Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белият дом се бори с дилемата Ирак

0 коментара

Предположенията, че администрацията на Буш може би се подготвя за втората фаза на антитерористичната кампания се увеличиха, след като американска делегация пристигна тази седмица в кюрдския район в Северен Ирак. Този район, който се изплъзна от контрола на Багдад през 1996 г., се смята за вероятно място, от което ще се предприеме сухопътна кампания, за да бъде свален от власт иракския лидер Саддам Хюсеин.

В Белия дом засега не е вземано решение войната срещу тероризма да обхване и Ирак, и американски официални представители отхвърлят предположенията, че ще бъдат предприети незабавни действия. Но тревогата на администрацията на Буш за връзката между тероризма и оръжията за масово унищожение предполага, че Багдад ще остане потенциална цел. Ястребите в американското правителството и някои членове на Конгреса, окуражени от военния успех срещу талибаните, искат от президента Джордж Буш да предприеме решителни действия, за да бъде свален режимът на Саддам Хюсеин. Четиридневното посещение на американската делегация в Северен Ирак подчертава един ключов проблем, пред който е изправен Вашингтон при положение, че започне кампания срещу Ирак. Основната цел на мисията, ръководена от Райън Крокър, заместник-помощник държавен секретар по въпросите на Близкия изток, е да предотврати разпадането на мирния процес от 1998 г., в който участват съперничещи си кюрдски фракции, воювали помежду си години наред. Намесата на САЩ е още по-необходима, защото Саддам Хюсеин се опитва да използва различията между отделните кюрдски фракции и да поднови диалога с двете основни кюрдски партии - Кюрдската демократическа партия и Патриотичния съюз на Кюрдистан - с надеждата да ги върне под крилото на Багдад.

Кюрдски представители съобщиха, че отношенията между двете партии са се подобрили и те са започнали да изпращат общи делегации в чужбина. Но Северен Ирак все още се управлява от две отделни администрации, а плановете за свикванео на избори вече са закъснели с повече от година. Кюрдската опозиция е най-организираната измежду 70 или почти толкова дисидентски групировки в Ирак. В случай на каквато и да е военна кампания към кюрдите трябва да се присъединят шиите, които са мнозинство в южните части на страната, но живеят под контрола на правителството в Багдад, което им пречи да създадат организирана опозиция. Държавният департамент на САЩ отдавна е скептично настроен към способността на опозиционните организации да играят ефикасна роля в свалянето на режима в Багдад. Неотдавна САЩ дадоха израз на това си отношение, когато администрацията отказа да изплати отпуснатите от Конгреса средства на Иракския национален конгрес - организацията, обединяваща иракската опозиция, за операции на иракска територия.

Двупартийна група от деветима членове на Конгреса призова миналата седмица президента Буш да подкрепи иракската опозиция. Този акт бе най-пресният пример за растящия натиск да се вземе на прицел Ирак. Но Съединените щати рискуват да останат сами, или в най-добрия случай с подкрепата на Великобритания, ако решат да действат срещу Багдад. Американската страна не свърза Багдад с атентатите от 11 септември. Но според официални представители разбита е била съществуващата отпреди представа, че светското общество в Ирак отхвърля сътрудничеството с екстремисти като Осама бин Ладен. САЩ са засекли няколко контакта между иракската страна и членове на Ал Каида, въпреки че единственият публично обявен случай бе срещата в Прага през април между Мохамад Ата, смятан за ключова фигура в атентатите от 11 септември, и служител на иракските специални служби.

Според американски представители фактът, че Вашингтон отново набляга върху въпроса за оръжията за масово унищожение поставя Ирак в по-опасна светлина, като се има предвид участието му в производството на смъртоносни оръжия в миналото.

"Следващият приоритет на Съединените щати във войната срещу тероризма ще бъде да предпази света от разпространението на оръжия за масово унищожение и от средствата за тяхното доставяне", заяви във вторник президентът Буш. "Не можем да приемем и няма да приемем държави, които дават убежище, финансират или оборудват терористи. Тези страни са предупредени, те са под наблюдение и ще им се държи сметка", добави той.

Съединените щати не са представили нито едно доказателство, че Ирак е подновил производството на оръжия за масово унищожение. Но на инспекторите на ООН, които напуснаха страната през декември 1998 г., не им бе позволено да се завърнат. Ирак твърди, че те могат да се върнат само след като отпаднат санкциите на Обединените нации срещу Багдад. Иракската страна също твърди, че е ликвидирала всички свои предишни програми за производство на оръжия за масово унищожение и не произвежда такова оръжие. Но експерти на ООН по разоръжаването твърдят, че те никога не са държали на отчет иракския арсенал от биологически оръжия, включващ микробиологични агенти като спори на антракс, нито възможностите на Ирак да ги превръща в оръжия. Засега Съединените щати настояват да се подновят инспекциите на ООН на иракска територия. В това отношение те се ползват с подкрепата на своите съюзници и може в даден момент, тази подкрепа да се използва като удобно оправдание да се предприеме решителна военна кампания срещу Ирак.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.