Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът с плах оптимизъм за икономиката и с високо недоверие към властта

Б. Данев: Компромисите на правителството заради електората не са полезни за стопанското оздравяване

3 коментара
Сн. БГНЕС

Бизнесът повишава оптимизма за бъдещето си и стават все повече оценките му, че икономиката е започнала да се оттласква от дъното. Това показват резултатите от годишната анкета на Българската стопанска камара сред 462-ма мениджъри и собственици на компании, направена между 1 и 10 декември.

Според 22% от анкетираните бизнес климатът през 2013 г. се е подобрил спрямо предната година, докато за 2012 г. позитивните оценки са били бяха едва 2 на сто.

И през настоящата година обаче се запазва високият процент (53%) отговорили, че има влошаване на икономическите условия в страната, а според 23% от анкетираните те не са се променили. Макар 39% да предвиждат застой в икономическите процеси през 2014 г., анкетата показва наченки на оптимизъм – 33% очакват възстановяване на растежа над 1.5%, докато през 2012 г. оптимистично настроени са били едва 16 на сто от анкетираните

Категорично се обръща и тенденцията сред отговорилите "очаквам задълбочаване на кризата" – през миналата година далите такъв отговор са били два пъти повече (51%) спрямо 2013 година (25%).

Всеки трети бизнесмен (29%) декларира подобряване на икономическото състояние на своята фирма. Малко повече (36%) са успели да запазят показателите от предходната година, а почти толкова (32%) отчитат спад на фирмените си показатели.

Най-негативно икономическата криза се е отразила върху продажбите/оборотите (50% от фирмите, участвали в анкетата, отчитат спад), следвани от обемите на производство (41%), работните места (36%), инвестициите (33%) и пазарното присъствие (31%).

Действията на изпълнителната власт за преодоляване на негативните ефекти от икономическата криза са оценени от анкетираните негативно, като най-много негативи събира правителството "Борисов" (72%), следвано от правителството "Орешарски" (45%) и правителството "Райков" (31%). Всеки трети (30%) дава положителна оценка за дейността на сегашното правителство, а предходните две се ползват с одобрението на едва 14-16% от анкетираните.

Според анкетираните, най-често случаи на корупция се наблюдават при обществените поръчки (вкл. по европейските проекти) – 82%, съдебната система – 73%, здравеопазването – 64%, и управлението на регулаторни режими – 59%, а най-незасегната от корупционни практики е системата на образование (12.5%). Спрямо предходното проучване (за 2012 г.) практически във всички посочени сфери е отчетен ръст на корупционния индекс, като най-сериозно е увеличението при МВР/КАТ, данъчното обслужване и контрол, контрола по спазване на трудовото законодателство, обществените поръчки и управлението на регулаторни режими. Нивата на корупция в съдебната система и здравеопазването остават без промяна.

Една от ключовите причини за фирмената задлъжнялост е забавянето на плащания от страна на държавата и общините за изпълнени обществени поръчки. Сегашното проучване показва намаление на забавените плащания към държавните и общинските дружества (от 11.8% през 2012 г. на 3.7% през 2013 г.), незначителен спад на задълженията на общините (от 8.8% на 8.5%) и сериозно увеличение на задълженията на държавата (от 8.8% на 14.6%).

Обръща се тенденцията спрямо 2012 г. по отношение на намерението на мениджърите да ползват европейските фондове за развитие на своята дейност. 59% от анкетираните планират да кандидатстват през 2014 г. с европроекти, 25% нямат подобно намерение, а 16% все още не са решили. За сравнение, през 2012 г. планове за кандидатстване с европроекти са декларирали едва 24% от анкетираните, докато преобладаващото мнозинство (67%) не са имали подобни намерения.

Сред институциите традиционно най-високи оценки получават данъчната администрация (31%), местната власт (28%) и президентската институция (28%). На другия полюс остават съдебната власт (11%) и Народното събрание (13%).

Лидер по неодобрение е парламентът (78%), следван от съдебната власт (67%) и президента (58%). Действащото правителство събира 56% неодобрение и 24% подкрепа.

Според изпълнителния председател на БСК Божидар Данев все още е много висок ръстът на сивата икономика.

“Правителството като че ли повече се ориентира към социални промени, промени в социалната сфера. За съжаление реверансите към електората и натискът, който имат определени групи, продължава към правителството, и то като че ли е склонно на определени компромиси, които в никакъв случай не са полезни за оздравяване на българската икономика”, каза Данев пред БНР.

“Действително 4 години държавата беше блокирала ръста на доходите, блокирала беше определени плащания - и това може би е глътка въздух, но в никакъв случай не е здравословно за българската икономика. За нас българската икономика трябва да бъде водеща, за да може да се позволят приходи и тогава да се позволят и съответни социални разходи”, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3


    Лобистът Плевнелиев
    17 лева срещу 200 милиона
    Докато се зверят във вечерите на Волен, Плевнелиев прави всичко възможно някои други да си спретнат великанско угощение и да се налапат с 200 милиона годишно.

    Сиромахомилският апломб на някои медии се опитва да прикрие истинското безобразие - а то е, че ние за първи път имаме президент лобист, при това напълно откровен и безцеремонен. За първи път виждаме толкова ясно как без всякакви скрупули държавен глава зарязва социалната чувствителност, която

  2. Анонимен
    #2

    НЕМОГА ДА РАЗБЕРА ИДИН ДОНОСНИК НА 6 ТО СТАР КОРУМПИРАН Е ЧЕФ НА КАМАРАТА ДА СЕ МАXА

  3. Анонимен
    #1

    " За нас българската икономика трябва да бъде водеща, за да може да се позволят приходи и тогава да се позволят и съответни социални разходи." Tака мислят патриотите. Търгашите с националния интерес действат по различен начин - вземат непосилни дългове, за да разпродадат след това държавата на безценица на една реваншистка империя...или на друга.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.