Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българският цар, станал премиер, се опари от демокрацията

97 коментара
Българският цар, станал премиер, се опари от демокрацията

Момчето - цар, върнало се в България след 50 години комунистическо изгнаничество, откри, че синята кръв и демокрацията може да не са рецепта за политическо дълголетие.

Симеон Сакскобургготски, единственият бивш монарх в Европа, избран за министър- председател, би трябвало да води в анкетите преди изборите на 25 юни, заради политика, определяна от наблюдателите като най-успешната от падането на подкрепяния от Съветския съюз комунистически режим. Вместо това обаче той се бори за политическо оцеляване, тъй като много от критиците му и огромна част от избирателите го смятат за дистанцирана личност, пропуснала редица възможности да премахне корупцията и бедността, в която е потънала половината страна.

“Той беше избран, тъй като обществото смяташе, че е възможна реална промяна”, казва Красен Станчев, директор на Института за пазарна икономика. “Но той се държи като цар. Той пропусна възможности и не направи нужното и сега губи”.

Проучванията показват, че одобрението към партията на Сакскобургготски Национално движение “Симеон Втори” е 15 процента. Това е далеч по-малко от 43-те процента, с които спечели на изборите през 2001 г., и доста след социалистите, които сега се ползват с подкрепата на 30 процента от избирателите.

Запомнен като добре възпитано шест годишно момче, възкачен на трона след като баща му е отровен при подозрителни обстоятелства, Симеон ІІ е прогонен от комунистите през 1974 година и се връща едва през 2001-ва, когато печели триумфално.

Първоначалната еуфория беше краткотрайна, тъй като набързо създадената партия от мениджъри и знаменитости – сред които модел, актьор и дори илюзионист - не изпълни обещанията си да покачи  радикално жизнения стандарт на 8-милионното българско население за 800 дни и да ликвидира корупцията.

Кабинетът водеше политика на балансиран бюджет и намаляване на държавния дълг, вкара България в НАТО, провеждайки трудни реформи, необходими за членството в ЕС и постигна икономически растеж.

Според много избиратели обаче, тези постижения са резултат на политиката, започната от предишното правителство и Сакскобургготски не е успял да я трансформира в по-добър живот за средния българин, посочват анализатори.

Публичното поведение на Сакскобургготски също вреди на популярността му и улеснява критиците му, които го описват като надменен.

Макар че говори свободно шест езика, бившият цар често се притеснява, когато се изказва пред публика. Той избягва интервюта в медиите за правителствената политика, отказва да участва в предизборните дебати, обезкуражава обществената критика спрямо политиката си и често изглежда огорчен от забележките.

“Понякога просто се чудя защо хората лично ме обиждат,” заяви наскоро той. “Какво съм им направил? По какъв начин съм ги засегнал? Казал ли съм нещо, за да заслужа това?”

Сакскобургготски показа публично нежелание да приеме друг пост освен най-висшите и изборната му кампания не включва надпревара за депутатско място.

“Стилът му беше много успешен порвоначално, когато беше възприеман като цар и зае премиерския пост,” коментира шефът на Центъра за изследване на демокрацията Огнян Шентов. “Но магията на белия цар вече не действа. Той е на тази длъжност вече 4 години и хората му търсят отговорност за действията.”

Въпреки че от началото на мандата бедността намаля с една трета, половината българи живеят с по-малко от 2 евро на ден, а неговото правителство не успя да вкара в затвора за корупция и една “голяма риба”.

Дори поддръжниците на Сакскобургготски бяха отблъснати от усилията му да си възвърне имотите, конфискувани по време на комунистическото управление. Той разпали страстите и заради скриването на документите на някогашните тайни служби, както и заради това, че подготвяше за свой възможен съветник бивш разузнавач, свързван с КГБ.

Селяните все още се тълпят при появата на 68-годишния премиер и го приветстват. Макар да избягва помпозността, някои от приближените му продължават да се обръщат към него с “Ваше величество”.

В страната има съвсем законно и широко разпространено уважение към личността на Сакскобургготски. Дори и най-яростните му противници нямат желание да притесняват този толкова обичан човек, чието достойнство и намерения никога не са поставяни под съмнение.

Наблюдателите отбелязват, че най-добрата му възможност да се задържи на власт е да оглави коалиция с разпокъсаните дясно-центристки партии, но това е доста несигурна вероятност.

