Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безпрецедентна стачка в "Гугъл" заради отношението към жените в компанията

5 коментара
Безпрецедентна стачка в "Гугъл" заради отношението към жените в компанията

Служители на "Гугъл" (Google) в целия свят започват безпрецедентна серия от стачки в знак на протест срещу отношението спрямо жените в компанията. Исканията са за съществени промени в начина, по който се разглеждат сигналите за сексуален тормоз.

Протестиращите настояват да се спре т. нар. "принудителен арбитраж", което ще даде възможност на потърпевшите да съдят извършителя на посегателството.

Главният изпълнителен директор на "Гугъл" Сундар Пичай заяви, че подкрепя исканията.

"Разбирам гнева и разочарованието, които изпитват много от вас. Аз чувствам същото и съм изцяло ангажиран да постигнем напредък по проблема, който от доста време съществува в нашето общество...и да, тук в "Гугъл", също", заяви той в имейл до персонала.

В компанията се надигна гняв, след като миналата седмица стана известно, че Анди Рубин, известен като създател на мобилното приложение "Андроид", е получил 90 милиона обезщетение, напускайки компанията заради обвинения в сексуален тормоз. Рубин отхвърля обвиненията.

Във вторник Ричард Девол, друг висш служител на компанията, също напусна, след като отправи нежелани подхвърляния към жена, която наскоро интервюирал за работа в изследователската лаборатория, която той ръководи. Той не коментира оставката си, но по-рано нарече инцидента "грешка в преценката".

Поне още 48 други служители са уволнени за сексуален тормоз, но без да получат обезщетения.

Протестиращите служители са открили акаунт в Туитър, наречен @googlewalkout , който следи как вървят протестните действия в различни офиси на "Гугъл" по света.

Официално отправените искания включват: компанията да прекрати неравенството по отношение на заплащането и възможностите за развитие на служителите; да се даде публичност на доклада за сексуалните посегателства; създаване на ясна и еднотипна процедура за анонимно и безопасно докладване на случаи за сексуални посегателства в офисите на компанията по целия свят; отговарящият по тези въпроси шеф да бъде повишен и да е подчинен на главния изпълнителен директор и да може да прави препоръки пред борда на директорите; в директорския брод за има представител на служителите; да се прекрати "принудителният арбитраж" за случаите на посегателства и дискриминация за всички настоящи и бъдещи служители.

"Принудителният арбитраж" е обичайна клауза в договорите на работещите в Силициевата долина, съгласно която споровете се решават вътре в компанията, а не по други начини като например чрез съд. Критиците твърдят, че тази клауза се използва не само за да предпази репутацията както на компанията, така на и обвинения, но и за бъдат накарани жертвите да мълчат, без да имат право да обжалват решението или да предприемат по-нататъшни действия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. o.petti
    #5
    Отговор на коментар #4

    Privilegii se davat. Pravata sashtestvuvat ot samosebesi.

  2. Kiril Kovatchev
    #4

    Правата рядко се дават доброволно от правоимащите. Правата се завоюват и със стачки включително.

  3. olele
    #3

    Жените в айти сектора са такива мръхли, насила хубост не става. Половината са дебели, останалите грозни и има една две дето стават, но са голддигърки ...

  4. Г. Димитров
    #2
    Отговор на коментар #1

    ..и в нечието решение да постъпи на работа или не при тези условия, се крие подробността, която всички "борци за социална справедливост" [SJW] удобно пренебрегват.Капитализмът е система от доброволни взаимно-изгодни обмени - не ти изнася, недей да работиш там...

  5. lindentown
    #1

    Когато започваш работа в голяма американска корпорация, ти се подписваш, че всички евнтуални спорове по време и след изтичане на взаимоотношения с компанията ще се решават от трудов арбитраж, а не от съд. И доколкото арбитражите винаги са corporate friendly, те винаги отсъждат в полза на корпорациите, а обикновения служител няма почти никакви шансове да спечели каквото и да е.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.