Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът ще пише нов кодекс на труда

"Ние създаваме добавената стойност в България", похвали се шефът на стопанската камара Радосвет Радев

7 коментара
Радосвет Радев

Необходимо е създаването на нов кодекс на труда, който да предлага много по-гъвкави форми на заетост, тъй като сегашният е писан в условия на тоталитарна икономика. Това заявиха представители на бизнеса по време на среща на ръководството и експерти на Българската стопанска камара (БСК) с 16 браншови организации.

Не е ясно каква трябва да бъде философията на евентуален нов кодекс на труда според бизнеса. В последно време обаче работодателски организации се обявиха срещу задължителни квоти за хора с увреждания, срещу начисляване на платен годишен отпуск при майчинство, срещу повишаването на максималния осигурителен доход, срещу вдигането на минималната работна заплата и др.

Действащият кодекс е от тоталитарно време

Участниците в срещата, организирана от БСК, бяха единодушни, че действащият Кодекс на труда, който е писан в условия на тоталитарна икономика с изцяло държавна собственост върху производствените активи и е променян през годините стотици пъти, не отговаря на съвременните условия и изискванията на пазара на труда.

Бизнес организациите смятат, че трябва да започне широк обществен и експертен дебат, в който да се изяснят основните пречки пред работодателите и пред ефективната реализация на трудовите права, а също и да се определи дали има нужда от промени и как да се развива трудовото законодателство. Ако се установи необходимост от корекции, трябва да се състави нов кодекс на труда, смятат бизнес организациите.

На първо време бе предложено да се създаде работна група с участието на експерти от браншовите организации, която да подготви предложения за нов кодекс на труда.

Не достигат кадрите

Фокус на разговора с представителите на браншовите организации се оказа недостигът на работна ръка – и като количество, и като качество.

Експертите се обединиха, че дуалното обучение, при което вече има позитивни практики, е ефективно средство за преодоляване на проблема. Според тях друга необходима мярка е облекчаване на процедурите за привличане на работници от трети страни извън ЕС. "Ако преди две години имахме проблеми с квалифицирания персонал, сега имаме проблеми с персонал", сподели председателят на Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост Галин Господинов.

"Имаме системни проблеми и чакаме реформи, които трябваше да се случат много отдавна. Непрекъснато се увеличават средствата за здравеопазване, а смъртността расте и няма хора. Непрекъснато увеличаваме средствата за образование, а липсват качествени, образовани работници. Непрекъснато се увеличават средствата за МВР, а няма сигурност. Това не може да продължава безкрайно", категоричен бе председателят на Индустриален клъстер "Електромобили“ Илия Левков.

Обществото и държавата притискат бизнеса

От безпрецедентен "обществен и административен натиск върху бизнеса", се оплака изпълнителният директор на Българската минно-геоложка камара Иван Митев. "Няма нормален бизнес климат. На всеки четири години се сменя бизнес климатът с обяснението, че има избори. Така не може да се планира, не могат да се усвояват инвестиции", категоричен бе представителят на добивната индустрия.

Според председателя на Българската браншова камара на енергетиците Димитър Шевиков все още е твърде голям делът на държавните предприятия в системата на енергетиката, а това е причина за чести смени на мениджърските екипи на големите енергийни компании. "Това, от своя страна, създава нестабилност на сектора, липса на приемственост и на нормално бизнес планиране в този структуроопределящ сектор на икономиката", смята Шевиков.

За сериозен нерегламентиран внос на велосипеди от Китай алармира главният секретар на Асоциацията на производителите на велосипеди в България Борислав Георгиев. Той подчерта, че това е сериозна пазарна пречка пред българските производители, които поддържат 1600 работни места и само през 2017 г. са реализирали износ за над 7 млн. евро.

"България е на десето място по брой и по стойност на изнесените велосипеди за 2017 г., а в ЕС е на седма позиция, докато при вноса сме на 112-та позиция в света и на 26-та в ЕС", изтъкна Георгиев.

