Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бедствено положение се запазва в 22 общини

1 коментар
Бедствено положение се запазва в 22 общини

След пороите и наводненията хората в редица селища в страната продължават да са в тежка ситуация, предадоха от Гражданска защита. Към понеделник по обед в 22 общини остава неотменено бедственото положение. Това са Долна баня, Ихтиман, Костенец, Горна Малина, Ботевград, Своге, Кремиковци, Нови Искър, Връбница, Белово, Велинград, Пазарджик, Септември, Панагюрище, Лесичево, Смолян, Чепеларе, Мездра, Кривидол, Роман, Съединение и Искър (Плевенско).

Най-сериозно остава положението в общините Нови Искър, Кремиковци и Искър, Плевенско.

Според ген. Никола Николов, началник на Гражданска защита, обстановката е много тежка в района на Нови Искър и плевенския град Искър, където водата, заляла къщите на хората още не спада. Хората са евакуирани, имат храна.

По обед екипите на Гражданска защита отводняваха домове и улици в Ихтиман , Ботевград, Горна Малина, Елин Пелин, като се използват сили на организацията от незасегнатите области на страната.

Водолазите на Гражданска защита са спасили 7 души в неделя, като са извадили от водите мъж в района на село Скутаре, тежко болна жена е изведена от квартал Кубратово, спасени са 10 души в град Искър и от Бухово сутринта в понеделник е изведен болен и закаран на хемодиализа бъбречно болен мъж.

Ген. Николов съобщи още, че продължава наблюдението на хидротехническите съоръжения.

Достъпът до пострадалите от наводненията селища около София остава затруднен. Комбинат Кремиковци е преминал на авариен режим на работа. Оттам съобщават още, че работата в този режим може за продължи още до седмица. Работниците се извозват по страничен път и смените започват с няколкочасово закъснение.

Долни Богров е без нормална питейна вода, без ток, а къщите на хората са още залети от водата. Няма доставен хляб.

В училището във Враждебна трети ден са приютени около 30 души от Долни Богров и Ботунец, сред тях има малки деца и болни, включително и възрастен мъж с инсулт, предаде кореспондент на БНР.

Квартал Гниляне в община Нови Искър остава все още напълно откъснат от света. Минерална вода се раздава пред кметството, но някои от жителите не могат да стигнат дотам.

Щетите от бедствията върху инфраструктурата на столицата ще са за милиони лева, съобщи зам.-кметът Иван Гечев.

В момента положението слабо се подобрява, въпреки продължаващото преваляване, каза той пред БНР по обед. Пътят за Долни Богров е много повреден и дори да се отвори, ще е труден за движение. Пътят за Кремиковци е напълно унищожен, каза още зам.-кметът. Мостовете се проверяват, защото има опасения, че конструкцията им може да е нарушена, добави той.

До края на деня се очаква да има приблизителни данни за щетите от бедствията в Софийска област, прогнозира областният управител Александър Григоров.

В град Искър, Плевенско, полицейски екипи охраняват изоставените над 400 къщи. Водният пласт в наводнените части на града е между 30 см и 2 метра. Над 2 хиляди души са евакуираните.

Във Врачанска област най-засегната община е Роман. Възстановена е дигата на река Искър, която причини наводнението на града. Екипи на Гражданска защита отводняват над 350 потопени къщи.

Продължава да е сериозно положението в Смолян и Чепеларе. Продължава отводняването на населените места, улиците и площадите в двете общини. Има вода във водопроводите на двете общини и в ранния следобед тя ще е годна за пиене. В почистването са включени екипи на Гражданска защита, войскови части и затворници от смолянския затвор.

Постепенно се нормализира положението в Пазарджишко и Пловдивско, където наводнения предизвика изпускането на язовир Тополница.

НЕК: Язовирите не са препълнени, имат още свободен обем

Във всички язовири към НЕК има свободен обем и няма непосредствена опасност от преливане, съобщи в понеделник Васил Анастасов, изпълнителен директор на "НЕК" АД.

В язовир "Искър" има 32 млн. куб. м свободен обем, язовир - Доспат" - 36 млн. куб. м, язовир "Батак" - 16 млн. кубика, язовир "Копринка" - 18 млн. куб. м., "Студен кладенец" - 56 млн.  куб. м. Най-малко е свободният обем във "Въча" - 2 млн. куб. метра, но оттам водата се пропуска контролирано през централите.

