Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът се “откупи” за такса опаковки със 110 млн. лв. инвестиции

6 коментара

Бизнесът ще инвестира 110 млн. лв. до края на 2007 г. за разделно събиране на боклука, а Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще им опрости над 150 млн. лв. наказателна продуктова такса. Тя им бе наложена през март, защото не изпълнили ангажиментите си за 2005 г. за оползотворяване на отпадъците от опаковки, според разчетите на ековедомството. Това стана ясно в петък, след като бе подписан Меморандум за сътрудничество между МОСВ и петте организации за оползотворяване на отпадъците от опаковки – “Екопак”, “Екобулпак”, “Репак”, “Реко пак” и “Булекопак”.

На фирмите, членуващи в първите четири организации, бяха начислени продуктови такси, независимо, че са плащали на организациите, за да събират и преработват пуснатия на пазара амбалаж. Съответно около 1000 фирми обжалваха заповедта, която според тях е неоснователна, заради липсата на ясни критерии за изпълнението на ангажиментите им. Такива сега са разписани в меморандума за сътрудничество.

Пред следващата седмица ще се търси правната рамка на отмяна на заповедта, съобщи министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров (ДПС).

Въпреки, че в меморандума, от който след подписването му бяха предоставени копия, не е формулиран параграф за отмяна на заповедта, надали министърът би си позволил да не изпълни този ангажимент.

След парафирането на документа всички страни отбелязаха, че той реално ще гарантира изграждането на системата за разделно събиране на отпадъците, без инвестициите за това да се отразят сериозно в цената на опакованите продукти. Джевдет Чакъров отбеляза, че с постигнатото споразумение бизнесът поема ангажимент за включване в разделното събиране на над два пъти повече жители на страната от предвидените за 2006 г.

10 млн. лв. дават фирмите за кампания за разделно изхвърляне

За година и половина бизнесът ще задели 10 млн. лв. за финансирането на мащабна информационна кампания, която ще обяснява на гражданите защо трябва да си изхвърлят боклука разделен. Това съобщи Цветан Лъжански, изпълнителен директор на “Екопак”.

още

Вместо 1,2 млн. граждани до края на 2006 г., до края на 2007 г. ще бъдат обхванати 4,5 млн. души. Три млн. жители от тях – до юли 2007 г., останалите – до края на декември. Със 110 млн. лв. до 2008 г. трябва да бъдат обезпечени съдовете за разделяне на сметта, камионите за возенето на боклука и сепариращи инсталации, където ще се сортират допълнително и ще тръгва за преработка събраните хартия, стъкло, пластмаса и метал. На по-късен етап ще се договарят инвестициите за 2008 г., когато включените в разделното събиране на сметта ще станат 6 млн. души. Така е, защото не е ясно догодина какви ще са цените на специализираната техника, обясни Чакъров.

До 30 юни 2006 г. организациите по оползотворяване трябва да внесат в МОСВ актуализираните си инвестиционни програми за тази година с увеличените вложения, пише в меморандума. Така ще се определи коя организация каква част от договорените инвестиции ще поеме. Пропорцията ще е съобразно дела на отпадъци от опаковки, който членовете на всяка от тях генерира на пазара и според лицензионната такса, плащана от бизнеса на организацията. Тя също ще бъде актуализирана, обясни Милен Димитров, прокурист на “Екобулпак”.

В меморандума са записани и средните разходи за събиране и оползотворяване на килограм рециклируеми отпадъци според вида им. За пластмасата, която е най-разпространената опаковка, стойността е между 35 и 33 ст./кг; за хартия и картон – 16-18 ст./кг; за метали – 5-7 ст./кг.; за алуминий – 20-22 ст./кг.; за стъкло – 7-9 ст./кг.; за дърво – 10-16 ст./кг.; и за композитни – 30-35 ст./кг.

Голяма част от бремето за заплащане на таксите за оползотворяването на опаковки ще поемат фирмите, заяви Димитър Зоров, изпълнителен директор на “Екобулпак”. Целта е да се запазят цените на стоките и ако се налага корекция, тя ще е минимална, каза той.

Договорено е също така годишно да се събират и оползотворяват 400 000 т опаковки, като в количеството своя принос трябва да даде и държавното Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), което събира продуктовите такси от фирмите, които не членуват в организации.

