Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белият дом потвърди, че не предвижда изтегляне от Ирак

0 коментара

Администрацията на президента Буш подчерта, че трябва още много да се направи, преди иракските сили да могат да поемат сигурността на страната в свои ръце след изборите в неделя, предаде ББС.

Говорителят на Белия дом Скот Маклелън заяви, че иракчаните първо трябва да бъдат добре обучени, преди американските сили да се изтеглят.

След изборите в Ирак на 30 януари демократите в Сената призоваха Буш да представи график за изтегляне на американските войски от Ирак.

Маклелън заяви, че президентът Буш е обсъдил по телефона непосредственото бъдеще на Ирак с британския премиер Тони Блеър, както и с двама от най-строгите си критици - френския президент Жак Ширак и германския канцлер Герхард Шрьодер.

Буш е подчертал колко важно е всички ирачкани да участват в политическия процес - намек за това, че много мюсюлмани сунити не гласуваха на първите демократични избори в неделя.

Въпреки това изборите бяха признати за огромен успех, тъй като по предварителни оценки избирателната активност е достигнала 60% , въпреки нестихващото насилие и смъртоносните заплахи към иракчаните, отправяни преди вота от бунтовнически групировки. Шиитската и кюрдската общност се включиха активно в изборите за разлика от сунитските райони, известни като крепост на съпротивата срещу американската администрация и новата иракска власт.

Буш, иракският президент Гази ал Яуар и премиерът Ияд Алауи подчертаха, че е необходимо всички иракчани, включително сунитите, да бъдат включени в новото правителство, което трябва да бъде формирано след изборите и да участват в изготвянето на новата иракска конституция. Буш, Яуар и Алауи бяха единодушно, че гласуването е било голям успех и е нанесло удар на терористите.

В разговора си Буш и генералният секретар на ООН Кофи Анан са изразили единодушно мнение, че успехът на изборите е много важен за прехода на страната към демокрация. Буш е благодарил на генералния секретар на ООН за голямата помощ, оказана от световната организация на иракчаните по организацията на историческите избори, заяви говорителят на Белия дом. Анан подчертал от своя страна, че ООН е готова да продължи да помага на Ирак в усилията му да приеме нова конституция и да осигури участие на всички партии в политическия процес в страната.

Британският външен министър Джак Стро заяви, че сега международната общност трябва бързо да подкрепи Ирак.

Той похвали ролята на иракските сили за сигурност:

"Фактът, че нито един атентатор самоубиец не успя да премине през кордоните около избирателните секции, е доказателство за смелостта и ефикасността на иракските сили за сигурност, защото те бяха на предната линия," каза Джак Стро в британския парламент.

Междувременно изявление, приписвано на една от главните бунтовнически групировки в Ирак, осъжда проведените в неделя избори.

Групировката на Ал Каида в Ирак предупреждава, че ще продължи войната, докато знамето на исляма, както се казва в изявлението, не се развее над Ирак.

Съветът за сигурност на ООН поздрави иракския народ

Междувременно Съветът за сигурност на ООН приветства произвелите се в неделя избори в Ирак и поздрави иракския народ за "тази положителна стъпка в политическото развитие на страната".

Съветът за сигурност на ООН отчете смелостта на милионите иракчани, които въпреки неблагоприятните обстоятелства, осъществиха правото си на глас.

Съветът изразява признателност на иракската независима избирателна комисия, на сътрудниците в избирателните секции и на наблюдателите за техните усилия в организацията и произвеждането на изборите за преходен парламент на Ирак.

Съветът споделя мнението на генералния секретар на ООН Кофи Анан, че "успехът на тези избори е добро предзнаменование за преходния процес в Ирак".

Арабската лига призова за обединение на иракчаните

Генералният секретар на Арабската лига Амр Муса заяви, че иракските избори са стъпка напред към началото на политически процес, в който трябва да участват всички иракчани, предаде агенция Ройтерс.

По думите на Муса следващият етап е всички иракчани да обединят силите си и да организират цялостен национален диалог.

Арабската лига е доминирана от предимно сунитски държави - Египет, Саудитска Арабия и страните от Персийския залив. Очаква се шиитите да доминират на изборите в Ирак, отбелязва Ройтерс.

С призив за обединение на всички иракчани след изборите излезе в понеделник премиерът на страната Ияд Алауи, който определи изборите като победа над тероризма.

В изявлението си Амр Муса също посочва, че диалогът ще послужи за успокояване на страховете и намаляване на сегашното напрежение, ще събере хората заедно и ще доведе до консенсус в различните сектори на обществото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.