Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът се сниши пред държавната преса над военни заводи

Единствено председателят на БСК Божидар Данев разкритикува политическата намеса в търговски сделки

18 коментара
Бизнесът се сниши пред държавната преса над военни заводи

Големите работодателски организации у нас, претендиращи да представляват и защитават интересите на бизнеса, подозрително мълчат за продължаващата седмици наред драма с частните оръжейни фирми "Емко" и "Дунарит". Двете дружества са подложени на нещо като публична екзекуция, в която държавата е впрегнала цялата си институционална мощ. Крайната цел, заявена от правителството, е одържавяването на "Дунарит", което явно трябва да стане през "трупа" на "Емко". МВР, междуведомственият съвет за ВПК към МС, Министерството на икономиката, държавният оръжеен търговец "Кинтекс", синдиците на КТБ са само част от институциите, ангажирани да обезпечат целта, без да броим прокуратурата, която изпълнява своята част от плана. С прокурорски обвинения, постоянни проверки, блокиране на лиценза за внос и износ на продукция, разваляне на търговски сделки и дори запориране на сметки, държавата прави опити да лиши "Емко" от финансовата възможност да придобие "Дунарит". Паралелно притежаваната от Министерството на икономиката "Държавна консолидационна компания" ударно изкупува в непрозрачни търгове на синдиците на КТБ дългове на "Дунарит" към фалиралата банка, за да може чрез тези вземания да претендира за акциите на предприятието.

Действията на държавата провокираха протести на работещите в "Емко", включително пред парламента, но и двете оръжейни предприятия бяха лишени от подкрепата на бизнес организациите.

Три от четирите работодателски организации, които представляват бизнеса в националния съвет за тристранно сътрудничество, отказаха да изкажат пред Mediapool становище по казусите на "Дунарит" и "Емко". Единствено изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев "дръзна" да изрази позиция. Той разкритикува действията на държавата и намесата на политиците в чисто търговски отношения, което според него цели преразпределяне на големите финансови потоци в оръжейната индустрия.

От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) обясниха пред Mediapool, че те, заедно с Асоциацията индустриалния капитал в България (АИКБ), били решили да излязат с обща позиция по случая. Затова и препратиха за становище към Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР). От там обаче заявиха, че все още не разполагали с достатъчно информация по казусите и не искали реакцията им да се използва политически. Правели се анализи и засега нямало да се излиза с официално становище. Дали и кога може да се очаква такова, от АОБР не пожелаха да кажат.

Мълчанието на бизнес организациите по случай, в който държавата открито атакува частни печеливши компании, отнема им бизнес и по този начин разклаща цялата оръжейна индустрия у нас и компрометира имиджа ѝ на чуждите пазари, само потвърди думите на Божидар Данев, че "има ъндърграунд връзки в икономиката".

"Не виждам мястото на политиците в търговски спорове, които би трябвало да се решават на други места", каза председателят на БСК относно акцията на държавата по изкупуване на дългове на "Дунарит" и прекратяването на договори на "Емко" с държавния търговец "Кинтекс" с мотив, че спреният лиценз застрашава негова пратка и възложи поръчката на ВМЗ-Сопот. Според Данев е проблем, че политиците се намесват в сектори, където се реализират големи финансови потоци и действията на държавата срещу "Емко" и "Дунарит" не са първият път, в който бизнесът става свидетел на опит за преразпределяне на финансовите потоци. Той даде за пример пазара на горивата, на зърно, а сега и на оръжия.

По думите му цялата ситуация около двата оръжейни завода показва наличието на ъндърграунд връзки в икономиката. Попитан как този скандал ще се отрази върху инвестиционния и бизнес климата в страната, Данев заяви, че "инвестиционният климат у нас няма накъде повече да се влошава".

"Инвестициите са от кредити, капиталообразуването е спаднало, вътрешните и чуждите инвестиции са се сринали. Икономическият ръст е благодарение на външни фактори. Най-вече на спада с 50 процента на цените на горивата, което подобри съществено търговския баланс на страната. Както и на огромния финансов ресурс, изпращан от българските емигранти, и на ръста на туристите, за което обаче страната ни няма грам принос, а се дължи на отлива от съседните държави", посочи председателят на БСК.

Политическите партии също не са излезли с позиция за случващото се. Само от БСП приеха в парламента работниците от "Емко" при протеста им срещу опитите на държавата да "спасява" частните оръжейни фирми. Социалистите инициираха изслушване на икономическия министър Емил Караниколов по казуса, което е насрочено за сряда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #18

    Правиш ма доволен от свършеното... За таз вечер, Пресли.

  2. Преслав
    #17
  3. Ощавен маркиз
    #16

    От една страна е хубаво, бг-державата и бег-народот винаги да са наясно и "да держат спусъка" в/у военната ни индустрия и да вадят нормален дивидент от нея; от другата сторона - тва е абсолютли невъзможно, докато тайзи хиндустрия бачка със съвецки и пострашистки /полу/патенти и под зоркото очо на Кагебурен Кремлин. Т. нар. "внутрени /и цоциално справедливи/ правила" за реално иконом-технологизиране и маркетизиране на ишлеме-продуктивността на остатъците от варшавско-дагаворните ни заводи Е ... просто

  4. т€еритория на Мики Маус
    #15

    Бизнесът се сниши пред... НяКОЙ от тоз "бизнес" да може да докаже произхода на капитала си? Щото генезисът на всичкото "бизнес" в България е ДС, РУМНО, и грабеж от същата тая държава! Корпопративно райдърство срещу държавата, подкрепено от самата държава!

  5. Преслав
    #14
  6. dgd
    #13

    Много ми е интересно,колко пари наля Мустакатия крадец в медиите на агн.главички,че го защитават така яростно?

  7. dgd
    #12

    както винаги сини и червени другари,рамо до рамо в защита на олигарсите.

  8. Преслав
    #11

    Шшшт , сигурно е "автентично десен" честен собственик.

  9. boriana
    #10

    Събитията следват естествения си ход. Първо сринаха КТБ. Прибраха парите й, за публиката пуснаха мухата, че 4 милиарда са потънали. Пари никога не се изпаряват. В началото много приказки КОЙ срина банката, от страна на държавата мълчание, отричане и замазване. Наблюдателните са забелязали, че въпреки така обявената сума "загуба", нито бюджетът, нито финансовата система пострадаха. Тук вметвам проекто бюджета за 2016 г. който е бил 20 623 591 500 лв. или в КТБ, ни казват, че са се "изпарили" 1/4

  10. tim
    #9

    Вероятно има истина в това което се пише. Аз обаче се питам, новият собственик на Дунарит не е ли знаел от кой го купува, имал ли е адвокати и консултанти по сделката. Или го е получил наготово, както го е "купил" и Цв. Василев преди него?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.