Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бил Клинтън разкри дарителите на фондацията си

5 коментара
Бил Клинтън разкри дарителите на фондацията си

Фондацията на бившия американски президент Бил Клинтън е получила над 140 млн. долара за около десет години от външни източници, включително саудитската кралско семейство и представители на близкоизточни правителства, които сега договарят спорни сделки с американското правителство за придобиване на ядрени технологии.

Това става ясно от списъка с 205 000 дарители на Фондация "Уилям Дж. Клинтън" разпростран за пръв път в четвъртък в интернет. Това е част от необичайна договореност на новоизбрания президент Барак Ообама, когато той реши да покани бившата първа дама Хилари Клинтън за държавен секретар в бъдещото си правителство.

Разкриването на дарителите бе в отговор на критики, че заради тайното фондонабиране е трудно да се прецени дали би възникнал конфликт на интереси, свързан с финансирането на семейство Клинтън и външнополитическите приоритети на Обама, които ще трябва да бъдат реализирани от Хилари Клинтън.

Публикуваните данни показват някои спорни моменти, след като става ясно, че бившият президент е вземал пари от чужди страни и среди, които са в центъра на едни от най-ожесточените външнополитически дебати в САЩ.

Преходният екип на Обама излезе с изявление, според което споразумението с фондацията на Клинтън постига целта за прозрачност и предотвратяване на конфликти. Миналите дарения във фондация "Клинтън" нямат връзка с перспективите сенатор Хлиари Клинтън да заеме поста държавен секретар, се казва още в съобщението.

Самата Хилари Клинтън не е направила публичен коментар, както и фондацията.

Дузина чужди правителства са отпускали пари на Бил Клинтън. Благотворителната му организация е получила най-малко 1 млн. долара от правителствата на Австралия, Доминиканската република, Норвегия, Оман, Бруней, Тайван, Катар и Кувейт.

Саудитска Арабия е предоставила над 10 млн. долара. Управляващата фамилия Заид на Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) е дарила между един и пет млн. долара.

Президентът Джордж Буш е близо до подписване на споразумение за ядрено сътрудничество с ОАЕ, което ще позволи на първо време страната да получи ядрени компоненти и гориво, пише "Уолстрийт джърнал".

В същото време, според източници, участващи в преговорите, правителството в Абу Даби задържа официалното подписване на договора заради колебания дали администрацията на Обама ще го подкрепи и притеснения, че Конгресът може да го блокира заради близките търговски връзки на ОАЕ с Иран.

Дори Буш и ОАЕ да подпишат в оставащите седмици, Обама и неговият бъдещ държавен секретар Хилари Клинтън задължително ще трябва да прокарат споразумението през Конгреса.

Като се имат предвид приятелите на Бил Клинтън, първият тест за държавния секретар Хилари Клинтън ще бъде дали тя ще е твърда и ясна по въпроса с Иран и за връзките на ОАЕ с Иран, коментира Хенри Соколски, директор на организация за неразпространение на ядреното оръжие, която е против сделката.

В списъка на донорите са и известни поддръжници на Израел. Привилегировани дарители са и водещи индийски бизнесмени и политици. Това разкритие идва в момент, когато отношенията на Индия с Пакистан, друг съюзник на САЩ в борбата с тероризма, са в криза. А се очаква отношенията на Вашингтон с Исламабад да бъдат един от централните елементи на външната политика на Барак Обама, отбелязва британският "Таймс".

Онези, които имат интерес от определени решения, могат да използват фондацията или бизнес начинания като начин за наливат пари на Бил Клинтън и по този начин индиректно на неговото семейство, за да получат одобрението на държавния секретар, смята професорът по право от Нюйоркския университет Стивън Гилърс, експерт по правна етика, пред "Уолстрийт джърнал".

Според него публикуваният списък с донорите разкрива твърде малко и не може да даде независима оценка за потенциален конфликт на интереси.

Юристът Кен Грос, който подпомага екипа на Обама, смята, че публикуването на списъка не елиминира възможността бившият президент да се опита да прокара някои спорни решения, но предпазните мерки са полезни и от тях има смисъл.

В същото време, пише "Уолстрийт джърнал", става ясен размахът на мащабната набирателна кампания, осъществена от Бил Клинтън. Той е събрал общо 495 млн. долара от отделни лица, корпорации и фондации за своята президентска библиотека, както и за глобални благотворителни инициативи, включително борбата с ХИВ/ СПИН.

