години !!!!

  5. минаващ
    #6

    Аман от популизъм. нещата не са толкова сложни (нито пък толкова прости). Нито пък ние сме толкова сложни (нито пък толкова прости). Има една тайна, която ми се иска да споделя с теб: "аз не съм роден, за да обслужвам която и да е система. Аз съм роден, за да живея. Твърде много станаха претендентите, които искат да "осмислят" живота ми. На тях ще кажа: "Благодаря, нямам нужда от вашата помощ"" И на теб благодаря. Просто нямам никаква нужда от хора, които да ме поучават или да избиват комплекси.

  6. кокчо
    #5

    Идея, дошла от вън и присадена не достатъчно професионално. Исторически в България ролята на психолог и омбудсман е играла кръчмата. Като си пийнеш и попееш с приятели, така както никъде по Европата не е възможно, психолог не ти трябва. Стреса те напуска, идва ти настроение и ти вече си здрав. Докато пиеш и пееш се оплакваш на компанията и все някой реши да ти помогне-я с пари, я с труд, я със съвет. Така сме я карали векове и това е нашият начин на живот. Сега създадохме омбудсман за да подпомогнем Гиньо Ганев за да пооблекчим пенсионния фонд от издръжката на вип стареца.

  7. Спас Димитров
    #4

    Аз съм с по-голям стаж от Булакиев-подадох молба до омбудсмана Г.Ганев на 16.ХII.2005 г. № 520 и все още не ми е отговорено. Нека първо на мен да отговорят.

  8. КИМОНЧО
    #2

    Гиньо Ганев е най неблагонадеждния персонаж за омбудсман. Присъствието му на социалната и политическа сцена е дошло до гуша на хората. Възрастта му е достойна за спокойни старини в някой хоспис. Дава фира за каквато и да е работа, освен за мошеничества. В главата му са идеи за дребни шмекерлъци като това да прибира заплатите на бившия си шофьор - Иван Трифонов Мечков и да не му ги дава. Много пари отмъкна от Илия Павлов, мир на праха му, много хора излъга и още повече ще излъже като омбудсман. Гиньо

  9. общественик
    #1

    не знам за бай Гиньо, но аз подавах жалба до омбудсмана на София и горе-долу съм доволен. Не стана точно както ми се искаше, но поне се помъчиха хората да помогнат. А че бюрокрацията е ужасна навсякъде - спор няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.