Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БАН заплаши с протести, ако не получи още 20 млн. лв.

Учените твърдят, че заплатите им са обидно ниски

28 коментара
Снимка: Архив

Учените от Българската академия на науките (БАН) може да излязат на протест, ако не получат увеличение на бюджета с 20 млн. лв., за да се осигури нормалното функциониране на академията.

Предложената бюджетна субсидия за БАН тази година е 119 млн. лв. Увеличението спрямо 2021 г. е 2 млн. лв., с които трябва да се компенсира очакваното повишение на минималната работна заплата. "Необходими са ни още минимум 20 млн. лв., за да може да функционира нормално БАН", заяви на пресконференция в сряда проф. Ива Угринова - директор на Института по молекулярна биология, която е и председател на координационния щаб към Общото събрание на БАН.

Сега в академията има 42 научни института и седем специализирани звена. БАН е на първо място по научни резултати, по икономическо въздействие и по патентна дейност, каза математикът от БАН проф. Николай Витанов, който постави и въпроса "защо тогава БАН трябва да се бори за оцеляването си".

Председателят на Общото събрание на БАН член-кореспондент Евелина Славчева заяви, че учените и служителите в академията са определили този бюджет, като "вреден, дискриминационен, опасен и обиден". "Този бюджет затръшва вратите на БАН за младите, умните и талантливите хора, които искат да правят наука", коментира Славчева.

Проф. Емануил Мутафов, зам.-председател на Общото събрание на БАН, каза, че от декември 2020 г. заплатата на асистент в държавните висши училища е 1300 лв. и тя в момента е с 50 лв. повече от заплатата на професор в БАН. "Вирусът на мизерията, който се засажда в БАН, е далеч по-опасен от коронавируса, защото той поразява не само служителя в БАН, а и цялото негово семейство", заяви проф. Мутафов.

С бюджета, който е определен за БАН за тази година, академията няма да може да оцелее, каза д-р Ива Дойчева, която е млад учен и е защитила своята дисертация. Дойчева подчерта, че около 80% от докторантите в БАН успешно са защитили своите докторантури.

Проф. Ива Угринова каза, че е изключително важно да се осъществи среща между ръководството на БАН, или на нейния председател, с правителството, а не само с ресорния министър акад. Николай Денков, с когото от БАН имат добра комуникация. "Трябва да се случат такива срещи преди да направим това, за което настояват нашите млади колеги: Да излезем на площада", заяви проф. Угринова. Тя коментира, че "когато БАН излезе на площада, обикновено правителството, което управлява, губи своето управление - по-скоро, или по-късно след нашия протест".

Проф. Угринова каза още, че не е вярно, че БАН не е реформирана и обясни, че от преди осем години в академията има система за оценяване на приноса на учените в науката. Разработихме и платформа, в която всеки учен въвежда постиженията си в рамките на една година и на тази база се получават т.нар. възнаграждения за свършената работа, обясни проф. Угринова.

Средната основна работна заплата в БАН сега е 850 лв., заявиха учените и съобщиха, че младите им колеги напускат заради ниското заплащане. Проф. Нели Косева - главен научен секретар на БАН, каза, че към декември 2020 г. учените под 40 години в Академията са били 614, а към декември 2021 г. те вече са 496. Общо учените в БАН към момента са около 2500, а проектите, които през 2020 г. са изпълнявани, са около 2000, съобщи проф. Косева.

Тя отбеляза, че с научната си експертиза учените от БАН подпомагат държавата и общините, като академията поддържа 14 мониторингови системи. Сред тях са системите за сеизмологията, за мониторинга на Черно море и на радиационния фон, БАН участва също във всички национални и в различни европейски научни инфраструктури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lady Jane
    #28
    Отговор на коментар #26

    Да разбирам ли, че Вие, демонстрирайки връзка с поне четири от институтите на БАН, търсите повод да бъдете раздрусана?Добре поне, че за по-силно радрусване не се позовахте на близост и с несъществуващите технически институти... Ако при раздрусването ви настъпят нежелани последици, не се притеснявайте - в НБУ ще ви лапнат като топъл хляб, там имат нужда точно от такива.

  2. Guest787
    #27

    Работещите в БАН щели да свалят правителството, ако не даде 20 млн. допълнително! Преди 100-тина години членовете на закритата през 1948 от комунистите БАН, са ипотекирали къщите си за да получат заем от БНБ за довършването на строителството на сградата на Академията.

  3. boriana
    #26

    Не знам за продукцията и реализацията на всички 42 института, но знам поне за четири. Тя не е впечатлила никой извън България. Напр. археологията- резултатите не се дължат на археолозите, а на това което е закопано в земята. Иначе те кОпат, ама малко публикуват. В не особено блестящо състояние е Етнографията. поради предмета/обекта на изследвания Балканистиката е поставена най- добре. ИИИ си е все така под средно равнище- националисти, русисти, османисти и малко Европа. Напоследък се вижда някакво раздвижване, но все така капсулирано в института. Не ми се мисли за слабата ефективност от техническите институти. БАН СЕ НУЖДАЕ ОТ РАЗДРУСВАНЕ. СТРУКТУРНО И КАТО БРОЙКА НА СЪТРУДНИЦИТЕ.

  4. Мазен Кумунис
    #25

    Учените са прави да искат достойна финансова оценка! Но има ли достойни политици да ги оценят? ;)

  5. Iosif Ivanov
    #24

    Съществуващият в момента съветски модел на БАН е скъп по дефиниция, дублира висшите учебни заведения, Българското книжовно дружество по-късно БАН до времето на НРБ е била
    национална институция за прсижни заслуги в науката и изкуствата, не комбинация от институти с академици и чл.кореспонденти като админстративни шефове! ВУЗовте да подготвят студенти, целеви институти да работят по приложни задачи, каква е тази бъркотия? Сливат катедрите с институтите, всички печелят и
    студенти и бюджета! Ако някой

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #23
  7. rusonefil
    #22
    Отговор на коментар #3

    И това което получава БАН е много, а това което харчим за оръжие е малко, предвид агресията на Русия.

  8. rusonefil
    #21
    Отговор на коментар #2

    Вярно е. Даже мисля е повече от 3000. Разбира се публично не се говори. Както криминалните никога не говорят публично къде какво са откраднали.

  9. rusonefil
    #20
    Отговор на коментар #6

    Е да, за товаги бива: да вземе едни пари, но да организират преброяване на населението, което е основната им задача, това не могат. Пресен пример колко непрофесионална и излишна, даже вредна, институция е БАН.

  10. rusonefil
    #19
    Отговор на коментар #13

    Не е верно. Протестираха и преди. Да си спомним как Дянков ги беше погнал. Ти май си още с жълто около устата или с твърде плитка памет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.