Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Би Би Си: СПИН-процесът в Либия може би е към своя край

0 коментара

Съдебният процес в Либия срещу пет български медицински сестри и един лекар, обвинени в умишлено заразяване на около 400 деца с вируса на СПИН, може би скоро ще приключи, съобщава кореспондент на Би Би Си от Бенгази.

Екип на телевизията отрази последното заседание на съда, на което защитата на обвиняемите предостави експертни мнения на двама американски професори, според които българите не са предизвикали умишлено епидемията в болницата в Бенгази, а тя е резултат от лоша хигиена. На 9 февруари, когато се очаква да е последното заседание преди произнасяне на присъдите, писмено становище в защита на българите ще предостави и либийският вирусолог от университета в Триполи проф. Салем ал Мохамед Агили.

Проекторезолюция в защита на медиците ни в Либия бе внесена в ПАСЕ

Проект за резолюцията в защита на българските медици в Либия бе внесен днес в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Вероятно утре тя ще бъде разпространена като официален документ до всички депутати на асамблеята, съобщи депутатът от БСП Евгени Кирилов, който е в състава на българската делегация в ПАСЕ и председател на комисията по икономическите въпроси и развитието на асамблеята.
още

Западни дипломати са на мнение, че либийските власти просто е трябвало да обвинят някого за трагедията, отбелязва Би Би Си. Но сега Либия се опитва да се върне в международната общност и има намеци, че петгодишният кошмар на българите може би е към своя край.

Има надежди, че шестимата медици могат да бъдат освободени следващия месец. Онова, което се случва с тях, се възприема от мнозина като тест доколко сериозно е намерението на Либия да прекрати продължителната си и понякога параноична изолация, се казва в кореспонденцията на Би Би Си от Бенгази.

Говорителят на МВнР Любомир Тодоров заяви, цитиран от БНР, че вчерашното дело в Либия срещу българските медици е било още една крачка към истината и за вземането на справедливо решение.

Двамата американски учени, чиито експертни мнения в защита на медиците бяха представени вчера, са дългогодишни изследователи на развитието и разпространението на болестта в Африка, сочат техни публикации, отбелязва БТА.

Професор Дейвид Джизълкуист от Пенсилванския университет, епидемиолог и специалист по вътрешноболнични инфекции, е консултант на Световната здравна организация, свидетелствал през 2003 г. пред Комисията по здравеопазване, образование и труд към Сената на САЩ. По искане на президента Джордж Буш на 27 март той представя свое становище за причините за епидемията от СПИН в Африка, като посочва и случая в Бенгази като пример за разпространението на болестта по причини, свързани с хигиената в здравните заведения.

Джизълкуист подчертава, че манипулациите в болниците са причина за 60-70 процента от случаите на заразяване с ХИВ в Африка. Пред Комисията той коментира, че според недостатъчните данни, с които световните учени разполагат, може да се счита, че манипулации като инжектиране и преливане на кръв с нестерилни инструменти, са основната причина за високия брой на болните от СПИН на континента. Според него инжектирането крие най-големия риск - около 28 процента, като по този начин обяснява степента на разпространение на заразата при доказаната липса на практика на безразборни сексуални контакти сред африканците.

Професор Джизълкуист заявява още, че в редица държави от Африка са били открити заразени с вируса деца при майки с негативен ХИВ-резултат. Той сочи подобни случаи, регистрирани през 1985 г. в Киншаса, в Кигали (1984-1986 г.), в Уганда (1989-94 г.), Руанда (1986 г.).

Консулът ни в Бенгази е внесъл нота срещу ограничения за медиците ни в затвора

След като медиците ни в Либия се оплакаха от затягане на режима на охрана в сградата, която обитават, и прекратяване на стоматологичното им лечение, адвокатите им и българските дипломати в Либия са предприели конкретни стъпки в тяхна защита, предаде БНР. Още на 24 януари консулът ни в Бенгази Веселин Павлов е внесъл чрез либийското МВнР нота до протокола в Бенгази, която настоява за подновяване на стоматологичното лечение и за запазване на досегашния режим в сградата в затвора. Без обяснения преди около две седмици бяха въведени ограничения на медиците в достъпа до телефона в сградата, в която са настанени. Ограничени бяха възможностите им да се движат вътре и извън нея. Прекратени бяха абсолютно належащите за част от тях посещения при зъболекар.

В доклада пред Комисията са коментирани случаи на масова зараза в Либия, Русия и Румъния. През 1988 г. в Русия е установен епидемичен взрив в болнично заведение, където пострадалите са 250 деца, посочва Джизълкуист. Той добавя, че в Румъния жертвите на епидемията са били 1000 през 1989 г.

През 1998 г. такъв случай е регистриран и в Либия, допълва проф. Джизълкуист. Според него подобно развитие на разпространението на болестта е типично за цяла Африка, като основната причина за това е в липсата на изследвания в болниците, които да установят пренасянето на ХИВ, както и процедурите, при които то се получава, за да бъде прекъсната тази практика.

В доклада си ученият оспорва приетата традиционна теза, че разпространението на СПИН в Африка се дължи основно на зараза, получена при хетеросексуални контакти, като обобщава, че главната причина са вътреболничните инфекции.

Професор Дейвид Пауза от Мерилендския университет, вирусолог от екипа на световноизвестния специалист по СПИН професор Робърт Гало, е вторият автор на експертното становище, депозирано в съда в Бенгази вчера от защитата на шестимата български подсъдими. Експертът е един от изследователите на ХИВ, както и един от учените, търсещи ваксина против вируса. Той е дългогодишен изследовател на разпространението на СПИН в Африка, като до този момент е публикувал 125 научни статии на тази тема. Проф. Дейвид Пауза е автор е на пет книги в областта на изследването на ХИВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.