Социалистите, които водят според прогнозите, бяха свалени от власт след икономическия срив в България през 1996-97 г. Сега те обещават увеличаване на държавните заплати и други публични плащания. Някои ги определят като малко по-рискови, отколкото либералите центристи на Сакскобургготски.

Премиерът беше призован да се противопостави на всеки опит на социалистите да съставят и оглавят правителство, с надеждата, че неговата партия може да вземе превес и сама да застане начело на следващата коалиция.

“В противен случай, дори ако има правителство, в което социалистите управляват заедно с неговото движение, Симеон Сакскобургготски ще се оттегли... и ще участва в кампанията за президент,” коментира Румяна Коларова, политолог от Софийския университет.

Сакскобургготски беше спрян да се кандидатира за този най-висш пост, преди да се включи в парламентарната кампания през 2001г, но през следващата година той ще отговоря на всички условия, за да конкурира президента Георги Първанов.

Анализаторите отбелязат, че неговото движение НДСВ може да остане значима сила и без него, а евроинтеграционните амбиции на България могат да останат приоритет, дори и ако социалистите свалят бившия цар от поста му, както се очаква да стане.

Но добавят, че експериментът може да послужи и като предупреждение към другите европейски монарси, които се надяват на политическо завръщане.

“Това показва, че владетелите не са подготвени да участват в партийната политика”, коментира Коларова. “Този процес означава, че първо идваш на власт, после се превръщаш в конструктивна опозиция. Но очевидно един цар в опозиция не е е нещо, което се приема от европейската традиция.”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

97 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ким Ир Сен
    #100

    А колко езика знае Костов?

  2. Прогноза
    #98

    Няма монарх, който да е оцелял в демократично управление, освен ако не стои настрани като негов наблюдател.Демокрацията в България не се нуждае от експерименти с царя и затова той ще си отиде. И по-добре за всички ни.

  3. Karata
    #97

    Simeon chte si otide,no dali ima nikoi da go zamesti.Trudni godini za Balgaria.

  4. Всички партии
    #96

    Всички партии, които имат шанс да влязат в новия Парламент, вече са управлявали. Pезултата е рухналата система на здравеопазването, живот в крайна нищета, мизерия и стрес.НДСВ, ДПС, СДС, ДСB, ОДС, БНС, “Новото време” не са изразител на гражданските интереси, a представляват корпоративни, групови, етнически и икономически интереси. Идеята на българската ”АТАКА” е смяна на цялата политическа олигархия в България и желание за социални промени, държавен контрол и грижа за хората. Гласувайте за "Атака",

  5. KGB
    #95

    Да ти се оплача!Ама истински!Писах няколко постинга вчера под статиите за двете умряли момчета и останалия жив ефрейтор.И какво се получи само!Ако имаш време прегледай ги и после те моля за коментар с няколко думи.

  6. от Ким Ир Сен
    #94

    Да ти кажа истината "КГБ"Работил съм за малко в КНДР.Там е нещо страшно.Подписвам се с Ким Ир Сен с голяма доза ирония.То бива бива комунизъм,но това тяхното не е за описване.Умираха деца от глад.

  7. KGB
    #93

    Благодаря ти за откровенността!Вярвам ти напълно за там!Аз не съм посещавал тази бивша "братска" страна,имам само сведения,които са наистина страшни за четене.Та нали и мойте милички инициали си ги избрах от "голяма любов" към това ведомство.То,в този форум за малоумници,ако не си направим малко смях бихме наистина откачили,четейки такива рядко срещани постинги от също така рядко срещани хора...Правилно правиш - с доза хумор и НАПРЕД!Няма да се предаваме я!!!

  8. Лаура
    #92

    Красимир Каракачанов пише 2 на кабинета, защото не е изпълнил нито едно от предизборните си обещания. Сватбата на премиерската дъщеря е единственото добре организирано нещо, което направи това правителство.

  9. Генерал Кобалт
    #91

    Материалът КЪМ ХАРАКТЕРИСТИКАТА НА МАДРИДСКИЯ четете в:http://democrat.dankofff.net/mambo/index.php?option=content&task=view&id=12&Itemid=Специални благодарности за хостинга!

  10. Вишински
    #90

    Постингът "До Дама" не е писан от мен. Нека всеки си пише от свое име, става ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.