В документа обаче не е посочено дали това количество е за всеки от трите фиксирани периода – от юни 2006 г. до юли 2007 г., до 31 декември 2007 г. и до 31 декември 2008 г., или касае само първия период.

Ако посочените обеми от 400 000 т са за календарна година, а дори и да са за всеки от горните периоди, то те са твърде непропорционално съотнесени към времето за тяхното постигане и хората, които ще бъдат обхванати в системата за разделно събиране. При подобно положение излиза, че от бизнеса се иска едно и също изпълнение, независимо дали има контейнери за разделно събиране на сметта за 2 млн. души или за 6 млн.

В същото време обаче документът посочва, че ако организациите и ПУДООС отчетат по-малко от въпросните 400 000 т, то “задълженията им ще бъдат редуцирани пропорционално на обхванатите опаковки”. Това означава, че пак ще има бъдат наложени наказателни такси, които сега МОСВ ще отмени.

Цялото това преплитане на периоди, различни от календарните срокове, предвидени в нормативната уредба, инвестиции и отчети, поражда въпроса как ще се правят отчетите на организациите и не съществува ли възможност да се стигне пак до ситуацията, в която МОСВ твърди, че фирмите не са си изпълнили ангажиментите, а бизнесът е на обратното мнение.

Според Цветан Лъжански, изпълнителен директор на “Екопак”, отчитането ще си става по законовия ред – за календарна година, и в меморандума са отбелязани междинни срокове за докладване на изпълнението на целите, за да не се чака последния момент за тяхната реализация. Това ще става по време на заседанията на учредения в петък Консултативен съвет за отпадъците от опаковки.

Той ще се събира на два-три месеца и в него ще участват представители на МОСВ, на организациите за амбалажната смет, на общините, на бизнес организациите и потребителските асоциации.

В меморандума са записани още критериите за разполагане на съдовете за разделно събиране на сметта на брой жители според вида на населеното място, както и изричното условие, че няма да се признават за оползотворени производствените отпадъци. Не се позволява и допълване на недостатъчни количества от един вид опаковки в преизпълнени обеми от друг вид амбалаж.

Точно това бяха спорните моменти в отчетите на организациите, чието изпълнение на ангажиментите не бе признато от МОСВ и им бяха наложени наказателните такси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обжалващ
    #7

    Интересно какъв отговор ще получа от съда на моята жалба ? Че министъра се е споразумял и т.н. ? Ами, ето затова ни критикуват от ЕС. Споразумението си е споразумение, жалбата си е жалба и има законов ред какво да се направи. Или може би съда ще ми откаже образуването на каквото и да е, защото някой с някого се споразумял ?

  2. пенчев
    #5

    колега, съда ще ти прекрати делото, защото нямаш правен интерес от обжалване след като обжалвания акт е отменен а ти в жалбата не можеш да искаш нищо друго от съда освен да го отмени. Да не би да искаш съда да го отмени за втори път "за по-сигурно" :)))

  3. кунева
    #4

    абе как са си били изпълнили целите миналата година с 6 милиона лева след като сега са установили, че за една година минималните разходи не са по-малко от 60 милиона лева. Мошеници

  4. Вапцаров
    #3

    Това е истината и тя е много проста - комунистите хванаха цялата власт в тъпата ни държава, контролират над 90% от паричните потоци и крадат без ограничение. Синдромът ЖАН-Беров отново тегне над България. Убийства, корупция, връзки на мафията с МВР и властта. Нещастие !!!!

  5. Вапцаров
    #2

    Това е истината и тя е много проста - комунистите хванаха цялата власт в тъпата ни държава, контролират над 90% от паричните потоци и крадат без ограничение. Синдромът ЖАН-Беров отново тегне над България. Убийства, корупция, връзки на мафията с МВР и властта. Нещастие !!!!

  6. ФИН-мафия
    #1

    Изборът на консултанти за приватизацията на БТ (четвърта по ред) бе предопределен. Победителят в „конкурса” беше известен предварително. На всички. Червените мафиоти от БСП-ДС не допускат грешки. Естествено, беше избран отборът на Евро-финанс, Балканска КК и кантората Събев. ЗАЩО ? Собственик и шеф на Евро-финанс е Чавдар КЪНЧЕВ, бивш шефа на Булбанк, който запали архива на банката (бивша външно-търговска) по външния дълг и заличи следите на 10-те милиарда долара !! Които ще плащаме още дълги години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.