Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бившите балкански монарси умело си върнаха имотите

0 коментара

Бившите монарси на балкански държави успяха да си върнат имоти, отнети им след Втората световна война. Това пише швейцарският вестник Нойе цюрхер цайтунг, цитиран от радио Дойче веле. Изданието разказва как са си възстановили собствеността българският цар Симеон Сакскобургготски, румънският Михай Първи и наследникът на сръбския престол Александър Втори Караджорджевич.

Бляскав пример за успешна реституционна стратегия в балканските страни е тази на сегашния министър-председател на България Симеон Сакскобургготски, пише изданието, което преразказва накратко биографията на Симеон и набляга на факта, че той не се е отказал публично от монархическите си убеждения.

След завръщането от емиграция в Испания и поемането на премиерския пост Симеон си върна редица резиденции, дворци и имоти, подчертава изданието. То обаче не отбягва факта, че срещу реституцията на някои от имотите му има сериозни възражения.

Очевидно не е лесно да се разграничат имотите, принадлежали на бившето царство, и онези, които то е узурпирало или закупило с държавни средства, пише вестникът.

Осемдесет и една годишният бивш румънски крал Михай Първи фон Хойенцолен Веринген и социалдемократическото правителство на Адриан Нъстасе наскоро сключиха реституционни споразумения, разказва изданието. За разлика от Симеон обаче Михай Първи, който възвърна румънското си гражданство през 1996 г., се отказа от претенциите си върху национализираните през 1948 г. няколко дворци на обща стойност 30 милиона евро и ги предостави на държавата.

Михай получи доживотното право да обитава Елизабетинския дворец в Букурещ, където някога за кратко време е била резиденцията му, подчертава швейцарският вестник.

Гъвкава реституционна стратегия преследва и потомъкът на сръбското кралство Александър Караджорджевич. Той успява да си върне гражданството и правата върху имотите, отнети му от маршал Тито през 1947 година, но в Югославия няма още приет реституционен закон.

Засега единствен бившият албански крал Лека Първи няма успех във връщането на имотите си, подчертава Нойе цюрхер цайтунг. Лека получи право да живее в страната през 2002 година, но правителството в Тирана не е разглеждало въэпроса за имотите му, пише още вестникът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.