За три  дни - от петък до неделя миналата седмица, в язовирите по река Марица системата на НЕК е успяла да спре вливането на 25 млн. куб. м вода и още 60 млн. кубика във водосбора на Арда, съобщи зам.енергийният министър Ангел Минев.

Притокът на вода по двете реки е бил доста по-голям, но тъй като вълната още не е стигнала до границата с Турция НЕК предпочита да пуска водата да изтича контролирано през водноелектрическите централи.

Притоците по реките Тунджа и Арда не са много и по-висока вода в Турция може да се очаква само по Марица, каза Ангел Минев. Той добави, че язовир "Искър" е задържал още 12 млн. куб. м.

Контролирането на водите в язовирите се прави съвместно с Гражданска защита, така че да не се стига до наводняване на районите под водохранилищата.

В рамките на три дни към язовир "Тополница" е  идвала по 30 млн. куб. м вода на ден. Съоръжението има обем 135 млн. куб. метра и тази вода няма къде да се събира. Затова водата е пусната през водохранилището, за да не го повреди, каза Ангел Минев, като по този начин потвърди информацията за принудителното изпускане на язовира, довело до наводнения в Пазарджишко.

Според Минев обаче, ако коритата под язовирите са били прочистени, нямало да има инциденти с разливи.

Централите в застрашените от наводняване райони са били спрени още в петък по обяд. От вчера вечерта НЕК започна да пуска в действие първите водни електроцентрали и сега преминава към нормален режим на работа. Ситуацията се наблюдава съвместно с Гражданска защита, подчерта заместник-министърът.

Общини се заканват да съдят ведомства заради изпуснатите язовири

Община Стамболийски ще предяви съдебен иск срещу “Напоителни системи” заради щетите, нанесени от безконтролното изпускане на язовир Тополница, довело до преливането на Марица. Това заяви за Дарик радио кметът д-р Иван Яков.

В две пазарджишки села продължава подписката за предаване на прокурор на директора на “Напоителни системи”, който не е реагирал навреме на предупрежденията за предстоящите поройни дъждове. Иск за престъпно бездействие на “Напоителни системи” за покриване на щетите от пораженията вероятно ще предяви още една община в Пловдивска област – Първомай.

Кметът Антон Папазов заяви, че администрацията ще вземе окончателното решение за това най-късно утре. Той съобщи, че земеделци от първомайските квартали Любеново и Виница, както и от селата Градина и Добри дол, чиято реколта вчера остана под водите на придошлата река, също ще заведат дела.

Само в четирите землища са унищожени над 5 000 дка зеленчуци, обясни Папазов. Описването на щетите в Пловдивска, Смолянска и Пазарджишка област все още не може да започне, тъй като кризисните щабове още работят по отводняването на хиляди залети къщи и по разчистването на затворените пътища.

Пловдивският кмет Иван Чомаков заяви от своя страна, че няма да води дело, но е категоричен, че държавата трябва да потърси отговорност от виновните за преливането на водоемите. Пловдив беше на ръба да бъде залят от небивало високите води на Марица. Реката обаче наводни помпените станции и остави без питейна вода втория по големина град в страната за повече от денонощие.

По нареждане на началника на РДВР – Пазарджик полк. Жоро Стоицев служители на икономическата полиция са започнали проверка в дружество “Напоителни системи” – клон Пазарджик, за да се установи има ли престъпна небрежност от страна на директора на дружеството Айдън Абаз по време на стихията в събота, съобщи в понеделник следобед БНР.

Проверката ще се наблюдава от пазарджишката прокуратура. Пред националното радио Айдън Абаз коментира, че действията му са били правомерни, но причината за усложняването на ситуацията е липсата на централна информационна система.

Продължава и укрепването на дигите на Марица в невралгичните участъци, където те поддадоха.

Затворена е и втората пробойна при село Три Водици. В момента брегът там се укрепва с камъни с помощта на войници. 900 човека, евакуирани от селото в петък, още не могат да се завърнат по домовете си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Йорданова-София
    #1

    Не мога и не искам да повярвам,че се стигна дотук!Хората останаха без домове,вещи и храна,а някои и без живот пак заради пълното беззаконие в България!Не трябва да преглъщаме и това-нека си платят онези,които пак не са си свършили работата...въпреки,че има неща които не могат да се купят-страха,домашния уют,любимите ни снимки,книги...това е трагично!!!Моля се за всички ВАС,нека с нещастието в България се спре дотук!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.