Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балтийските държави и НАТО

0 коментара

След като успява да избяга от руските войници на гърба на впрегнат в каруца кон през Втората световна война, Йонас Кронкайтис мисли, че повече не ще види своята родна Литва.

Бягайки пред настъпващите войски, неговото семейство търси убежище в Полша през 1944 г., после в Германия и най-накрая в Съединените щати, като оставя Литва в здравата прегръдка на Съветския съюз. "Мисля, че след това изгубихме всякаква надежда, че Литва ще бъде свободна, поне докато ние сме живи," каза той.

Но след петдесет години, след кариера в американските въоръжени сили и след падането на комунизма, Кронкайтис се завръща с мисия.

Бившият полковник от армията на САЩ и ветеран от Виетнам се присъединява към други известни емигранти, напуснали работата си в Северна Америка, за да се върнат в Прибалтика и да помогнат за влизането на техните родни земи в лоното на Запада.

От 1999 г. досега Кронкайтис е главният генерал на Литва, а членството в НАТО на малката му родина с 3,5 млн. души население е негов приоритет.

Влизането в алианса ще заличи детския спомен за бягството, като гарантира неприкосновеност от доминирането на Русия - най-важната амбиция на всичките три балтийски държави, откакто възвърнаха независимостта си от Русия през 1991 г.

Сега членовете на НАТО изглеждат готови да използват срещата си в Прага през ноември, за да поканят Литва, Латвия и Естония и до четири други републики от бившия социалистически лагер да се присъединят към Полша, Унгария и Чехия, които вече са част от алианса.

Трите малки държави смятат, че заслужават членство, защото тяхната демократична стабилност и успешни икономически реформи са ги превърнали в остров на спокойствие сред един размирен район.

Те предлагат регионално военно сътрудничество, участие в умиротворителни мисии на НАТО и експертно мнение в такива ниши като сапьорството и медицински екипи.

Освен това помагат и уменията за връзки с обществеността на такива емигранти-политици и войници като Кронкайтис, които знаят как и какво да говорят в коридорите на Пентагона.

ТЕЖКИ РЕФОРМИ

Според анализаторите единствено някаква катастрофа може да осуети усилията на балтийските страни за влизане в НАТО. Дори Москва се отказа от някога яростните си възражения срещу проникването на алианса на територия, която е била окупирана от Съветския съюз.

"Трябва да се съсредоточим върху вътрешните си работи, а не да спекулираме," каза министърът на отбраната на Литва Линас Антанас Линкевичус.

Реформите бяха трудни, а уменията на Кронкайтис - който е бил редом с държавния секретар на САЩ Колин Пауъл в елитното Училище за рейнджъри на армията на САЩ през 1958 г. - са подложени на изпитание. Въпреки че е обигран във военното изкуство, той подхожда към своята работа като мениджър на корпорация като използва успешно дипломата си за магистър по бизнес-администрация от университета в Сиракуза и се ръководи от такива приоритети като "качеството преди количеството" и "хората преди огневата мощ".

Бившият войник от Студената война, който все още има американски паспорт, казва, че неговата главна задача е била да прочисти въоръжените сили от наследеното военно мислене, характерно за съветския период. От често пъти бруталните побойща на новобранци от по-стари войници до мизерните условия на живот - всичко това трябва да се промени, каза той.

"Когато започнахме програмата с продължителност 10 години, акцентирахме върху хората. Заявихме, че главният ни приоритет е да обучим хората и да се погрижим за тях," каза Кронкайтис.

Президентката на Латвия Вайра Вике-Фрейберга е бивша канадка и бивш професор от Монреалския университет. Неотдавна Естония имаше външен министър, който е отраснал в САЩ. Такива биографии са безценни при лобирането за членство в НАТО.

ЗАПОЧВАНЕ ОТ НУЛАТА

Историята, която разказват на Запада, е как се започва от нулата и се създават армии, които да защитават родните земи и да бъдат ценни за НАТО.

Когато трите страни се отделиха от Съветския съюз , те нямаха никакви оръжия или униформи за своите войски, а само най-порутените постройки, в които да ги настанят.

"В продължение на 50 години ние нямахме никакви национални военни сили, така че наистина започнахме от самото начало," каза латвийският министър на отбраната Гиртс-Валдис Кристовскис.

Трите страни, обеднели в резултат на петдесет години на неефективно комунистическо управление и хаотичния колапс на Съветския съюз, решиха да се обединят, като слеят оскъдните си ресурси.

Те си сътрудничеха в областта на наблюдаване на въздушното пространство, умиротворителна част, военно висше училище и прочистване на мини. Така постигнаха повече заедно отколкото поотделно и доказаха, че могат да работят със съюзници.

Разбира се имаше неуспехи. През 1997 г. 14 войници се удавиха в Естония по време на учение, което бе погрешно проведено, а тази година един латвийски войник почина вследствие на побой.

Много новобранци в Естония и Латвия - където една трета от населението са руснаци - не могат да говорят местния език и прекарват част от военната си служба в езикови курсове.

Въпреки това военни наблюдатели от Запада смятат, че упоритата работа дава своите плодове в приноса на балтийските страни към водените от НАТО умиротворителни мисии на Балканите.

Балтийските страни - само със седем милиона население и около 20 000 войници на дългосрочна служба - заявят, че могат да дадат своя принос в числеността на НАТО, въпреки малката си площ.

След ужасния 20 век, в който те спечелиха независимост, а след това изчезнаха от световната карта, сега балтийските страни искат сигурност и са решени да докажат, че са достойни за военната гаранция на НАТО.
Кронкайтис знае, че това означава решимост да се погрижат за себе си и за НАТО.

При инвазията на Съветския съюз през 1940 г. Литва реши да не се бие със значително по-голямата съветска армия. Тя се надяваше на снизходителност от страна на Москва, която не бе проявена.

"Преди войната Литва имаше 32 000-на действаща армия, 120 военни самолета и голям брой резервисти, но на тази армия не бе разрешено да воюва," каза Кронкаитис. "Това бе голяма грешка."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.