Според изпълнителния директор на Асоциацията на рециклиращата индустрия (АРИ) Владимир Димитров, един от базовите проблеми у нас е липсата на качествена оценка на въздействието на проектите на нормативни документи. "Оценката или изцяло липсва, или е повърхностна, незадълбочена и напълно формална", каза Димитров. Той отбеляза, че по отношение на рециклирането ключов е Законът за управление на отпадъците, който непрекъснато се изменя и допълва и често промените са необосновани, без съответната предварителна оценка на въздействието, а това носи дългосрочни вреди – и на бизнеса, и на целите в областта на опазването на околната среда.

Радосвет Радев: Ние създаваме благоденствието

Новият изпълнителен председател на БСК Радосвет Радев обеща да модернизира бизнес организацията.

"И синдикатите, и държавата получават силата си от нас – ние създаваме добавената стойност. Без нашите усилия и предприемчивост те нямаше да има какво да разпределят", заключи Радев, приписвайки на бизнеса цялата заслуга за съществуващата икономика в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Трудът трябва да се разглежда по нов начин. Производството стъпва на природни блага, които са завзети от някой "пионер", при населяването на територията. Той принажда стойност, която предава на своите поколения. Защо е данъкът?! Данъкът изравнява хората, които живеят в определена територия: тези, които имат с тези, които не са взели. Какво ще направи бизнесът за обучението на работниците, за рехабилитацията, профилактичните прегледи...Западни фирми осигуряват качествено образование на децата им, жилище, социални осигуровки при болест и пенсиониране...БЪЛГАРСКИЯТ БИЗНЕС НИКОГА НЕ Е БИЛ НА ТОВА НИВО, ЗА ДА ИМА ТАКИВА ВИСОКИ ПРЕТЕНЦИИ.

  2. Практик от София
    #6
    Отговор на коментар #4

    "Бизнесът", който пише кодекса:синовете и дъщерите, зетьовете и братовчедите,подставените лица и прислужниците на онези същите, които през годините на "развития социализъм" правешки се провикваха по трибуни и сред заводски халета:"Дайте да дадете, другари !"

  3. Практик от София
    #5

    "Н-о-о-ва песен дне-е-с да ек-не, пе-сен, пе-се-ен на-а тру-у-да ! И джоба ни да олекне, да живей, живей труда ! Повдигнете си бедрата, героини на труда, ний държиме ви благата, да живей, живей труда ! Терминал едно и две, здравейте- ето веч дойде деня ! Нова песен да запеем, да живей, живей труда !

  4. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Фиксирайте запалтата на 1лв за месец. Отпуската-1 ден на 10 години. Без майчинство. Така работодателите ще са много доволни. И бързо-бързо ще стигнем и надминем Япония, САЩ, Германия! ;) По-здрави за всички бачкащи!

  5. pepe
    #3
    Отговор на коментар #2

    Заплатите в Китай и Турция драги, не са по-ниски от тези в България /сигурно зависи от това коя част на Турция или Китай, и коя "индустрия" имаш предвид/. :) Нов кодекс на труда, който да е по-гъвкав и да не е комунистически /или по комунистически модел/ със сигурност трябва. /А и въобще названието "Кодекс на труда" е архаично и напълно неадекватно на съвременността./ Въпроса е обаче какъв точно трябва да е той и чии интереси ще защитава и как. Със сигурност има какво да се желае. И работодателите

  6. Авакум Захов
    #2

    Така е. Създават благоденствие, но за тях. И истинският проблем не е липсата на персонал, а неадекватното заплащане. Ако ги питате, работниците не трябва да имат никакви социални придобивки, а заплатите им да са сравними с тези в Китай и Турция. И трябва да може свободно да се освобождават работници с обяснението "за твоето място чакат други пет човека" въпреки, че уж точно работници не достигат.

  7. [email protected]
    #1

    Тези искат роби,да им работят,а не свободни граждани. А после реват ,защо нямали работници,и искат да внасят,украинци,молдовци и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.