Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блеър и Шрьодер - новото антифедералистко крило на ЕС

0 коментара

След като на 15 февруари демонстрира приятелски отношения с италианския премиер, консерватора Силвио Берлускони, Тони Блеър се сдружи с германския канцлер, социалдемократа Герхард Шрьодер. Този път обаче не от икономически подбуди, а заради европейските институции. В общо писмо до испанския им колега Хосе Мария Аснар, чиято страна е ротационен председател на ЕС, двамата ръководители предлагат серия от реформи за засилване ролята на съвета на министрите и на съвета на държавните и правителствените глави от ЕС.

По такъв начин Берлин и Лондон се включиха в дебата за бъдещето на Европа три дни преди официалното откриване в Брюксел на Европейския конвент, който трябва да подготви конституцията на ЕС.

Тони Блеър търпеливо следва начертаната още преди идването му на власт през 1997 г. стратегия: извличайки поука от провала на британските консерватори, които не успяха да спрат, а само забавиха интеграцията в ЕС, сега той иска да вкара Великобритания в сърцето на Европа. Но не на каквато и да е Европа: целта му е тя да бъде по-близо до британските очаквания, тоест да бъде по-малко федералистка, като по отношение на институциите бъдат засилени правомощията на Европейския съвет. В икономически план според него трябва да се наблегне на либерализма, а не толкова на регулационните механизми.

За да постигне това, Блеър трябваше да си осигури съюзници: Франция, за да може външната политика и въпросите на отбраната да останат от компетенцията на отделните страни-членки, Италия и Испания, за да бъде либерализиран пазарът на труда, а сега Германия - за да може реформата в институциите да запази централната роля на правителствата.

Оповестените вчера предложения целят да модернизират и засилят ролята на Съвета на ЕС, тоест рамката, в която заседават правителствата.

Еврокомисията и Европейският парламент, тези твърде федерални инстанции, не са споменати. Блеър и Шрьодер предлагат Европейският съвет, тоест форумът на президенти и премиери, да одобрява с квалифицирано мнозинство въпросите, които са гласувани по същия начин на министерско равнище. Сега президенти и премиери вземат решенията с консенсус. Блеър и Шрьодер настояват също за повече прозрачност в работата на Съвета на ЕС, за да може обществеността да разбере, че той има по-широки правомощия от тези на Европарламента. Тези изменения двамата премиер биха искали да бъдат приети, още преди Конвентът, председателстван от Валери Жискар д'Естен, да е приключил работата си.

На 21 февруари британският външен министър Джак Стро предложи да бъде прекратена ротацията в председателството на ЕС, която сега се осъществява на всеки шест месеца. Той подхвърли също идеята всеки Европейски съвет да избира свой председател за срок до две години и половина. Лондон е съгласен дори за Европейска конституция, стига тя да опростява функционирането на съюза. Така Париж изведнъж се озова в ролята на зрител, а времето, когато френско-германската ос управляваше Европейския съюз изглежда е отминало безвъзвратно.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.