Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесинтереси на зам.-министър намесени в кризата със сметта в София

8 коментара
Бизнесинтереси на зам.-министър намесени в кризата със сметта в София

Максимум половин година може да е животът на временните площадки за балиране на отпадъците на София и за последващото съхранение на пакетирания боклук, заяви Чавдар Георгиев, зам.-министър на околната среда и водите, по време на извънредно заседание на парламентарната екокомисия в четвъртък следобед.

След шест месеца терените за временното разрешаване на кризата със софийската смет вече трябва да бъдат третирани като депо, каквото е изключено да има без оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), заяви Георгиев.

Според публикуваните вчера в Държавен вестник промени в Закона за управление на отпадъците, за терените за временно съхранение на отпадъците за период от 1 до 3 години вече не се налага екооценка. Това разбунтува гражданските организации, които обвиниха законодателната власт в услуги към местната власт, за да може Столична община да започне да извозва отпадъците до терените за балиране на сметта, а след това и за съхранение на пакетирания боклук, без да бъде обвинявана, че това е незаконно..

Това, че няма да има процедура по ОВОС, не означава, че няма да бъдат гарантирани правата на гражданите, заяви Чавдар Георгиев. Той каза, че въпреки че терените, предлагани от Столична община за съоръженията за балиране и складиране на сметта, са избрани в условията на криза, те подлежат на разрешение от Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ)-София. Такова ще бъде издадено, само ако технологиите и терените отговарят на екологичните изисквания и с най-строги предписания за и мерки за временното съхранение на боклука, подчерта зам.-министърът на околната среда. Той обеща, че становището на РИОСВ по предложенията на Столична община ще бъдат публично оповестени. Според процедурата, това трябва да стане до две седмици.

Както по-рано през деня на заседание на Столичния общински съвет, така и пред депутатите, и.д. кметът Минко Герджиков заяви, че от 3 октомври кметството е готово да вози балирания на площадките край Требич, Кремиковци и Дружба боклук до два категорично избрани терена и един възможен. Сигурните площадки са в бившия склад за редки метали “Бяла вода” край Костенец и в мина “Чукурово”, край Елин Пелин. Вероятната е в горски фонд край Вакарел. Първите два терена са съответно на фирма “Тракия РМ” и на “Совекс М”, каза Герджиков.

Общинският съвет реши да бъде разследвана дейността на заместник-кмета по строителството Иван Гечев и създаде специална комисия за целта. Тя трябва да се произнесе до един месец. Обвиненията са, че Гечев е избрал нерегламентирано фирмите – подизпълнителни на продължението на строежа на метрото и е бил зависим от концесионера на “Софийска вода”. От групата на БСП вече поискаха оставката на Гечев.

Съветниците приеха и наредба за концесиите. Според нея всички публични общински дейности и собствености като пътна маркировка, улично осветление, паркове, обществени тоалетни и прочее ще могат да се дават на концесия.

Народният представител на ДСБ Евдокия Манева го попита как терените на двете фирми са избрани за съхранение на отпадъците и посочи, че “Тракия РМ” е собственост на фирма, притежавана от зам.-министъра на земеделието Димитър Пейчев. И.д. кметът отвърна, че предложението от страна на дружеството е дошло на 2 юли, когато е била кризисната ситуация с блокадата на сметището в Суходол и когато все още нямаше правителство.

Пейчев обаче вече е бил избран за народен представител от НДСВ.

За мина “Чукурово” Герджиков посочи, че теренът и без това бил класиран на първо място от екоминистерството в предварителното разглеждане на предложенията на кметството на терени за строеж на завод за третиране на отпадъците. Това давало основания да се предпочете фирмата, за да може балираната смет да е на мястото, където ще се строи бъдещото съоръжение за преработка на боклука, допълни той. А като второ подходящо място МОСВ посочило резервния вариант край Вакарел.

Проучват се също така терени на “Софийска вода” и на военните край Сливница като аварийни възможности, каза и.д. градоначалникът.

По-рано, пред общинските съветници Герджиков обяви, че има готовност още утре да подпише договор с фирмите “Микс” и “Екоел -6”, които експлоатират балиращите машини. Те са спечелили конкурса за обществената поръчка за пакетирането на сметта. Същия ден може да се парафират и контрактите с “Тракия РМ” и “Совекс М”, посочи и.д. кметът пред градския парламент. Той уточни, че за да стане това, фирмите трябва да приемат предложената им цена от 22 евро, която общината ще плаща за балиране и превоз на боклука до площадките.  “Ако те не се съгласят с тези разходи, ще бъдат избрани други фирми, а балите с боклука ще стоят на площадките за пакетиране, където има свободна площ от 60 дка”, отсече той.

