Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът у нас скоро ще може да има "лична" 5G мрежа

1 коментар
Бизнесът у нас скоро ще може да има "лична" 5G мрежа

Големи индустриални предприятия, логистични центрове, болници и цели бизнес групи ще могат да имат честоти от 5G мрежи за своя лична употреба, за да не се влияе техният пренос на глас и данни от други клиенти на общата мрежа, а служителите да имат приоритет при ползването ѝ. Мобилният оператор "А1 България" има техническата готовност да прави такова разделяне на своята мрежа и да създава множество виртуални такива за отделни клиенти, на все още се анализира търсенето на подобна услуга на българския пазар, за да бъде пусната в комерсиална употреба. Това коментира пред журналисти Живко Ковачев, директор "Конвертна мрежа и услуги" в "А1 България".

Това е възможно благодарение на инвестираните в последните две години 100 млн. евро в развитието на 5G мрежата на оператора, която вече има над 71 процента покритие в 340 населени места и обхваща над 300 хил. души. За периода от 2021 г. трафикът през 5G мрежата на А1 се е увеличил 200 процента на годишна база, но с 52 процента е нараснал и 4G трафикът. Причината е агресивното прехвърляне на 3G честотите към 4G и модернизацията на 4G оборудването, което на свой ред да улесни последващото прехвърляне на 4G честоти към 5G, обясни Ковачев. Мобилните станции на телекома в големите градове вече са с увеличен капацитет, усилията на компанията са насочени към засилване на мрежата край пътищата и в по-отдалечените населени места, допълни експертът.

Той допълни, че до края на 2025 г. операторът ще приключи работа по проекта 5G Seagul за трансграничен коридор с най-ново поколение мобилна мрежа от Атина до София, за да се осигури непрекъсваем пренос на глас и данни в роуминг, особено на границата и в тунелите. Проектът за 11.5 млн. евро е подпомогнат финансово наполовина от Европейската комисия и се изпълнява съвместно с гръцкия оператор "Космоте". Целта е също така да се осигури бъдещото движение на автономни автомобили, които имат нуждата от обмен на данни помежду си именно чрез 5G мрежите, каза Ковачев.

5G мрежата у нас ще се подсили не само от "А1 България", но и от останалите два оператора – "Йеттел" и "Виваком", след като преди дни те са закупили за общо 129.6 млн. лв. в търг на Комисията за регулиране на съобщенията три лиценза за обхват в честотите 700 и 800 мегахерца, които бяха освободени от военните. Новите честотни отрязъци ще бъдат прибавени към сегашните по-високи честоти, притежавани от операторите, като с военните е постигната договорка около четири техни летища да не се разполагат базови станции. Създадена е и работна координационна група, която да изчисти най-чувствителния периметър от тези честоти, където реално ще работят както военните, така и телекомите, за да не става преплитане, обясни Христина Бурдашева, старши мениджър "Правни регулации" в компанията.

През 2023 г. България е на девето място в света по скорост за пренос на мобилни данни и страната ни стои по-високо от държави като САЩ, Великобритания и Франция, сочат данни на световната компания Ookla, която прави тестове на мрежите. Според нейното проучване тази на "А1 България" е най-бърза у нас, следвана от "Виваком" и "Йеттел" по скорост на сваляне и качване на данни на база събрана информация за шест месеца.

Принос за това безспорно има развитието на 5G мрежата и има бурна миграция на потребителите на смартфони към мобилните устройства от най-ново поколение. "В скоро време 5G телефоните ще поевтинеят значително, докато производството на 4G устойвства ще става по-скъпо", коментира Александър Колев, мениджър "продуктово портфолио" в оператора.

Данните на компанията сочат, че докато в световен мащаб има задържане и дори спад на покупката на нови смартфони, у нас има ръст от 7 процента. Това е малко, но се дължи на липса на предлагане на съществени иновации от производителите на смартфони, обясно той.

В България традиционно високо е търсенето на устройства с марките "Самсунг" (Samsung) и "Епъл" (Aple). Първият производител държи около 40 процента от българския пазар като бройки продадени устройства, а вторият има под 15 на сто. Втори с пазарен дял от 15-16 на сто е "Моторола" (Motorola). "Епъл" през 2023 г. измества от третото място "Шаоми" (Xiaomi), която бележи спад в продажбите на устройства у нас. Това е основно заради повишаването на цените на китайския производител във високия клас и при изравняването на стойността на неговите флагмани с тези на "Самсунг", потребителите предпочитат по-утвърдената южнокорейска марка, обясни Колев.

На четвърто и пето място като продадени мобилни устройства у нас се нареждат "Нокиа" (Nokia) и по-ниско бюджетните смартфони "РийлМи" (RealMe), сочат данните на "А1 България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Udo
    #1

    За (и във) първия параграф, не е отбелязано никъде, че става въпрос за ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ И РЕКЛАМА на конкретна нова услуга на А1. Затова не четох надолу (по-точно четох по дагонало-вертикал). Но дори отзи повърхностен поглед, ме убеждава, че текста надолу е пълнеж към скритата реклама от първия параграф.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.