Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белград прави стъпки към членство в ЕС

2 коментара

Сърбия и Черна гора ще започнат преговори за сближаване с Европейския съюз към края на тази година като първа стъпка за присъединяване към общонстта, съобщи Би Би Си.

Еврокомисарят по разширяването Оли Рен каза в понеделник, че за да бъдат преговорите успешни, Сърбия трябва да ускори реформите и да екстрадира търсените за престъпления от военния трибунал в Хага.

При посещението си в Белград, Рен предупреди сръбските политици, че няма “кратък път” за достъп до ЕС.

Сърбия и Черна гора са сред последните балкански страни, на които предстои да започнат “стабилизиращи” разговори с Евросъюза.

Очаква се преговорите за присъединяването към процеса на стабилизация и асоцииране, който предлага щедра финансова помощ и се смята за предшестващ на присъединяването към общността, да започнат през октомври.

Еврокомисарят Оли Рен и премиерът на Сърбия Воислав Кощуница се съгласиха да започнат разговори, които да отбележат петата годишнина от падането на бившия сръбски националистичен лидер Слободан Милошевич, коментира АФП.

Милошевич, който в момента е изправен пред трибунала за военни престъпления в Хага, напусна премиерския пост на 6 октомври 2000 г.  

“Получихме билет за ключов европейски мач, но за да го спечелим трябва да преминем през внимателни и бързи реформи”, заяви сръбският президент Борис Тадич, цитиран от Би Би Си.

При разговорите си в Белград, Оли Рен е поставил акцент върху факта, че Сърбия и Черна гора трябва да продължат бързи миротворчески реформи, по-специално в областта на правосъдието и в усилията за борба с организираната престъпност.

През последните години премиерът Кощуница непрекъснато търси възможности за сближаване с ЕС и започна сътрудничество с трибунала.

Еврокомисарят Оли Рен заяви, че екстрадирането на ключови фигури, свързани с конфликтите на Балканите през 90-те години остава от изключителна важност.

От най-голямо значение сред тях е бившият босненски сръбски лидер Радован Караджич и неговият военен командир генерал Ратко Младич. Смята се, че Младич се крие в Сърбия с помощта на части от неговата армия и сили за сигурност.

Двамата мъже бяха обвинени за предполагаемата си роля в убийството на близо 8 хил. босненски мюсюлмани в Серебреница.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. врбе
    #3

    Наjдобре че биде све србе да виснат на врбе

  2. BBB
    #2

    Сърбите трябва първо да дадат права и свободи на малцинствата, включително и българското/ но не само на хартия/, пък тогава да чукат на вратите на Европа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.