Дарения, направени за фондацията, за отишли в около 150 страни и са предоставили лекарства на около 1.4 млн. души, живеещи с вируса на СПИН. Фондацията е допринесла заедно с фондацията на друг бивш американски президент - Джордж Буш-старши, за възстановяване на районите в САЩ, пострадали от урагана Катрина.

В списъка са посочени общи стойности на даренията, няма конкретни цифри, не са упоменати и дати.

Списъкът, в който фигурират дарители от създаването на фондацията през 1997 г. досега, е нещо като "кой кой е" сред най-богатите хора в света. Между тях има такива, които имат проблеми със закона като юриста Уилям Лерак, в момента обвиняем.

"Вашингтон пост" също посочва спорни личности сред дарителите като Андрей Агапов, собственик на руска минна компания, за когото се твърди, че е работил за руските тайни служби по времето на президента Борис Елцин. Той е дал над 25 хил. долара.

Списъкът показва как Бил Клинтън е съчетавал благотворителната дейност с личния си бизнес, благодарение на който семейство Клинтън станаха мултимилионери след като напуснаха Белия дом през 2001 г.

Дубайска фондация, контролирана от дубайския ръководител шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум, е дарила между 1 млн. и 5 млн. долара. Шейх Мохамед, Бил Клинтън и Рон Бъркли са инвестиционни партньори. Съдружието е донесло над 12 млн. долара на Бил Клинтън, според данни от данъчната декларация, която е публикувал.

Шейх Мохамед е също така мажоритарен собственик в повечето от големите дубайски компании като "Дубай Портс Уърлд", която бе в центъра на бурен дебат в Конгреса, който категорично ѝ отказа да поеме мениджмънта на няколко американски порта през 2006 г.

Сред най-големите донори са технологични компании и фондации, включително фондация "Бил и Мелидна Гейтс", дарила 22.5 млн. долара. Теодор Уейт, основател на "Гейтуей", е дал между 10 млн. и 25 млн. Лакшми Митал, роденият в Индия магнат в стоманодобива, който живее в Лондон, е дал между 1 млн. и 5 млн. "Нюз корп" е дарила между половин и един млн. долара.

Американската частна охранителна фирма "Блекуотър" е дарила 25 хил. долара на фондация "Клинтън". Това може да породи вътрешнополитическа полемика, защото фирмата се компрометира в Ирак и сега петима нейни служители са съдени в

САЩ за непредумишлено убийство и опит за убийство на цивилни иракчани.

Съгласно договорката на Обама с Клинтън, фондацията на бившия президент ще може да продължи да набира средства от чужди правителства и фирми, като разкрива имената им веднъж годишно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. леко учуден
    #6

    следена под лИпа" , ма моля ви , това е поне е смешно.

  2. липа
    #5

    искат да кажат, че ще бъде следена дори в Берлин, като се разхожда по булевард "Под липите".

  3. ккк
    #4

    Поста на Хилари се равнява на Външен Министър. Бил не е задължен да показва тези данни според закона. Това е добра воля. Хайде сега и наще управници по същия пример. Помнете че Хилари абсолютно е задължена да покаже всички доходи и още много други неща но не и Бил. Има ли такова нещо в БГ? Къде мога да видя всички доходи на Доган, Серфейчо и Царя, че и на роднините им? ???????

  4. ДоСерчоиЦа.и .
    #2

    А бе идиот, как можеш да сравняваш доходите на Клинтън с нашите - той получава милиони, а ти се дръгнеш с мизерните сумички, които ни отчитат нашите дребни протежета! А моралните щети, които ни нанасят вашите обиди, тях кой ще ни плати? Ще ви съдим в Европейския съз за обида, да му мислите. Целия ви народ ще осъдим, тъпи булгаристанци.

  5. Съмнително
    #1

    Десетките милиони от Саудитска арабия и емиратствата хврълят сянка на съмнение към енергичната подкрепа на Бил Клинтън за ислямския фундаментализъм в бивша Югославия. Още тогава имаше съмнения, че Клинтън не е безразличен към ислямистката кауза. При президентството му САЩ си затвориха очите и от арабските държави и Иран нахлуха в Босна, а после в Косово стотици и хиляди екстремисти. И до днес САЩ и ЕС срещат трудности при неутрализирането на ислямистките гнезда в Босна, например.За България перспективите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.