Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Битката за "";Софийски имоти"" на път да завърши с ликвидация на фирмата

0 коментара

Битката между партиите в дясната управляваща коалиция за "Софийски имоти" е на път да завърши с ликвидацията на скандално прочулата се фирма. Това обаче няма да реши, а само ще отложи спора между "Гергьовден", ССД и СДС кой да контролира общинските имоти в патримониума на фирмата.

Ден след като "Гергьовден" успя да смени изпълнителния директор на "Софийски имоти" със своя представител, общинските съветници от партията на Стефан Софиянски и от СДС излязоха с общо предложение за закриване на фирмата. Най-вероятно решение за това ще се вземе на следващото заседание на Столичния общински съвет (СОС).

В четвъртък, на първото заседание на СОС след лятната ваканция стана ясно, че "Софийски имоти" отново е с нов изпълнителен директор. С решение на градския съд от сряда на поста е бил назначен Олег Костадинов, предложен от "Гергьовден" в борда на фирмата. В средата на август отново градският съд вписа във фирмения регистър за изпълнителен директор Нина Делчева, предложена от партията на Стефан Софиянски ССД. Още тогава наблюдатели прогнозираха, че битката за овладяването на "Софийски имоти" между лобитата на кмета Софиянски и на бившия шеф на СОС Антоан Николов не е приключила.

Делчева бе избрана за изпълнителен директор от 5-членния борд на общинската фирма с гласовете на СДС и НДСВ. Наложи се обаче решението да се прегласува, защото самият борд не бе избран по процедура от общинския съвет. При второто събиране, в отсъствието на хората на ССД и НДСВ, представителят на СДС подкрепи кандидатурата на "Гергьовден" и с гласа и на БСП Олег Костадинов бе избран.

Първа регистрация в съда получи Нина Делчева. Дни след като тя обяви, че започва ревизия на фирмата, стана ясно че служители на "Софийски имоти" са сезирали прокуратурата и икономическа полиция за нередности в регистрацията на новото ръководство на дружеството. На финала Делчева бе сменена с Костадинов.

В отговор партията на Софиянски убеди СДС отново да смени позицията си и минути преди днешното заседание на СОС да започне, общинските съветници от двете групи се събраха и обявиха, че предлагат ликвидация на "Софийски имоти". Като мотив изтъкнаха, че фирмата е станала символ на порочното управление на общинското имущество.

Имотните разпри на дясната коалиция в София

Сагата около "Софийски имоти" започна в края на миналата година, когато на бял свят излязоха серия скандални сделки на фирмата около местните избори. Първоначално кметът Стефан Софиянски предложи радикалното решение "Софийски имоти" да бъде закрита. След това обаче започнаха преговорите между трите партии в дясната управляваща коалиция за "парцелиране" на общинската икономика, приключили едва в края на юли т.г. с избора на политическите бордове на общинските фирми. В медиите подробно бе описано кои фирми в чия сфера на влияние попадат, като във всички има и по един представител на лявата опозиция в СОС БСП.

Междувременно, отново по предложение на управляващата дясна коалиция СОС реши да преструктурира "Софийски имоти" и да създаде с част от имуществото ѝ нова инвестиционна компания. През това време кметът Софиянски замълча за настояването си за ликвидация на фирмата. След като съдът смени неговата номинация Нина Делчева с човека на "Гергьовден" обаче, предложението отново бе внесено, и то светкавично.

Днес председателят на СОС Владимир Кисьов заяви очакването си мнозинството от общинските съветници да подкрепят това решение.

"Имотните" разпри в дясната коалиция Кисьов сравни с крамолите в едно семейство и отхвърли варианта "Софийски имоти" да доведе до нейния разпад. "В едно семейство даже има случаи, когато някой удря шамар на друг, а на другия ден пак се целуват", даде пример председателят на СОС.

ДСБ ще настоява СОС да приеме наредба за управление на общинското имущество

Запитан дали съветниците от Демократи за силна България ще подкрепят ликвидацията на фирмата, председателят на групата Вили Лилков отговори, че това зависи от конкретното решение, което ще бъде внесено на следващото заседание. Въпросът обаче не е само за "Софийски имоти", която явно играе сериозна роля в модела на икономически договорки, а в липсата на принципи, по които се управлява общинското имущество, коментира Лилков пред Mediapool.

Той заяви, че на 17 септември ДСБ - чиито съветници единствени не влязоха в общинските бордове, ще внесе проект на наредба за управлението на общинската част от търговските дружества в София и ще настоява тя да бъде приета след обсъждане.

"Искаме съдържателен разговор за бъдещето на всички столични общински търговски дружества - кои трябва да бъдат ликвидирани, кои - приватизирани и кои да останат общински. Искаме да се разработи и публичен регистър на всички имоти на столичната община - разпоредителни сделки, наемни отношения, собственици, наематели и прочие. Защото какъв е смисълът да ликвидираме "Софийски имоти", след като всички общински имоти в нея отново ще се управляват на тъмно, без правила", каза Лилков. Ще настояваме да се разрешат принципно нещата и да е ясно по какви правила общинските имоти се продават, заменят или в тях се инвестира, допълни Лилков.

Помолен за коментар на противоречивите решения на СОС за фирма "Софийски имоти" и явните удари под кръста вътре в дясната коалиция, Вили Лилков ги определи като битка за надмощие, битка за "наследството" на бившия шеф на СОС Антоан Николов. Непрекъснато надделяваха едни или други интереси и затова непрекъснато се сменяха и визиите за "Софийски имоти", коментира той.

Като пример той посочи, че още на първото заседание на сегашния общински съвет кметът Стефан Софиянски поиска ликвидация на фирмата, а когато се очерта неговата номинация Нина Делчева да бъде назначена за изпълнителен директор, Софиянски не се съпротиви и замълча. "Значи излиза, че когато не контролираме даден сектор от столичната икономика, сме склонни да го ликвидираме. А когато го контролираме, можем да продължим да действаме", коментира Лилков.

Той риторично запита защо столичният съвет реши да преструктурира "Софийски имоти" преди да чуе заключенията на временната комисия, създадена от СОС да провери общинските дружества. Неговият отговор е, че причината е в договорената икономическа основа на дясното споразумение за София, от която фирмата бе част.

Лилков напомни и че председателят на СОС не е пожелал изводите на временната комисия, както и на държавния финансов контрол за управлението на "Софийски имоти" да се дискутират на заседание на общинските съветници, защото по това време партиите в дясната коалиция още не бяха разпределили сферите си на влияние в столичната икономика.

Защо ССД и СДС поставят въпроса само за ликвидация на "Софийски имоти", а не говорят изобщо за общинските дружества, които дават мизерен дивидент и де факто са декапитализирани - защото в техните бордове вече са назначени политическите номинации на съответните партии, каза още Лилков.

Всичко това е показателно за модела на икономическата договорка за управление на София, от който софиянци трябва най-сетне да се отърват, допълни лидерът на общинската група на ДСБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.