Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Биляна Плавшич обвини Милошевич за етническото прочистване в Босна

0 коментара

Бившият президент на Република Сръбска в Босна и Херцеговина Биляна Плавшич отправи тежки обвинения срещу югославския президент Слободан Милошевич, че е бил един от инициаторите и извършителите на политиката на етническо прочистване. Това стана вчера, по време на първия ден от подновения процес срещу нея пред Международния трибунал на ООН за военните престъпления в бивша Югославия. Първоначално срещу Плавшич бяха повдигнати обвинения за престъпления срещу човечеството и геноцид по време на войната в Босна. След като през октомври тя заяви, че признава съучастието си в престъпления срещу човечеството, извършени срещу хървати и мюсюлмани в периода 1992 - 1995 г., прокурорите оттеглиха обвиненията за геноцид.

В документа, в който Биляна Плавшич потвърждава, че се признава за виновна по обвиненията за престъпления срещу човечеството, се заявява, че няколко лица са участвали в замисъла и осъществяването на целта - насилствено етническо разделение в Босна. Поименно са посочени Милошевич, политическия лидер на босненските сърби Радован Караджич, дясната му ръка Момчило Краишник и генерал Ратко Младич. Босненските сръбски лидери "често ходеха в Белград, за да се консултират, да получават насоки и подкрепа от Милошевич" се казва още в декларацията.

Би Би Си отбелязва, че този текст няма да помогне на обвинението в процеса срещу Милошевич, тъй като трябва да се докаже връзката между него и босненското ръководство. В края на миналата седмица стана ясно, че Плавшич няма да се яви като свидетел по делото срещу Милошевич.

По време на вчерашното заседание на Трибунала в Хага главният прокурор Карла дел Понте оцени, че Биляна Плавшич призна вината си и посочи, че това е важна стъпка за установяване на истината за жестокостите, извършени от сръбските сили във война, в която 200 000 босненци са изгубили живота си. Дел Понте обаче добави, че при определяне на вината на Плавшич съдиите трябва да претеглят вината ѝ, която е изключително тежка.

В телеконферентна връзка носителят на Нобелова награда Ели Визел призова да се имат предвид болката и страданията на всички жертви на войната в Босна, когато решават каква да бъде присъдата на Биляна Плавшич.

Визел, който е преживял Холокоста, е от свидетелите, които ще съветват съда по време на тридневното заключително съдебно заседание на процеса срещу Плавшич в базирания в Хага Международен трибунал за военните престъпления в бивша Югославия.

Ако болката и страданията на всички жертви трябва да бъдат сложени от едната страна на везната, колко години затвор трябва да бъдат сложени от другата страна, за да бъде постигната справедливост, попита Визел.

Първият свидетел вчера - босненският мюсюлманин Абил Драганович, описа трите седмици през 1992 г., които е прекарал в килия 2 метра на 2,5 метра с осем съкилийници и където пазачите непрекъснато заплашвали затворниците, че ще ги убият. По-късно той бил преместен в лагера Маняча, където затворниците били бити.

Мадлин Олбрайт ще свидетелства за ролята на Плавшич в Дейтънското споразумение

С огромен интерес днес се очакват показанията на бившия държавен секретар Мадлин Олбрайт, която ръководеше американската дипломация между 1997 и 2001 г. и се срещна с Плавшич през 1998 г. Адвокатите на лидерката на босненските сърби смятат, че показанията на Олбрайт ще помогнат на клиентката им и ще покажат подкрепата, която Плавшич е дала през 1995 г. на подписването на Дейтонските мирни споразумения, които прекратиха войната в Босна.

Олбрайт е най-висшият американски представител, който се е явявал досега пред Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия.

През следващите дни се очакват също така и показанията на първия ръководител на мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ в Босна Робърт Фроуик, на първия шеф на мисията на ООН Карл Билд, както и на председателя на Съюза на независимите демократи в Република Сръбска Милорад Додик.

Плавшич - единствения високопоставен лидер, който призна вината си

72-годишната Биляна Плавшич, срещу която Хагският трибунал повдигна обвинения във военни престъпления по време на войната в Босна, засега е единствената подсъдима жена, както и единственият високопоставен представител на властите, който доброволно се е предал на трибунала и се е признал за виновен. През октомври тази година г-жа Плавшич се призна за виновна по обвиненията за престъпление срещу човечеството.

Плавшич се предаде на Трибунала през януари 2001 г., като срещу нея бяха повдигнати обвинения за престъпления срещу човечеството и за геноцид. На първото заседание тя пледира "невинна" по всички 9 точки на обвинението - за геноцид, преследване, избиване и депортиране.

В края на август 2001 г. бе постигната договореност между сръбското правителство и Трибунала и на Плавшич бе премахната мярката за неотклонение "задържане под стража". На 6 септември 2001 г. тя напусна затвора в Схевенинген и замина за Белград, където пребиваваше допреди 3 дни под защитата и с гаранциите на правителството.

На 2 октомври 2002 г. Плавшич изненадващо промени показанията си и чрез международна видеовръзка със съдебната зала, заяви, че се признава за "виновна за планирането, подбуждането към и съучастието в избиването на мюсюлмани и хървати в няколко десетки общини в Босна и Херцеговина в хода на войната през периода 1992 - 1995 г." В рамките на постигнатото споразумение с прокуратурата бяха оттеглени всички останали обвинения срещу Плавшич, включително това за геноцид, по което тя трябваше да бъде съдена през януари следващата година заедно с Момчило Краишник, бившият председател на парламента на Република Сръбска.

Всъщност Биляна Плавшич се възползва от правната възможност за извънсъдебно споразумение и така премина към ускорена процедура за приключване на делото.

След като стана ясно, че Плавшич и прокурорите са постигнали споразумения в печата се появиха спекулации, че договорката включва обещание за даване на показания на процеса срещу Милошевич, както и определяне на срока на присъдата по признатите престъпления.

В интервю за сръбския вестник "Политика", дадено в края на миналата седмица, бившият лидер на босненските сърби отрича да има такава част от споразумението с прокуратурата. "Единственото ми условие бе да не свидетелствам на процес срещу някой от другите, а и, откровено казано, няма и какво да кажа срещу Милошевич".

Адвокатите на Плавшич заявиха преди началото на заключителната фаза на процеса срещу нея, че тя напълно съзнава, че може да получи и доживотна присъда. 72-годишната бивша президентка, тръгвайки за Хага, каза: "Какво значение има продължителността? За мен 10 години затвор е същото, както и доживотна присъда". Окончателната присъда ще бъде произнесена в началото на следващата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.