Според експерти от екоминистерството обаче, ако до шест месеца балите не се преработят, те трябва да се препакетират. В отговор на въпрос предвидени ли са средства за това, Герджиков каза, че парите са заложени още в обществената поръчка и са част от офертите, с които фирмите са спечелили конкурса за балирането.

Герджиков заяви още, че вчера е подписал заповед, с която се обявява конкурс за избор на консултант, който да подготви тръжната документация за определяне на изпълнител и инвеститор на строежа на завод за трайно разрешаване на проблема със сметта на София. Според изискванията на обществената поръчка, която е за 20 хил. лв., бъдещият консултант трябва да е готов до 10 октомври с критериите, по които ще се проведе търгът за завода.

Манева попита Герджиков как е обявена тази обществена поръчка, след като не е представен на Столичния съвет доклад с аргументи за провеждането на такава, каквото е било изискването според решение на СОС, взето на 30 юни. Той не успя да обясни това. В отговор на въпроса на ДСБ-депутата защо се налага изграждането на два завода за третиране на отпадъците и не е ли това задоволяване на инвеститорски интереси, които са обещали подкрепа на кандидат-кметската кампания на Герджиков, той отвърна, че решението било, за да има конкуренция. Ако операторът е един, винаги може да ни извива ръцете с цените за преработка на сметта, което е важно за данъкоплатците”, посочи и.д.градоначалникът.

Общинският съветник Евтим Евтимов обаче посочи, че балирането на боклука е излишно, но икономически изгодно за определени кръгове. Той заяви, че само за тази година общината била предвидила 20 млн. лв. за разходи по балирането.

Според екоексперти от гражданските организации временните площадки за съхранение на балираната смет са бомба със закъснител.  Натрупаният там пакетиран боклук например за две години - за колкото се очаква, че ще се построи заводът за преработка - не може да се стопи от раз, защото бъдещите съоръжения се предлага да са с обща мощност от 1200 т дневно. Това е с една пета повече от генерираните от софиянци дневно боклуци, което означава, че складираният за две години боклук после ще се преработва десет години. При това положение временните според новоизменения закон за 3 години площадки, си стават незаконни сметища, коментираха еколози.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. текс
    #8

    за справка на непросветените - в щатите този бизнес е под контрола на организираната престъпност тук също.

  2. STEFAN D-r D TCHOLAKOV/SV/BG
    #7

    СЛЕПЕЦЪТ ДЯДО ЙОЦО ГЛЕДА Реплика От: STEFAN D/R D TCHOLAKOV Дата: 25/09/2005 22:5 http://visit.vratza.com/index.php?lang=bu&r=diado_ioco&title=%C4%FF%E4%EE+%C9%EE%F6%EE+%E3%EB%E5%E4%E0+ http://visit.vratza.com/index.php?r=diado_ioco/realizacia-2005-07-10&title=%D0%E5%E0%EB%E8%E7%E0%F6%E8%FF+%E4%EE+10+%FE%EB%E8+2005&base=diado_ioco&lang=bu http://visit.vratza.com/index.php?p=2&r=diado_ioco/o_dol&title=%D1%E5%EB%EE+%CE%F7%E8%ED+%E4%EE%EB&base=diado_ioco&lang=bu http://visit.vratza.com/index.php?p=6&r=diado_ioco/o_dol&title=%D1%E5%EB%EE+%CE%F7%E8%ED+%E4%EE%EB&base=diado_ioco&lang=bu

  3. Рейгън
    #6

    Има ли някъде далавера-търсете царедворец,бесепарче или депесарче.С други думи те са на "всеки километър".

  4. Ruso Prase
    #5

    kolko pari4ki sa mu podareni ot firmite. Sram e za Sofija, 4e takaw pluzhek se e dokopal do kokala!

  5. njakoj
    #4

    Някой изобщо разбра ли друга причина за пакетирането на сметта освен тази ,че и.д.-то и сие ще се напълнят джобовете? А консултанта, който ще "изберат" с конкурс го знаем - оня италиански мафиот от Неапол, на който вече му забравихме името...

  6. червен
    #3

    защо не отидите да се гръмнете всички които скачате срещу Герджиков, нали и той е от вашето котило

  7. 1234
    #2

    kakwo da komentirame,takowa bezzakonie i nahalstwo trudno se komentira.

  8. Пловдив
    #1

    Димитър Пейчев е познат още и като Митьо Джудото. Крупен бизнесмен (кой не би искал да извозва боклука на Пловдив и София?), бивш жълт депутат, настоящ зам.-министър на земеделието, пък и прякорът му е красноречив.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.