Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Билките у нас няма да се регистрират като лекарства

15 коментара
Билките у нас няма да се регистрират като лекарства

На 30 април изтича седемгодишният преходен период, в който растителните лекарствени продукти трябва да се приведат в съответствие с Директивата за традиционните медицински билкови продукти, с която се въвеждат нови стандарти за регистрация.

Директивата, която е залегнала и в българското законодателство, разбуни сериозно духовете в целия ЕС, като предизвика недоволството на гражданите и организира хиляди хора в различни инициативи, подписки и форуми в защита на билките.

Подобен отзвук се появи и у нас. В социалните мрежи, специализираните сайтове и форуми се появиха множество публикации и групи срещу “забраната на билките“ и “изчезването им от пазара“.

В световен мащаб има засилен интерес към природните продукти, а в България билкарството е национална традиция, което стана и причина за бурните реакции и конспирациите за крупни фармацевтични интереси, целящи да унищожат природолечението.

Както се оказа, приказките за "забрана" на билките след 1 май са твърде преувеличени.

Всяка страна в ЕС възприема различен подход в прилагането на директивата. Страни като Чехия и Холандия са с по-либерален режим и така кръгът на засегнатите от директивата продукти е по-малък. Други държави като Белгия и Великобритания са възприели по-рестриктивен режим. България е сред страните с по-умерено тълкуване на директивата.

“Редът за регистрация и продажба на чайове, билки и хранителни добавки с билки няма да се промени от 1 май, тъй като евродирективата се отнася само до традиционни растителни лекарствени продукти“, заявиха от здравтото министерство.

Така извън обхвата на директивата остават широко използваните у нас чайове, сушени растения, тинктури и др. Билковите хапчета пък са регистрирани като добавки и според тълкуването на министерството също остават извън разпоредбата.

От Министерството на здравеопазването увериха пред Mediapool, че след 1 май няма продукти у нас, които да бъдат практически засегнати от влизането в сила на евродирективата, тъй като всички лекарства отдавна са привели разрешителните си към закона.

Директивата на ЕС за билките е от 2004 година, а в българския закон за лекарствените продукти е транспонирана през 2007 година.

Ако един продукт е класифициран като лекарствен, има два възможни пътя за неговото разрешаване за употреба – или като стандартен лекарствен продукт с тромава процедура, включваща клинични изпитвания, или по опростената процедура, регламентирана в директивата за билките. Тогава обаче трябва да се докаже тяхната безопасност и ефикасност, като се дадат доказателства за традиционната им употреба най-малко 30 години в рамките на ЕС. Именно този текст смути билкарите и се появиха тълкувания, че това ще доведе до изчезването на билковите продукти.

От здравното министерство обаче увериха, че директива се отнася само за лекарствени продукти от растителен произход, а не за билки и билкови екстракти.

"Билките сами по себе си не са лекарствени продукти, поради което не попадат в обхвата на директивата и не подлежат на разрешаване за употреба". Това тълкуване е възприето от министерството, въпреки, че Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина има друго определение за лекарствен продукт, което е доста по-широко и ако буквата на закона се спазва стриктно, в тази категория би попаднал и чаят от лайка, например.

Лекарствен продукт според закона е “всяко вещество или комбинация от вещества, представени като притежаващи свойства за лечение или профилактика на заболявания при хора“.

За да не попаднат в графата "лекарствени продукти", билковите чайове и препарати би трябвало да премахнат от етикетите си всички надписи, които им вменяват лечебни свойства. Отсега е ясно обаче, че здравните власти не възнамеряват да следят за тази "подробност".

Всъщност европейската директива е насочена повече към екзотичните растения и експанзията на "чудодейните" лекове от Китай, Азия, Африка и Латинска Америка. Световната здравна организация (СЗО) настоя за приемането на ясни и строги регулации след като значително се увеличиха случаите на остри странични реакции от употребата на билкови продукти и смесването им с лекарства от фармацевтичната индустрия.

В световен мащаб пазарът на билкови продукти се оценява на около 60 млрд. евро, а в Европа той е оценен на около 5.5 млрд. евро. Според специалисти пазарът на билкови продукти у нас възлиза на около 300 млн. лева годишно.

Самото събиране и обработката на билки у нас е регламентирано в Закона за лечебните растения. Всяка година в Държавен вестник пък се обнародва списък с билките, съдържащи отровни вещества, които подлежат на строг контрол.

Нелегалната продажба на билки се наказва с глоба от 100 до 2000 лв. или с имуществена санкция от 300 до 3000 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. toMaMaymn
    #15
  2. Некаква
    #14
  3. кесар
    #13
  4. фармацевт
    #12
  5. N
    #11
  6. 1 май
    #10
  7. RenTainna
    #9
  8. К.К.
    #8
  9. UNOPALAFAUNTY
    #7
  10. айдееее
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.